Anasayfa / Haberler / Amerikada Eğitimin En Kolay Yolu

Amerikada Eğitimin En Kolay YoluABD’de üniversite eğitiminde birçok alternatif var. Bunlardan biri de 2+2 sistemi. Sistem, iki yıllık üniversitelerde başlayarak iki yılın sonunda dört yıllık üniversitelere geçiş sağlayan ve son iki yılı bu üniversitelerde tamamlayarak lisans mezunu olmayı sağlayan bir model.

ABD’de üniversite eğitimi konusunda danışmanlık hizmeti sunan Mezun.com’un CEO’su Ali Hantal, “ABD’de öğrencilerin yüzde 50’si üniversite hayatına iki yıllık üniversitelerde başlıyor. Amerikalı öğrenciler tarafından da tercih edilen iki yıllık üniversiteler son yıllarda diğer ülkelerden gelen öğrenciler tarafından da keşfedildi. Sayıları giderek artan uluslararası öğrenciler, yüksek eğitimlerine iki yıllık üniversiteyle başlamayı tercih ediyor” diyor. Öyle ki başvurular son beş yılda yüzde 32 oranında artmış. Halen 200 bin yabancı öğrenci eğitimlerini bu şekilde sürdürüyor.

amerikada egitim

FIRSATLARA DİKKAT

Hantal’a göre iki yıllık üniversiteler öğrencilere önemli fırsatlar sunuyor. Örneğin, yabancı dil eğitimi anlamında bu üniversitelerin öğrencilere sunduğu Intensive English Programı (IEP).
İngilizce seviyesi orta düzeyde olan bir öğrenci iki yıllık üniversitelerde IEP programı sayesinde yabancı dil eğitimi alabiliyor. Dört yıllık bir üniversitede olduğu gibi İngilizce hazırlık sınıfı sonrası eğitimine devam edebiliyor. IEP programı olan iki yıllık üniversiteler öğrencilerden TOEFL sınav sonucu istemiyor. Dil yeterliliğine göre IEP programına dahil olan öğrenciler birinci sınıf derslerinden belli sayıda alarak akademik eğitimlerine de başlayabiliyor. TOEFL sınavının sadece IEP programı olmayan üniversitelerde istendiğini hatırlatalım. SAT sınavı ise iki yıllık üniversitelerin hiçbiri tarafından talep edilmiyor. Diğer yandan yabancı öğrencilerin iki yıllık okullara daha kolay uyum sağladıkları görülüyor. Küçük sınıflar, öğretim görevlileriyle birebir çalışma imkanı yabancı öğrencilerin eğitim sistemine ve ülkeye adaptasyonunu kolaylaştırıyor.

ÇALIŞMA İZNİ VERİLİYOR

Ayrıca iki yıllık üniversitelerden mezun olan öğrenciler dört yıllık bir üniversiteye geçiş yapmadan önce OPT (Optional Practical Training) programı kapsamında bir yıllık geçici çalışma iznine sahip oluyor.

  Sel, birikimlerinizi almadan siz önleminizi alın

Uygun bir bütçeyle ABD’de üniversite eğitimini tamamlamak isteyen herkes bu okullara başvurabiliyor. İki yıllık üniversitelerin hepsinin dört yıllık üniversitelerin tümüyle transfer anlaşması var. Özellikle bulundukları bölgede yer alan üniversitelerle garanti anlaşması yapıyorlar. Yani iki yıllık bir üniversiteden dört yıllık üniversitenin istediği not ortalamasını alan her öğrenci koşulsuz olarak dört yıllık üniversiteye gidebiliyor.

Peki, bütün bunlar için ne kadar para ayırmanız gerekiyor? Örneğin, Northern Virginia Community College 16 bin, Green River Community College 17 bin, Tacoma Com-munity College 17 bin, Fox Valley Technical College 17 bin 500 dolar. Bu rakamlara yıllık okul ücreti, üniversite harcı, konaklama, yemek, kitap ve diğer yaşam masrafları dahil.

İki yıllık üniversiteler yurt, aile yanında kalma veya kam-püs dışında apartman dairesi kiralama gibi pek çok alternatif sunuyor. En çok tavsiye edilen konaklama şekli özellikle ilk sene için aile yanında kalma opsiyonu. Çünkü bu şekilde öğrencinin İngilizce pratik yapması mümkün oluyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir