Emlak Haberleri

Ankara’ya AVM yağıyor

ANKARA-Başkentin gözde sektörleri arasında yeralan alışveriş merkezlerinde yeni yatırımlar hızını kesmiyor.

Halen Ankara’da yer alan 34 AVM’ye ilave olarak, yeni AVM inşaatları kentin dört bir yanından yükseliyor. Açılması planlanan AVM’ler arasında yer alan Next Level, Keçiören Hasköy AVM, Armada 2, Taurus AVM başkentlilerle buluşmak için gün sayıyor. Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği ise, artık AVM’lerin kendi içinde uzmanlaşması gerektiğini belirtirken, bazılarının üst markalara, bazılarının eğlenceye, bazılarının da çocuk ve aile kavramlarına yönelmesi gerektiği uyarısında bulunuyor.

Keçiören’e de yeni AVM geliyor

Ankara’ya yapılması öngörülen alışveriş merkezi yatırımları arasında Keçiören de bulunuyor. Güzel inşaat tarafından çalışmaları sürdürülen proje kapsamında, Hasköy Kavşağı’nda AVM ve ofislerin bir arada bulunduğu bir yaşam merkezi oluşturulacak. Toplam 40 bin metrekare kapalı alana sahip projenin 15 bin metrekarelik bölümü kule olarak tasarlanan ofislerden oluşacak. Binanın en üst katındaki kafeterya ise, Ankara manzarasıyla dikkat çekecek.

Amerika’dan Ankara’ya yatırım

Geçtiğimiz yıl tanıtımı gerçekleştirilen Taurus AVM ise, Konya Yolu’ndaki ilk alışveriş merkezi olma özelliği taşıyacak. ABD’li Taurus Investment Holdings ve Ensari ailesinin yatırımını gerçekleştirdiği Taurus Ankara AVM, 200 milyon euroluk yatırımla hayata geçiyor. Proje pek çok ilki de içinde barındırıyor. Ziraat Bankası’nın kredi verdiği ilk AVM projesi olan Taurus, AnkaralI Ensari ailesinin de ilk AVM yatırımı. Taurus Ankara AVM projesinin 50 bin m2’lik kiralanabilir alanı ve 27 bin m2’lik ofis binası olması öngörülüyor. Ulusal ve uluslararası markalara ev sahipliği yapacak olan Taurus Ankara AVM’de 130 mağaza yer alacak. AVM, yaklaşık 1.900 araçlık açık ve kapalı ücretsiz otopark kapasitesi, sinema kompleksi, çocuk oyun alanı ve farklı damak tatlarına yönelik foodcourt bölümünü de kapsayacak.

Tüm konseptler birarada

Pasifik inşaat tarafından Ankara’da hayata geçirilen Next Level projesi, konut, ofis ve alışveriş merkezini birarada sunan bir proje. 500 milyon TL yatırımla Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile hasılat modeli paylaşımı modeliyle hayata geçirilen projede 105 daire yer alıyor. Projede yer alan AVM’de ise 42 bin metrekarelik kiralanabilir alan olacak. Mağaza sayısı ise 160 olarak planlanıyor. TOKİ’nin Next Level AVM’de bulunan payı için Mayıs ayında açtığı ihaleye katılan Pasifik İnşaat, 147 milyon 100 bin TL karşılığında tüm hisseleri satın almış durumda.

Armada büyüyor

Ankara’nın ilk alışveriş merkezleri arasında yer alan Armada da, yeni projesiyle rekabeti hızlandırmaya hazırlanıyor. Ortalama 25 milyon Euroluk yatırımın ardından alışveriş merkezinin kiralanabilir alanının 53 bin metrekareyi aşması bekleniyor. Armada’nın şu anda sahip olduğu kiralanabilir alanı ise 32 bin metrekare düzeyinde.

Kızılay da alışveriş merkezine kavuştu

Ankara’nın Kızılay Meydanına adını veren ve uzun inşaat dönemi nedeniyle dikkatleri üzerine çeken bina, Kızılay Alışveriş Merkezi adıyla kapılarını geçtiğimiz aylarda açtı.




Mükiyeti Kızılay Derneği Genel Müdürlüğüne ait olan binanın, yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkılması üzerine ihaleyi Güvensoy inşaat, Sementa Tekstil, Karton Triko ve Renkyol Yapı Ortak Grişim Grubu kazanmış ve 32 yıl önce inşaatına başlanan binayı tamamlamıştı. 20 bin metrekare alana sahip olan Kızılay Alışveriş Merkezi’nde, bir çok büyük markanın da aralarında olduğu 110 mağaza yer alıyor. Çocuk oyun alanları, eğlence merkezleri, lazer arenası da bulunan Kızılay Alışveriş Merkezinin, 300 araçlık otoparkı bulunuyor.



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu