Teknoloji İnovasyon

Akıllı Telefonunuz Bitkilerden

Değerli metallerin madenden çıkarılmasını düşündüğünüzde aklınıza karanlık, dar mağaralar ya da toprakta açılan çukurlar mı geliyor? Bilim insanları genellikle bilgisayarlarda kullanılan değerli yarı metal germanyum madenciliği için tamamen farklı ve yeni bir yol buldu.

Bu yöntemde yerin altına girmek yerine yeşil bitkiler kullanılıyor.

aycicek

Freiburg Üniversitesi, Madencilik ve Teknoloji Bölümü’nden araştırmacılar bazı bitkilerden germenyumu özütleye-bildi. Bu bitkilerin arasında ayçiçeği, kanarya otu ve mısır yer alıyor. Bu yöntem geçmişte altın ve bakır madenciliğinde de kullanılıyordu. Ancak bu yeni yaklaşım hayli sıradışı. Projede yer alan Prof. Hermann Heilmeier Almanya’da bu yönteme “bitkilerle madencilik” dediklerini belirtiyor. Germanyumu kökleri aracılığıyla doğal olarak topraktan alan bitkilerin önce hasadı yapılıyor. Ardından bitkiler işleniyor ve fermentasyona bırakılıyor.

Germanyum özütlendik-ten sonra geriye kalan bitki atıklarından biyogaz üretilebiliyor. Böylece germanyum özütleme işleminin maliyeti elde edilen biyogaz ile karşılanabiliyor.Modern yaşamın temel elementi olan germanyuma talep büyük. Silikon-germanyum alaşımı elektrik yükünü çok hızlı ilettiğinden akıllı telefonların ve bilgisayarların elektrik aksamında yaygın olarak kullanılıyor.

Son zamanlarda kullanılan germanyum çinko madenciliğinin ve kömür yakılmasının yan ürünü olarak elde ediliyor. Germanyum toprakta doğal olarak bulunuyor ancak topraktan alınması hayli güç. Fakat bitkilerin doğal yollarla topraktan aldığı germanyumun daha sonra bu bitkilerin hasat edilmeleriyle elde edilmesi maden kazmaktan hem daha kolay hem de çevre için daha uzun vadeli bir çözüm. Şu an germanyum bitkilerden düşük verimle alınabiliyor. Fakat araştırmacılar verimi artırmanın yollarını araştırmaya devam ediyor. Kim bilir, belki bir gün akıllı telefonunuzda yeşil teknolojinin küçük bir payı olabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu