İş Fikirleri

Anti-aging özellikli kraker üretin çok para kazanın

‘Royal jelly powder’ içeren krakerler

Henüz bunu başaran üretici yok. Aktif maddesi çabuk oksitlendiği için özel bir teknikle tamponlanması gerekiyor. ‘Royal jelly powder’ içeren krakerler ihracat için ilginç fırsatlar sunabilir…HAFIZAM beni yanıltmıyorsa 2005 yılında yenilikçi gıda sektörlerinin başına bisküvi üreticilerini koymuştum. Bazı önerilerim olmuştu.

Buluşsal ağırlıklı ‘ufuk komitelerinin kurulması, ‘iş geliştirme takımları’nın oluşturulması önerilerim arasındaydı. “Klasik organizasyonlara pek itibar etmeyin; onlar genellikle katı hiyerarşi kültüründen gelen yöneticilerdir” diye de eklemiştim.

Yenilik bazlı önerilerim arasında ‘anti-aging’ sınıfından ‘ruşeymli bisküviler’ vardı. Daha sonra bu çeşit bisküvilerin ilk örneğini mevcut ürünler arasında görünce çok mutlu oldum.

Anti-aging kraker

YAŞLANMA KARŞITI ÜRÜNLER

Önce birkaç bilimsel gerçeğe değinelim: Anti-aging olarak bilinen yaşlanma karşıtı teoriler bugün beslenme dünyasında da bilimsel kanıtlarla ispat edilmiş durumda.

İnsanın yaşam süresini belirleyen unsurların başında kalıtım var. Sonra hormonlar, kalp damar ve immün sistemi geliyor. Ayrıca serbest radikallerin ve yaşam biçiminin rolü çokça konuşuluyor. En belirgin faktör ise gıdalara katılan doğal maddelerin etkileri.

işte aşağıda bahsedeceğimiz konu sağlıklı beslenme yoluyla immün sisteminin takviyesini içeriyor.

Son yıllarda özellikle unlu mamullere katılan önemli mikro besin maddeleri, mineraller, vitaminler yanında bitkilerden elde edilen ‘isoflavonlar’ dikkat çekiyor. Katkılı besinlerin başında ise unlu mamullerin tipik temsileisi bisküviler, krakerler ve galetalar var.

Bugün bisküvi sektörüne vc özellikle bu işi dar alanda yapan üreticilere birkaç tavsiyem olacak. Özellikle de klasik bisküvi dışında ‘usta işi’ üretim yapan işletmelere.

Günümüzde hammadde karışımlarına ‘anti-aging özellikler gösteren doğal malzemeler’ katmak mümkün. Yine de Gıda Maddeleri Tüzüğü’nden onay almak şart.

Amaç herkesin gittiği yollan aşındırmak yerine, yenilik kulvarlarına geçiş yapıp, tüketicilere sadece sağlıklı değil, sağlığa katkı yapan ürünler sunmak.

kraker

GENÇLEŞTİRİCİ MADDELERİN ÇOĞU BİZDE

Yenilik önerilerimin arasında batıdaki sağlık mağazalarında görmeye başladığımız yeni bir ürün grubu var.

Bu ürünler belki de ‘anti-aging grubu’ içinde bir başlangıç olabilir. İçeriği hayli ilginç; ana dolgu maddesi bildiğimiz çam fıstığı. Ayrıca ‘ceviz unu’, ‘yumurta akı’, isteğe göre ‘kuru meyve’ parçaları da karışıma konabiliyor.

Neden çam fıstığı? Çünkü çam fıstığının kendine özgü yağları, vücutta ‘eholeeystokinin’ (CCK) adlı bir hormon salgılatıyor, anti-aging özelliği yanında iştahı dengeleme özelliği de içeriyor.

Görece pahalı bu niş ürünün basit türleri de var. Bunları çeşitlendirmek daha kolay.

En başta üzüm çekirdeği ve keçiboynuzu unuyla yapılan galetalar örnek verilebilir. Bu türlerin anti-aging özellikleri yanında ‘digestive’ (hazmettirici) nitelikleri de bulunuyor.

Birkaç çeşitten daha bahsetmek gerekirse ‘kefirli’ ve ‘kolajen peptitli’ ürünler tipik örnekler arasında.

Anti-aging

BİLİMSEL YARATICILIK ÖNEMLİ

Anti-aging konusunda bir başka yenilik ise ‘vegetable’ (bitkisel) krakerler. Ispanaklı, mercimekli, kırmızı pancarlı, taze kişnişli, kinoa bazlı gevrekler.

Bu tür ürünlerin anti-aging nitelikler taşıması için katkı maddelerinin organik olması, ‘digestive’ nitelikler taşıması gerekiyor.

Son yıllarda ana katkı maddesi incir ve bal olan krakerler de büyük ilgi görüyor.
Ayrıca ‘vegan krakerler’, ‘glütensiz bisküviler’, ‘steviali krakerler’ yoğun ilgi topluyor. Bu grupta yaratıcılık neredeyse sınırsız.

Hammadde karışımının yüzey gerilimini eşitlemek koşuluyla bu ürünlere pembe, yeşil, sarı, kahverengi gibi tonlardan oluşan ebru desenler verilebiliyor. Önemli olan ayrıntı her cinsten ürünün ana katkı maddesini anımsatacak renk tonlarını verebilmek.

Renklcndiricilerin doğal kaynaklardan geliyor olması şart, örneğin kırmızı tonlar için pancar; sarı ve turuncu tonlar için zerdeçal kullanılıyor.

Önerilen grupları daha da çeşitlendirmek mümkün. Doğal katkı maddeleri arttıkça yenilikçi çeşitlere ‘anti-aging’ tanımının $anısıra ‘Bio Galeta’, ‘Bio Kek’ denmesi de mümkün.

KATKI MADDELERİ İLGİ ÇEKİYOR

Son gelişmeler bu tür sağlık ürünleri için pazarda yeni kulvarlar açıyor. Ürünlerin tuzlusu da var tatlı olanı da.

Örnek verecek olursak başta tatlısı ve tuzlusuyla ‘yeşil çay özütü’ içeren türler var. Yeşil çay içindeki ‘kateşin’ ve ‘tein’ gibi aktif maddeler gençleştirici ve metabolizma hızlandırıcı özelliklere sahip.

Bunun yanı sıra işlenmemiş çiğ kakao parçaları ve bazı yosun çeşitleri de bu tür ürünlerin formülüne girmeye başladı.

Örneğin Japonya başta olmak üzere uzak doğu ülkeleri yosunlu krakerleriyle tanınır. Bu moda şimdi Batı’ya ‘yosunlu galeta ve kekler’ şeklinde taşınıyor. ‘Fermente tofu’ ve ‘miso’ bu yeni dalganın en karakteristik malzemelerinden.

Bu aşamada yerleşmiş bazı alışkanlıkların ‘anti-aging modası’ adına hızla çoğaldığım görüyoruz.

Örnek vermek gerekirse fesleğen ve kuşdili içeren krakerler, îtalyanlarm geleneksel lezzeti sayılırken, bu bitkiler günümüzde anti-aging unsuru olarak görülüyor.

Tam da burada bizim yıllar öncesinden gelen geleneksel ürünlerimizden birini anımsamakta yarar var: ‘Türk tipi anasonlu gevrekler!’

Anasonu aslında herkes digestive ve aromatik özellikleriyle tanıyor. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar, anasonun bir hormon düzenleyici olarak anti-aging nitelikler taşıdığını gösteriyor.

Buna benzer katkılar bisküvi, kraker, hazır kek ve galeta gibi ürünlere konabilir. ‘Gençleştirici Ürünler’in önemli bir başka özelliği ise kendilerine özel nitelikler taşıması. Örneğin ‘ginseng’ bu katkılardan biri.

Her şey orijinal olanı bulmakta.

En ilginç tür ise ‘royal jelly powder’ da denilen ‘arı sütü tozu’ içeren krakerler.

Yarattığı etkiler ise olağanüstü.

Henüz bunu başaran üretici yok. Dolgu maddesi çabuk oksitlendiğinden özel bir teknikle tamponlanması gerekiyor.

İhracat için büyük fırsat olabilir.

Tüm okurlarımızın Ramazan Bayramı’m en iyi dileklerimle kutluyorum…

NUR DEMIROKBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu