Anasayfa / Makaleler / Aldığınız İş Teklifi Size Uygun Değil mi?

Aldığınız İş Teklifi Size Uygun Değil mi?İşsizken veya işiniz varsa ama mutsuzsanız, o işi asla istemeseniz bile önünüze çıkan ilk iş teklifini kabul etmek size çekici gözükebilir. Peki bunu yapmalı mısınız?

Bir iş teklifi kendinizi güvende hissetmenizi sağlayabilir ancak bu his o işin size uygun olmadığını anladığınızda ve kendinizi başka bir iş ararken bulunduğunuzda anında yok olacaktır. Ayrıca devamlı iş değiştiren biri izlenimi vermek veya yanlış bir kariyer tercihi yapmak özgüveninizi ve kariyer sürecinizi zedeleyebilir.

Bu yüzden gelen ilk iş teklifini kabul edip etmemek veya daha iyi bir teklif için beklemek konusunda çok detaylı düşünüp doğru bir karar vermelisiniz. Bu rehber size seçim yapma süreciniz boyunca yardımcı olacaktır.

SEÇENEKLERİ İYİ DEĞERLENDİRİN

Karar vermeden önce kendi durumunuzla ilgi net bir tablo elde edebilmek için bu dört adımı takip edin.

1-MOTİVASYONLARINIZIN FARKINA VARIN

Niçin bir iş veya kariyer seçiyorsunuz? Neyden kaçtığınızı ve neyin üstüne gidebildiğinizi belirleyin. Kariyerinizde neyi daha çok, neyi daha az istediğinizden emin olun.

2-HEDEFİNİZDEKİ İŞİ BELİRLEYİN

İşinizin ne gibi özellikleri olmalı? Hangisine sahip olmak daha hoş olur? Eğer bu işi seçerseniz hayatınız ne yönde değişecek? Bu değişiklik sizin için ne kadar önemli?

3-TEKLİFİ KRİTERLERİNİZE VE KONUMUNUZA GÖRE DEĞERLENDİRİN

Bu teklif belirlediğiniz kriterlere uygun mu?  Teklifi mali baskı yüzünden mi kabul ediyorsunuz? Hedefleriniz ne kadar gerçekçi? Ve bu hedeflerinizi gerçekleştirmek için bir şey yaptınız mı veya yapıyor musunuz?

4-TEKLİFE BİR DE İYİ TARAFINDAN BAKIN
Bu firma için çalışmak istiyor musunuz? Bu işte başarılı olabilir misiniz? Çalışanlar ve firmanın esasları uyum içerisindeler mi?
 
TEKLİFİ KABUL ETMELİ MİYİM?
Yukarıdaki soru durumunuzu değerlendirmenize yardımcı olabilir fakat karara varmak için sihirli bir formül yok. Ancak size güvenilir tavsiyelerde bulunabiliriz;.

  Derin eşitsizliğin kırılgan aktörleri

AŞAĞIDAKİ DURUMLARDA İŞİ KABUL ETMEYİ DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ

1-Ailevi ve mali koşullar iş kabul etmenizi gerektiriyorsa ve o anda pek fazla alternatifiniz yoksa

2-Mevcut iş aramalarınızda yeteri kadar cesaret gösteremiyorsanız

3-Emin olamadığınız diğer seçeneklerdense bu  teklifin size amaçlarınıza ulaşma yolunda  çok daha fazla şey verebileceğini düşünüyorsanız
 
4-Başarabileceğinize inanıyorsanız, geleceği parlak, umut vaat eden bir işse ve  geniş bağlantıları olan biri olmanıza yardımcı olacaksa

AŞAĞIDAKİ DURUMLARDA İSE İŞİ KABUL ETMEK YANLIŞ SEÇİM OLABİLİR

1-Bir süre daha hayatınızı idame ettirmeye yetecek mali birikiminiz varsa

2-İş aramalarınızda kendinize güveniyorsanız ve önemli olan hemen iş bulmaktansa, amaçladığınız işi bulmaksa

3-İşin gerektirdiği çalışma şartları size fiziksel,duygusal ve finansal açıdan zarar verecekse

4-İşin ve çalışanların sizin değerlerinize uygun olmadığını düşünüyorsanız ve bu düşüncenizi göz ardı etmeniz yüksek ihtimalle mutsuz olma olasılığınızı arttırır ve yakın bir zamanda yeni bir iş aramaya başlarsınız.

HALA YAZI-TURA MI ATIYORSUNUZ?

Bu değerlendirmeleri yaptıktan sonra bile hala net bir cevaba sahip olamayabilirsiniz. Eğer durumunuz buysa ilk olarak sizi caydıracak ya da ilginizi çekecek faktörlere yoğunlaşın. Mesela sizi fiziksel ve duygusal açıdan stresli, zorlayacak bir ortamda çalışmak sizi korkutur mu? Bu işi kabul ederseniz önü açık bir firmada çalışmak gibi bir imkanı elinizden kaçırır mısınız?
 
Daha iyi karar vermek için başkalarına da danışabilirsiniz ama sonunda içinizden gelen sesi dinlemelisiniz. Hala bir cevabınız yoksa, ne karar verirseniz verin amaçlarınızı bilerek  ve bu doğrultuda iyiyi de kötüyü de kabullenerek hareket edin.

Eğer bu fırsat sizi amaçlarınıza ve değerlerinize yakınlaştıracaksa,  teklifi kabul etmek yanlış bir seçim olmaz. Ama bu önemli kararı almadan önce kendinize biraz zaman tanıyın ve dürüstçe bu ilk teklifin sizin kariyer planınıza uyup uymadığını değerlendirin.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü, film ve müzik endüstrisinin toplam büyüklüğünü geride bıraktı. Ve daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir