İş Fikirleri ve İş Kurmak

Alkolsüz Kok Birası İle İçecek Sektörüne Yenilik Getirilebilir

AMERİKALILARIN ALKOLSÜZ KOK BİRASI

Türkiye’de kök birası hala yok. Her yer buzlu çay ve enerji içeceklerinden geçilmiyor. Eski politikacılarımızın ‘gazoz sanayi’ diye küçümsediği işler şimdi moda oldu. Meşrubat ve hafif alkollü içecekler sektöründe yenilikler yaratıldığı sürece bu ilgi devam edecek gibi görünüyor.

Daha önce de yazdık; Amerika havasını koklayanlar bilir, ‘kola’ oraların asli meşrubatıdır. Birayı sollar… Yine milli bir içkileri daha vardır Amerikalıların: ‘Root Beer’ yani kök birası… Bira kadar olmasa da iyi satar, isminin bira olduğuna aldanmamak gerekir, hafif mayalı lezzetinin dışında alkol içermez. Lâkin bira gibi köpüklü, kola gibi lezzetlidir. Rayihası da hayli değişiktir. Rengi ve köpüğüyle güney illerimizin meyan şerbetine benzer.

Alkolsüz Kok Birası

‘Root beer’ ilginç bir içecek. Her türlü yemekle ve fast food türü atıştırmalarla iyi gidiyor. Hele biraz da vitaminle takviye edilirse yazın insana zindelik veriyor. Root beer markalarının toplamı Amerika’nın en büyük bira markası Budvveiser’den daha fazla satıyor. Yani bir bakıma Amerikan halkı ‘alkolsüz bira’ olarak root beer’i benimsiyor. Üstelik birahanelerin ve restoranların çoğunda fıçı sistemiyle sifondan servis ediliyor. Ama en çok teneke kutu ve şişelerde satılıyor. Rengi ve köpüğü tıpkı siyah bira gibi.

Gerçekten root beer’de bitki köklerinin özütleri bulunuyor. Amerika’da yetişen ve adlarını Kızılderili kültüründen alan ‘sarsaparilla’ ve ‘sassafras’ bitkilerinin kök hülasaları kullanıldığı için zamanında ‘kök birası’ adını almış. Şimdi bunların yerine meyan kökü, zencefil, turunç ve limon konsantresi kullanılıyor. Hepsi bizde çokça var.

Kökler, bitkiler ve şeker diğer malzemelerle karıştırılıp ahşap fıçılara basılıyor. Biraz maya katılıp tıpkı boza gibi mayalandırılıyor. Renk mükemmel, köpük muhteşem, lezzet harika!.. Root beer konsantresini hazır satan firmalar da var: Mesela ‘Zatarains’s Root Beer Extract’ bunlardan biri.

Fazla Sermaye Gerektirmeyen 10 İş Fikri

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu