Güncel Ekonomi Haberleri

Anlık ödeme sistemi FAST

7/24 EFT dönemi başlıyor

ELEKTRONİK Fon Transferi veya yaygın adıyla EFT’de devrim niteliğinde bir yeniliğe imza atılıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 18 Aralık tarihinde düğmeye basacağı yeni sistem sayesinde artık herkes 7 gün 24 saat EFT ile para gönderip, para alabilecek. Ayrıca herkesin başına dert olan uzun IBAN numarasından da kurtulacağız. Artık EFT işlemlerinin olmazsa olmazı 26 haneli IBAN numarası yerine vatandaşlık (TCKN), vergi, telefon, pasaport numaraları ya da e-posta gibi bilgileri kullanarak para transferlerini yapabileceğiz. Mobil bankacılık ve internet bankacılığı kullanıcılarına sağlanan bu kolaylık sayesinde EFT işlemleri artık iki, üç saniye içinde sonuçlanabilecek.

Yeni ödeme sisteminin temelini atan TCMB, 18 Aralık 2020’den itibaren sistemi pilot uygulama olarak başlatacağını duyurdu. Anlık ödeme sistemi FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) olarak adlandırıldı.

Bankalar da yasal ve teknik zemini hazırlanan FAST ve Kolay Adres sistemi için şimdiden düğmeye bastı. Bugünlerde bazı bankalar şimdiden müşterilerine gönderdikleri mesajlarla mobil ve internet bankacılığı hesaplarında kolay adres tanımlamalarını yapmalarını istiyor. Ancak unutmayın, adres tanımlamanızı yapsanız bile FAST ve Kolay Adres sistemini en erken 18 Aralık tarihinde kullanabileceksiniz.

ZİRAAT BANKASI
KAREKOD DA KULLANILACAK

Ziraat Bankası, “Kolay Adres” uygulaması ile müşterilerine, uzun IBAN numaraları yerine cep telefonu, e-posta, TC kimlik numarası, vergi kimlik numarası ve yabancı kimlik numarası ve pasaport numarası gibi anahtar bilgileri kullanarak hızlı ve kolay para transferi yapma imkan sağlayacak. Banka FAST sistemiyle de müşterilerinin para transferlerini 7/24 gerçekleştirmelerine olanak sunuyor. Banka içi ve dışına yapılacak TL para transfer işlemlerinde bu sistemin kullanılabileceğini ifade eden Ziraat Bankası Dijital Çözümler, Operasyon ve iletişim Genel Müdür Yardımcısı Ali Kırbaş, “Hesapların, anahtar adreslerle eşleştirilmesi bireysel/kurumsal ayrımı olmaksızın tüm müşterilerimiz için mümkün. 2021 Ocak ayı itibariyle para transferlerinde de FAST sistemi ile yeni bir dönem başlayacak. FAST sistemine geçişle birlikte sadece cep telefonu, e-posta vb. bilgilerle diğer bankalara da saniyeler içinde para aktarımı 7/24 mümkün olacak. Müşterilerimiz mal ve hizmet alımlarında işyerinin sunacağı karekodu cep telefonları ile tarayarak FAST üzerinden hızlı, temassız ve kolay bir şekilde ödeme de yapabilecek” diyor.

İŞ BANKASI
ADRES TANIMLAMA BAŞLADI

Iş Bankası İş Cep ve Internet şubesi müşterilerine FAST sisteminde IBAN yerine cep telefonu, e posta ve TCKN ile kolay para transferi imkanı sunmaya hazır olduğunu açıkladı. Bu sayede müşterilerinin cep telefonu, e-posta veya TC kimlik numarası gibi kolaylıkla hatırlanan bilgilerini kullanarak 7/24 yurtiçinde bin TL’ye kadar para transferleri yapabileceğini hatırlatan Iş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, “Şu anda bireysel müşterilerimiz 2 Kasım 2020 tarihinden itibaren IşCep ve İnternet Şubemiz üzerinden cep telefonu ve e-posta gibi Kolay Adres bilgilerini tanımlamaya başladılar. Yakında ticari müşterilerimiz de bu uygulamayı kullanabilecek.

Kolay Adres ile para transferleri ise FAST’ın hayata geçmesi ile başlayacak” dedi. TCMB ve BKM’nin sağladığı bu uygulamaya hızla adapte olduklarını, bankanın dijital kanallarında gerekli geliştirmeleri yaptıklarını da ifade eden Şimşek, sisteme ilişkinse şu bilgiyi verdi:

“Artık dileyen herkes, hesabına cep telefonu, e-posta veya kimlik numarası gibi bilgileri tanımladıktan sonra, IBAN yerine Kolay Adres sistemine kaydedilen bu kolay bilgileri kullanarak FAST üzerinden çok daha kısa sürede para transferi yapabilecek. Para transferindeki bu kolaylık uzun IBAN numarasının eklenmesi, ezberlenmesi veya hesap numarasının girilmesi gibi zorunlulukları ortadan kaldıracak, müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştıracak. Banka dışına ya- pılacak para transferleri de, FAST sayesinde 7/24 dijital kanallarımızdan gerçekleştirilebilecek.”

AKBANK
8 OCAK’TA HAYATA GEÇECEK

Akbank, 8 Ocak itibariyle FAST sistemi ve Kolay Adres uygulaması ile müşterilerinin IBAN yerine telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta bilgileri ile 7/24, hızlı ve kolay para transferi yapmasına olanak sağlayacağını açıkladı. Kolay Adres uygulaması ile kişilerin cep telefonu, e-posta, TCKN, vergi kimlik numarası, yabancı kimlik numarası ve pasaport numarası bilgilerini Akbank’taki hesabına ait bir IBAN ile eşleştirip, uzun IBAN numarası girmeden dijital kanallar üzerinden kolaylıkla para transferi yapabileceğini hatırlatan Akbank Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Tugal, “Ayrıca FAST sistemi ile yurtiçinde bireysel müşteriler tarafından bin TL’ye kadar para transferleri de 7/24 gerçekleştirilebilecek. Kolay Adres uygulaması müşteriye hem kolaylık hem de zaman kazandırıyor. Bu kolaylıktan 8 Ocak itibariyle bireysel ve tüzel tüm müşterilerimiz faydalanabilecek. Böylece müşterilerimiz eşleştirdikleri Kolay Adresleri ile hesaplarına para transferi alabilecekler veya başka Kolay Adreslere para gönderimi yapabilecekler” dedi.

YAPI KREDİ
7/24 EFT İMKANI

Yapı Kredi TCMB tarafından 18 Aralık 2020’de başlatılacak ve 7/24 para transferinin gerçekleştirilmesini sağlayacak anlık ödeme sistemi FAST kapsamında hayata geçirilen “Kolay Adresleme Sistemi”ni eş zamanlı uygulamaya hazırlanıyor. Müşterilerinin bankacılık işlemlerini kolaylaştırma ve hızlandırma amacıyla TCMB tarafından yürütülen FAST sistemine hızla entegre olduklarını söyleyen, Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen, “Müşterilerimizin Yapı Kredi Mobil ve İnternet Şubesi üzerinden kişisel bilgileriyle hesap/ IBAN numaralarının eşleştiril-meşini sağlayan bu sistem sayesinde, hesap paylaşımı sırasında ortaya çıkabilen sorunların da önüne geçebiliyoruz’ diyor.

Ülgen’in verdiği bilgiye göre, Yapı Kredi mobil ve internet müşterilerinin Kolay Adres Tanımlaması yapabilmeleri için, Yapı Kredi Mobil’e giriş yaptıktan sonra Hesaplarım, Kolay Adres Tanımı ve Listeleme adımlarını izlemesi veya Bireysel Internet Şubesi’ne giriş yaptıktan sonra Hesaplarım, Kolay Adreslerim sekmesinden kişisel bilgilerini istenen hesaba tanımlaması yeterli.

TEB
ŞİMDİLİK BİREYSEL MÜŞTERİLER

Türkiye Ekonomi Bankası müşterilerine bankada kayıtlı olan cep telefonu, TCKN, vergi kimlik numarası (VKN), yabancı kimlik numarası ve pasaport numarası ile Kolay A Adres’i tanıtlatmaya başladı. TEB müşterilerinin, CEPTETEB Mobil Uygulama üzerinden hızla tanımlayabilecekleri Kolay Adres ile TCMB’nin sunmaya başlayacağı FAST sistemi aracılığıyla 7/24, hızlı ve kolay para transferi yapabileceklerini hatırlatan TEB Bireysel ve özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, “Böylece CEPTETEB’den müşterilerimize yine bir pratik hizmet vermeye başlıyoruz. FAST sistemi devreye alındığında müşterilerimiz hem para gönderirken hem de alırken uzun ve hatırlaması zor olan IBAN numarası yerine Kolay Adreslerini kullanabilecek. Kolay Adres tanımlama özelliğimizden şu anda sadece bireysel müşterilerimiz yararlanabiliyor” dedi.

GARANTİ BANKASI
ARTIK IBAN YOK

Garanti BBVA, TCMB tarafından 18 Aralık 2020’de başlatılacak ve 7/24 para transferinin gerçekleştirilmesini sağlayacak anlık ödeme sistemi FAST kapsamında, yeni servisi olan Kolay Adresleme Sistemi’ni hayata geçirdi. Şu anda müşterilerine sadece tanımlama imkanı sağlayan banka, 18 Aralık’tan itibaren işlem imkanı da sunacak. TCMB’nin hazırlıklarını tamamladığı yeni ödeme sistemi FAST’a k ve Kolay Adresleme Sistemi’ne hızla dahil olduğunu söyleyen Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı i Ebru Dildar Edin, yeni sistemle, müşterilerin farklı bankalar arasındaki para transferlerinde artık zaman kısıtlaması yaşamayacaklarını hatırlattı. Edin, Kolay Adres tanımlaması yapmak için, Garanti BBVA Mobil’e giriş yaptıktan sonra, Vadesiz Hesap Detayından “Kolay Adres Tanımla” adımına tıklayarak IBAN numarası ile eşleştirilmesi istenen kişisel bilgileri tanımlamanın yeterli olduğunu da hatırlattı.

Sistem nasıl işleyecek?

■ FAST sistemi sayesinde artık 7 gün 24 saat EFT yapılabilecek.

■ Farklı bankalardaki hesaplar arasında para transferi 2-3 saniyede sonuçlanacak. Para alıcının hesabında anında kullanılır hale gelecek.

■ EFT işleminin tarafları bankaları tarafından bilgilendirilecek

■ EFT işleminde IBAN numarası yerine cep telefonu, TC kimlik numarası, yabancı kimlik numarası, e- posta adresi, pasaport numarası kullanılabilecek.

■ İlk aşamada bireysel müşteriler sistemi kullanabilecek.

■ FAST sistemin kullanılabilmesi için sisteme üye bir bankada hesabınızın bulunması ve Kolay Adresleme Sistemi’ne telefon numaranızı kayıt ettirerek banka hesabı ile eşleştirmeniz gerekiyor.

■ Sistemin pilot uygulama döneminde günlük işlem limiti bin TL ile sınırlı olacak.

■ FAST sistemini kullananlar, alışverişlerini karekodu tarayarak hızlı, temassız ve kolay bir şekilde de ödeyebilecek.

ESİN ÇETİNEL

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu