Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Almanya’da sınavsız üniversite fırsatı

almanyada sinavsiz egitimÜNİVERSİTE eğitimi için Almanya’ya giden yabancı öğrenciler arasında Türk öğrenciler ilk sıraya yerleşti. Bu durumda Alman üniversitelerinin son dönemde sundukları avantajların etkisi çok fazla. Örneğin, meslek yüksekokulu mezunu bir öğrenci diploma notuna bakılmaksızın Almanya’daki üniversitelerin dört yıllık programlarına kabul ediliyor. Ayrıca açık öğretim mezunu öğrenciler de herhangi bir sınava girmeden Alman okullarına devam edebiliyor.

Avrupa Eğitim Danışmanlığı Genel Müdürü Salih Uyar, “Yabancı öğrencilere sunduğu yeni imkanlar Almanya’yı her geçen yıl daha cazip hale getiriyor. Meslek yüksekokullarından mezun olan öğrenciler ne yazık ki Türkiye’de iş bulma konusunda sıkıntılar yaşıyor. Bu nedenle büyük çoğunluğu eğitimlerini dört yıla tamamlamak için çaba harcıyor.

Bu doğrultuda arayışları olan öğrenciler için Almanya’da cazip fırsatlar var” diyor.

Alman okullarına kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler kendi bölümünün devamı olan bir programa girebiliyor, başka bir bölüme kayıt yaptıramıyor. Özetle, kendi alanınızdaki bir programa herhangi bir yetenek veya geçiş sınavına girmeden kayıt yaptırma mümkün. Ancak belirli bir seviye Almanca bilgisi şart.

Almanya’da lisans eğitimlerini tamamlayan öğrencilerin doğrudan mastır eğitimine başlama imkanları da var. Lise mezunu öğrencilerin ise lise bitirme sınavını geçtikten sonra istedikleri üniversiteye ve bölüme kayıt yaptırma şansları var.

Almanya’da lisans eğitimi üç, mastır ise iki yıl sürüyor. Ülkede eğitim genelde ücretsiz.

Bazı okullar cüzi miktarlarda harç alıyorlar. Harç ücretleri eyaletlere ve üniversitelere göre değişiklik gösteriyor. Bu rakam sömestri başına ortalama 500 euro civarında seyrediyor. Almanya’da kabul aldığı lisans bölümünde bir sömestr okuyan bir öğrenci, herhangi bir şarta bağlı kalmaksızın ve bölüm sınırlaması olmadan bir seferliğe mahsus olmak üzere bölüm değiştirme hakkına sahip.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu