Makaleler

Anlayarak Hızlı Okuma Nedir, Nasıl Yapılır, Kimler İçindir?

Anlayarak Hızlı Okuma. Bugün ve her zaman bilgi en büyük güç. Bilgiye ulaşmanın en önemli yolu ise okumaktan geçiyor. Zaman kaybetmeden bilgileri en hızlı şekilde okumak ve onları işimize yarayacak şekilde tasnif etmek için önemli bir yöntem Anlayarak Hızlı Okuma”.

Konuyla ilgili soruları HAKE KARİYER EĞİTİM A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı, Uzman Türkolog Kezban Küçük’e sorduk.

Hızlı Okuma Nedir? Nasıl Yapılır?

Hızlı okuma, metinleri keliMe öbekleri halinde okumayı sağlayan yöntemdir. Hızlı okuma becerisinin gelişmesi için gözlerin çeviklik kazanması ve görme alanının genişlemesi gerekir. Bunun için birtakım çalışmalar yapılır. Bir yandan da okumaya dair çeşitli faktörler gözden geçirilir.

Anlayarak hızlı okuma eğitimindeki işleyişi şöyle sıralayabiliriz: Bireysel okuma ve kavrama oranının tespit edilmesi.

Bilgisayar üzerinden yaptığımız göz, beyin, bellek egzersizleri ile birlikte hızlı okuma engellerinin tespiti ve ortadan kaldırılması, metin çalışmaları, dikkat ve odaklanma çalışmaları; önyargı, alışkanlık, sağlıklı beslenme, doğru nefes gibi konuların işlenmesi. Anlayarak hızlı okumak için konsantrasyonun da artması gerekir. Anlayarak hızlı okuma çalışmaları yüksek bir konsantrasyonun oluşmasını da sağlıyor.

Anlayarak Hızlı Okuma
Anlayarak Hızlı Okuma

Hızlı Okuma Kimler İçindir?

Normal okuma becerisi gelişmiş kişiler içindir Normal okumanın 4 Sınıfta gelişmiş olması beklenir. Dolayısıyla 4 Sınıftan itibaren öğrenci anlayarak hızlı okuma becerisi kazanabilir. Bize başvuran öğrencinin okuma problemleri varsa önce kendi yapılandırdığımız DOKY Doğru Okuma Anlama Eğitimi veriyoruz.

4. 5. 6. 7. Sınıflar Anlayarak Hızlı Okuma Eğitimi için çok uygun sınıflardır.

Öğrencinin normal okuma becerisi gelişmiştir ve içten hızlı okuma için en verimli zamandır, normal okuma becerisinin hemen ardından hızlı okuma becerisi de geliştirilebilir. Bu yaşlarda öğrencide önyargı yoktur, mevcut okuma katılaşmamıştır ve ergenlik sorunları henüz başlamamıştır.

Bu yaşlarda çocuklar öğrenme açısından en verimli zamanlarındadır. Ayrıca tam bu yaşlarda kazanılan anlayarak hızlı okuma becerisi kişiye daha uzun süre fayda sağlayacaktır.

Bundan başka diğer sınıflarda da, üniversite öğrencilerinde ve yetişkinlerde, özellikle mesleği gereği çok okuyan akademisyenler, avukat, hakim, savcı, doktor, öğretmenler, gelişimi önemseyenler, bilgi ve becerilerini güncelleyenler de anlayarak hızlı okumanın büyük zaman, dikkat, motivasyon kazancı gibi avantajlarından faydalanmak isterler.

Anlayarak Hızlı Okuma Nedir
Hızlı Okuma Nedir

LGS, YKS, ALES, DGS gibi Önemli sınavlara hazırlık sürecinde, anlayarak hızlı okuma becerisi başka bir önem kazanır! Sınavlarda saniyelerin bile çok önemi vardır. Kazanılan bu beceri süreçte ve sınavda öğrenciye ihtiyacı olan değerli zamanı verir.

Kişiden kişiye değişmekle birlikte en az iki kat artıyor. Hızla birlikte anlama da artıyor. Örneğin katılımcı eğitime başladığında 200 kelime okuyor ve okuduklarının da %70’ini anlıyorsa, eğitimden sonra 600-800 kelime okuyup, artan dikkat ve odaklanmayla birlikte okuduklarının %80-90’ını anlayabiliyor.

“Aynı sınıfta bir öğrenci 435 kelime okuyor ve okuduğunun %90’ını anlıyor. Diğer öğrenci 100 kelime okuyor ve o da okuduğunun %90’ını anlıyor! İkisi de aynı sınıfta, aynı yaş grubu öğrencisi. Bu iki öğrencinin aynı şekilde yol alacağını söyleyebilir miyiz? Durumun farkında olmak önemli!”

Daha iyisi gelin beraber öğrenelim, hizliokuyoruz.com platformu üzerinden, yüz yüze veya online eğitimlerimize katılarak çok kısa sürede kolayca okuma hızınızı ve kavrama oranınızı en az iki kat artılalım. Bizi @kezbankucuk_hake @hakekariyeregitim instagram hesaplarından takip ederek hakkımızda daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

HIZLI OKU, Hızlı Anla FARK YARAT

Kezban Küçük Kimdir?

TC MEB Özel HAKE (Hızlı Adımlarla Kariyer Eğitimi) Hızlı Okuma Okuma Kursu. HAKE KARİYER EĞİTİM A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Anlayarak Hızlı Okuma ve Öğrenme, Ortaokullar İçin Anlayarak Hızlıca Okuma. 3 Sınıflar İçin Anlayarak Hızlı Okuma. 4-5. Sınıflar İçin Anlayarak Hızlı Okuma ve Türkiye’de Okuma Kültürü Kitaplarının Yazarı. www.hizliokuyoruz.com platformu ile ilkokular için DOKY Doğru Okuma-Amlama Eğitim Programı kurucusu, emekli edebiyat öğretmeni.

HAKE
Kariyer Eğitim A.Ş.

0544 565 09 04
0212 543 23 66
info@hakegitim.ocm

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu