Girişimcilik

Ankara’da dil köyü kurmayı planlıyor

11 yılı aşkın süredir İngilizce eğitimi veren Seda Yekeler, Ankara’da 20 dönüm üzerine bir dil köyü kurmaya hazırlanıyor. Kafe, park gibi alanların yer atacağı merkez için yaklaşık 10 milyon TL yatırım yapılacak. Köyde herkesin İngilizce konuşmak zorunda olduğunu söyleyen Yekeler, “Önümüzdeki iki yılda İstanbul’da iki, Antalya ve İzmir’de birer merkez açmayı planlıyorum” diye konuşuyor.Türkiye’de “İngilizce biliyor musunuz?” sorusunun yanıtı genelde “Anlıyorum ama konuşamıyorum” olur. Türkiye, İngilizce eğitimine en çok yatırım yapan ülkelerden biri olmasına rağmen başarı sıralamalarında çok altlarda yer alıyor.

Bunu değiştirmek için yola çıkan bir girişimci Seda Yekeler. 1982 yılında Ankara’da doğan Yekeler, 1999 yılında Anamur Süper Lisesi Yabancı Dil Bölümü’nden mezun oldu. 1999-2004 yılları arasında Bilkent Üniversitesi in-gilizce-Fransızca Mütercim Tercümanlık bölümünü tamamladı. 2004 yılında Türkiye Müteahhitler Birliği’nde Uluslararası ilişkiler Sorumlusu olarak göreve başlayan Yekeler, aynı yıllarda Gökçe Yayınevi için yabancı dil yayınları çıkarttı. 2005 yılında Ankara Barosu Dil Eğitim Merkezi’nde İngilizce ve Fransızca akademik dil eğitimleri vermeye başladı. 2007 yılında ise Seda Yekeler Dil Akademisi’ni kurdu. Genel İngilizce eğitiminin yanı sıra ulusal (KPDS, ÜDS, YDS, KPSS) ve uluslararası (TOEFL, IELTS, TOIEC, FCE, GMAT, SAT) sınavların eğitimlerini de veren Yekeler, kendi hazırladığı ve derlediği özel eğitim materyalleriyle kişiye özel bir eğitim programı geliştirdi.

seda-yekeler

İngilizce köyü kuracak

2004 yılından bu yana 5 binden fazla kişiye birebir akademik yabancı dil eğitimi veren girişimci, bu deneyimlerini değerlendirebileceği yeni bir alan yaratmaya karar verdi. Böylece dil köyü fikri ortaya çıktı. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Ankara’nın Haymana ilçesinde ‘Seda Yekeler Dil Köyü’nü kurmak için harekete geçen girişimci, İngilizce konuşulan bir yaşam alanı oluşturup İngilizceyi yaşayarak öğrenme konusundaki açığı kapatmayı hedefliyor.

2017 yılında faaliyet geçmesi planlanan merkez küçük İngiltere modeli ile kurulacak ve köyde tüm günlük ve sosyal faaliyetler İngilizce olacak. Üyeler Türkçe konuştuklarında puan kaybedecekler. Bunu ise bileğe takılan özel aletler sayesinde anlamak mümkün olacak. Proje, doğa içerisinde, günlük yaşamın stresinden uzak konsantre edilmiş bir alanda, günlük hayatı kolaylaştıracak birçok kafe, park tesisleri ile küçük bir İngiltere köyü gibi tasarlanıyor.

Herkes İngilizce konuşacak

Seda Yekeler, okulu İngilizceyi kısa sürede geliştirmek için planlandıklarını söylüyor. Yekeler, “Maksimum 20 kişiden oluşan sınıflar sayesinde, konuşma ve dinlemeye odaklı alıştırmalar ile İngilizce dil becerilerinizi geliştireceksiniz. Dil köyünde her türlü faaliyet İngilizce yapılacak. Başlangıç seviyesinden son seviyeye kadar alabileceğiniz İngilizce eğitimi alanında uzman, ana dili İngilizce olan yabancı öğretmeler ile gerçekleştirilecek” diye konuşuyor. Dil köyünde 462 öğrenci eğitim alabilecek.

46 yabancı eğitmenin yanı sıra 40 tane de ekstra personel yer alacak. Köydeki tüm personelin İngilizce konuşacağını söyleyen Seda Yekeler, “Bu projeyle amacımız İngilizce eğitimine bu denli paralar harcamasına rağmen, pratik konuşma ve özgüven anlamında eksik olan ülkemizi dünya sıralamasında alt seviyelerden yukarıya taşımak” diyor.

Dil turizmi başlatacak

Genç girişimci projesini tüm Türkiye’ye yaymayı planlıyor. Önümüzdeki iki yılda İstanbul’da iki, İzmir ve Antalya’da birer merkez daha açmayı hedeflediğini söyleyen Seda Yekeler, “Ayrıca Kıbrıs’tan bir okul açılması için talep geldi. Buraya da bir şube açmayı planlıyoruz. Bu projelerimin ardından hedefim sadece dünya dilleri konusunda eğitim veren bir üniversite açmak. Beş yıl sonra bu hayalimi hayata geçirmek istiyorum” diyor.
Seda Yekelerin diğer bir amacı ise dil turizmi başlatmak. Libya gibi ülkelerden Türkiye’ye dil öğrenmek için gelenler olduğunu söyleyen Yekeler, bu köyün İngilizce öğrenmek isteyen yabancılar için de bir fırsat olduğunu belirtiyor. 20 dönümlük bir arazi üzerine kurulan köyün içinde yatılı eğitim almak isteyenler için bir otel bulunacak. En az bir hafta, en fazla üç ay kalarak burada İngilizce eğitim almak mümkün olacak. Merkezde yılda 10 bin öğrenciye eğitim verilmesi hedefleniyor.

iş adamlarına özel proje

iş dünyasına İngilizceyi sevdiren isim olarak tanınan Seda Yekeler, aynı zamanda iş adamlarına yönelik bir proje üzerinde çalışıyor. Türkiye’de ticaret odalarıyla bağlantıya geçerek iş adamlarına yönelik seminerler veren Yekeler, bu projeyi Türkiye geneline yaygınlaştırmayı hedefliyor. Türkiye’de alanında başarılı iş adamlarının İngilizce nedeniyle ihracat konusunda sorun yaşayabildiklerine dikkat çeken Yekeler, “Çok başarılı iş adamlarımız dil sorunu nedeniyle yurtdışında istedikleri başarıyı yakalamakta sorun yaşayabiliyor, iş adamlarımız İngilizce konuşursa ihracatımız hedeflerimizin çok üstünde artabilir” diye konuşuyor.

Yaklaşık bir yıl önce Seda Yekeler Eğitim Vakfı’nı (SEYEV) kuran genç girişimci, vakıf aracılığıyla Türkiye’de okullarda İngilizce eğitimin önemi konusunda seminerler veriyor. “Dünyayla konuşan Türkiye” isimli proje kapsamında kendileriyle bağlantıya geçen okulların öncelikle fiziksel koşullarına yönelik iyileştirmeler yaptıklarını söyleyen Yekeler, “Benden eğitim alan iş adamları vakfımızı destekliyor. Kesinlikle para almıyoruz. Her bir şirket kendi faaliyet alanına göre okulun bir ihtiyacını karşılıyor. Daha sonra okula gidip seminer veriyorum ve öğrencilerle birebir konuşarak onlara İngilizceyi sevdirmeye çalışıyorum” diyor.

STK’larda etkin rol alıyor

Seda Yekeler aynı zamanda sivil toplum kuruluşlarında da etkin bir isim. Türk Sanayici ve Iş Adamları Vakfı (TUSİAV) Eğitim Komisyonu Başkanı ve Mütevelli Heyeti Üyesi olan Yekeler, aynı zamanda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Kurulu’nda etkin olarak görev alıyor. Yekeler’in Üniversite İş Dünyası İletişim Platformu İcra Kurulu (UNIDIP) ve Genç Girişim Yönetişim Demeği (GGYD) üyeliği de bulunuluyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu