Anasayfa / Başarılı Girişimcilik Fikirleri / Annelutfen.com’un 47 Melek Yatırımcısı Var

Annelutfen.com’un 47 Melek Yatırımcısı VarGirişimci Roys Güreli, Stanford’da MBA yaparken, kadınların hayatını kolaylaştırmak isteğiyle geliştirdiği annelutfen.com sitesini 2011’de Türkiye’ye dönüşünde hayata geçirdi. Metekyatırımcılarla gelişen sitesinin bugün aralarında yerli ve yabancı işadamı ve fonların yer aldığı 47 yatırımcısı var. 5 milyon TLlik yatırım aldıklarını söyleyen Güreli, “2014’te 20 milyon TL ciro hedefliyoruz” diyor.

annelutfen

Adından tahmin edeceğiniz üzere anneiuften.com annelere hitap eden bir e-ticaret sitesi. Sitede bebek, çocuk ve annelere göre 10 binin üzerinde ürün bulunuyor. 275 markayı tüketicilerle buluşturan annelutfen.com, bunu 30 kişilik bir ekiple gerçekleştiriyor. Stanford Üniversitesi’nde MBA mezunu olan Roys Güreli tarafından 2011 Eylül ayında hizmete açılan sitenin bugün 100 binin üzerinde üyesi bulunuyor. 2014’te kendi alanında lider firma olmayı hedefleyen site, yılso-nunda 20 milyon TL ciroya ulaşmayı planlıyor.

Melek yatırımcı modeliyle gelişen sitenin toplam 47 yatırımcısı var. Bunların arasında aile fertleri, Stanford’dan hocaları ve arkadaşları, başarılı Türk- yabancı iş adamları ile Fransız fon Ventech ile İngiliz fon Richmond Park Capital’in olduğunu söyleyen Güreli, “Toplam 5 milyon TL’lik bir yatırım aldık’’diyor.

Agah Uğur ile çalıştı

Daha önce Borusan Holding CEO’su Agah Uğur’un asistanı olarak çalışan Güreli’nin en önemli projesi Borusan Enerji’nin sıfırdan kurulması ve sonradan EnBW ile birleşmesi olmuş. Aslında ilk girişimcilik tecrübesini de burada edindiğini ifade eden Güreli, “ Agah Bey çok ilham verici bir lider, onun yanında 360 derece şirketlerin nasıl yönetildiğini en ön sıradan izleme fırsatım oldu. Bu dönemde aslında daha ne kadar çok şey öğrenmem gerektiğinin farkına vardım. O yüzden de yönetim, finans, liderlik konularını öğrenebilmek için MBA yapmaya karar verdim. Sonra olaylar birbirini takip etti’’ diye anlatıyor.
Sitenin kuruluş öyküsüne gelince… Stanford’a giderken aklında Türk kadınları için faydalı bir proje yapmak varmış Güreli’nin. Hatta Stanford MBA’ye başvuruda sorulan ‘Hayatta senin için en önemli şey nedir ve neden?1 sorusuna, kadınlarla ilgili bir şey yapmak istediğini yazmış. Sonra okulda iki Türk arkadaşıyla beraber annelut-fen.com projesi üzerinden çalışmaya başlamış. 6 ay boyunca bir iş planı hazırladıklarını ve sonrasında bir yatırımcı kuruluna projelerini sunduklarını anlatan Güreli, “Hemen ertesinde kendimi İstanbul’da annelutfen.com’u kurarken buldum. Gerçekten tutkulu olduğum bir konu, full-time işim haline geldiği için çok mutluyum” diyor.

  Melek Yatırımcıları Etkilemek

Anneler ürün öneriyor

Sitede, araç – gereç ve günlük tüketim ürünlerinin yanında en büyük ilgiyi tekstil ürünlerinin gördüğünü belirten Güreli, şunları anlatıyor: “En önemli farklılaşma noktamız ürün çeşitliliğimiz. Türkiye’nin en geniş anne-bebek-çocuk ürünleri sunan websitesiyiz. Bunun yanında müşterilerimiz bizi 1 ile 3 gün arasında hızlı teslimattan ve iyi fiyatlarımızdan dolayı tercih ediyor. Yeni başladığımız bir uygulama ise danışman annelerimiz aracılığıyla ürün önerileri sunmak, ilk olarak Tuba Unsal ile başladık, anneler onun önerilerine bayılıyorlar.”

Ödüllü yarışmalar

Her gün sitede günlük e-postalar ile kampanyalar sunuluyor. Bunun yanı sıra aylık olarak yarışmalar düzenleyerek büyük ödüller veriliyor. Mesela şu anda, 15 Şubat’a kadar sürecek olan bir yıllık Huggies bebek bezi kazanma yarışması düzenleniyor. Bunun için kullanıcıların www.annelutfen.com linkine ‘Bebeğinizin cinsiyetini öğrendiğinizde neler hissettiniz?’ sorusunu yanıtlamaları yeterli. Türkiye’nin ilk abonelik servisini de başlattıklarım söyleyen Güreli, şunları ekliyor: “Müşterilerimiz çok kullandıkları ürünlere abone olarak, diledikleri sıklıkta ürünleri kendilerine hatırlatabiliyorlar. Abonelerimize ise sadece onlara özel fırsatlar sunuyoruz.”

Özlem Bay Yılmaz
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Girişimcilik Yaşı Düşüyor Başarılı Genç Girişimciler

Son yıllarda girişimciliğe adım atanların sayısı artarken “girişimcilik” yaşı da düşüyor. 28 yaşına gelmeden iş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir