Anasayfa / İş Fikirleri 2019 - Girişimcilik / Alkali Kaynak Suları Girişimcilere Yeni Pazar Fırsatı

Alkali Kaynak Suları Girişimcilere Yeni Pazar FırsatıBilimsel gerçekliği kesin. Alkalin özellikler taşıyan suların sağlıklı yaşamdaki yeri yeniden keşfedildi. Alkali kaynak suları şimdi çok daha değerli…

Yeni bir pazar fırsatı: Alkali kaynak suları

DEĞERLİ okurlarımıza kimi zaman basit, kimi zaman sınaî ölçekte girişim projeleri sunmaya çalışıyorum. Derinlemesine fizibilite etüdüyle büyük sermaye gerektiren hacimli projelere şimdilik değinmiyorum. Amacım değişen dünyada okurlarımıza kolay kapılar aralamak, onların pratik ufkunu genişletmek.

Bu sayfaları izleyen okurlarımız bazı projelerin fantastik türde içerik taşıdığını iddia edebilir. Bunlar genellikle yeteri kadar denenmeyen başlangıç fırsatlarıdır. Hemen hepsi fütüristik gerçeğin imbiğinden geçmiştir. Daima yarınları anlatır.

Amerikalı yazar John Steinbeck bir insan için en önemli şeyin özgürlük ortamında keşfeden bir beyne sahip olmasıdır diyor. Pulitzer ve Nobel ödüllü eski bir roman yazarının -konumuzla hiç de ilgili olmamasına rağmen- bu görüşü bugün iyice netleşmiş durumda. Sonuçta özgür insanın dünyaya bir şeyleri keşfetmek için geldiği kesin, İşin felsefesi bir yana; ünlü bilgin Einstein da benzer şeyleri söylüyor: “Yenilikleri kurgulayıp hayal etmek bilgiden daha önemlidir!”

ASİT ALKALİ DENGESİ ÖNEMLİ

Bu hafta hayat kaynağımız suyla ilgiliyiz. Su insan organizması için en temel maddedir malum. İnsan bedeninin yüzde 58’i su! Sudan hayat bulduğumuz gerçeği ise apaçık ortada.

Suyun giderek ticari bir meta olmasına karşın dünyadaki stratejik önemi de artıyor. Bir ülke ileride ancak su kaynakları kadar güçlü olabilecektir.

Suyun malum üç hali dışında başka özellikleri de var. Mineral yataklarının gizemli gücünü toplayıp gün yüzüne çıkan maden suları bir girişimci için çok şey ifade eder. Türkiye bu konuda bir cennet! Sıradanmış gibi görünen bildiğimiz kaynak suları da öyle…

Derinlemesine araştırılmış değil ama dünyanın en yumuşak suları bizde. Belki de bir garip paradoks olarak en sert sular da bu topraklardan fışkırıyor. İşin içine ‘pH değeri’ girince Anadolu başlı başına bir hâzineye dönüşüyor.

Alkali sular son zamanlarda bilimsel bir gerçeğe işaret ediyor. İnsan sağlığında ‘iyonize’ suların önemi büyük! Vücudun ‘pH değerini’ (asit baz dengesini) normalleştiriyor, hücrelere oksijen taşınmasını kolaylaştırıyor.

Alkali sular güçlü antioksidan etkilere sahip. Sağlıkta tehlike haline gelmiş serbest radikalleri doğal yoldan nötralize ediyor. (Maden sularının alkali kaynak sularından ayrı bir kategori olduğunu belirtelim.)

AB, Amerika, Rusya ve Çin’de alkalik iyonize sularla ilgili son yıllarda yüzlerce çalışma var. Alkali su hemen her şeyden daha fazla koruyucu özelliğe sahip. Bugün çevresel felaketler, ambalajlı gıdalar, kötü beslenme nedeniyle damarlarımızda dolaşan kan dahi yoğun asidik nitelikte.
GIDALAR DA İKİYE AYRILIYOR

Yalnız su değil, her türlü gıdanın asidik ve alkalik niteliği var. Örneğin kırmızı eti çok tüketiyorsanız kanınız genellikle asidik. Asidik kan aslında bir gösterge. Bu tür insanlarda bağışlık sistemi zayıflamaya daha yatkın. Serbest radikal hasarına bağlı çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalma riski yüksek.

Gerçek değişim ise hücrelerde. Alkalin ortamda hücrelerin anormal hale gelme ihtimali daha az.

  Gana'da Yatırım Fırsatları

Tüm mesele vücutta pH dengesinin içilen su ve yenilen besinler yoluyla kontrol altında tutulmasında. İşlenmiş şeker, kırmızı et, kimi sütler, kahve ve alkol bilinen asidik besinlerden bazıları.

İnce ayrıntı şurada:

Görünüşte asit içeren bazı gıdalar organizma için alkali niteliğe sahip. Örneğin limon! Sabahları içilecek bir bardak limon suyu hücresel sıvı faaliyetlerinin tümünü alkali karaktere dönüştürüyor. Kendinizi gün boyu uyanık, zinde hissediyorsunuz. Kafein uyanıklığı ise vücut için bir yanılsamadan ibaret. Beyni etkileyerek bazı faaliyetleri aktive ediyor ama asidik karakteriyle hücrelere olan etkisi negatif.

ALKALİ KAYNAK SUYU BİR HAZİNE

Alkali beslenmenin ticarete yansımış boyutu ne?

Şimdi yapay iyonizasyonla şebeke suyu bile alkali hale getirilebiliyor. Bununla uğraşan birçok firma var. Hepsinin yararlı bir iş yaptığı kesin. Fakat doğrudan alkalik karaktere sahip kaynaklara yönelmek daha akılcı.

Çünkü bu kaynaklar doğal!

Bu noktada önerimiz şu: Geleceğin işlerinden birini kurmak istiyorsanız alkalik beslenme üzerine üretim yapacak bir iş tasarlamaya bakın.

İlk örnekleri Çin’de ortaya çıktı, Amerika’da ise deneme safhasında.

Bilinen antioksidanları alkali sularla muamele edip adeta bir iksir gibi piyasaya veriyorlar. Siyah üzüm kabuğu ve

çekirdeklerinde bulunan ‘resveratrol’den tutun da, gizemli bir bitki olan ‘aleovera’nın özütüyle doyurulmuş alkali sular şimdi piyasada epey •    itibar görüyor.

Pazarlama becerisi yüksek girişimciler için asıl fırsat ise şu: Doğrudan alkali kaynak sularını sağlık etiketiyle öne çıkarıp pazara sunmak…

Bunun için bizim kodekste değişiklik gerekebilir. Önemli olan alkali suyun artezyen menşeli değil kaynak suyu olması.

Türkiye bu açıdan zengin.

Hemen ölçtürün; eğer pH’ı 8 ,5’in üzerinde kaynağa sahipseniz bir hâzinenin üzerinde bulunuyorsunuz! Bu tür suların gelecekte ihraç şansı bile olabilir. (Yakın zamanda çıkacak ‘Su Kanunu’ size bu sahaları ancak kiralama şansı veriyor. Bundan böyle su kaynakları sahiplenilemeyecek.

Ve ufak bir sır daha: Alkali sularla yetiştirilen bazı meyve ve sebzeler en az organik olanlar kadar değerli! Kısacası iş bilenin kılıç kuşananın…

Amerika’da doğal kaynak suyundan çok şebeke suyunu alkali hale getiren cihazlar kullanılıyor. Bunların işleyiş şekli temelde aynı olsa da konfor vaatleri farklı. Basit bir gereçten, karmaşık sistemlere kadar onlarca çeşidi var. Türkiye’de bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin olduğunu duyuyorum. Üreticisi var mı henüz öğrenemedim. Bu konu alternatif bir fırsat alanı olabilir. Önce basit gibi görünen alkali karakterli suların diyetisyen ve hekimler tarafından kamuoyuna bilimsel yönden açıklanması lazım. Ne var ki spekülatif konulara kapı aralanmaması da şart! Şu sıralar çok sayıda patente bağlanmış yenilikler var. Son buluş su şişelerine takılan ve kapak işlevi gören bir kartuş. Su içileceği zaman kartuş görünümündeki kapak çevriliyor, suyu alkali hale getirecek lezzetli bitkisel granüller suya karışıp pH düzeyini alkalik hale getiriyor. Yine de yapay buluşlara karşı doğal kaynak sularının alkali nitelikler taşıması tercih edilen bir yol.

Nur Demirok / Para Dergi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Satılık Üzüm Bağları, Üzüm Yetiştiriciliğine Yatırım Yapmak

Satılık Üzüm Bağları, Üzüm Yetiştiriciliğine Yatırım Yapmak, Üzüm bağı kurmanın maliyeti Üzüm son dönemlerin flaş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir