İş Fikirleri ve İş Kurmak

Arabalara çekiş ağırlığı ekleme iş fikri

Kış hava koşullarında lastiklerinizin kayıp gitmesini engelleyen bir buluş. ShurTrax geçen seneki satışlarında 500,000 dolar gelir getirmiş ve aracınızın yol tutuşunu arttıran bir buluştur.

Hikâyesi: 2002 yılıydı Marty J. Carty’nin Dodge Ram 1500 aracındaydık. Yerde kar vardı ve yol koşulları tehlikeliydi. Carty aracının arkasında yeteri kadar yol tutuşu sağlayacak ağırlık olmadığı için kaymasından korkuyordu. Önceki senelerde aracının arkasına beton bloklar veye kum torbaları koyuyordu ancak ani fren anında bunların nasıl ölümcül olabilceğini duyduktan sonra bundan vazgeçti. Ve tabiki de sonunda araç kaydı ve spin attı. Neyse ki yola tek parça olarak geri döndü ama bunu önlemek için de bir ürün araştırmaya başladı.

O An
Ancak, internete ve mağazalara bakmasına rağmen istediği ürünü bulamadı. O an bir fikir doğdu aklına ve üzerine düşünmeye başladı. Keşfettiği problem şuydu ki pikapların arkası çok hafifti arka lastikler kötü havalarda kayıyordu. Tek çözüm aracın arkasına ağırlık eklemekti. Carty daha iyi bir çözüm olabileceğini düşünüyordu ve aklına iki kat vinilden bir su torbası fikri geldi. Ancak aklında bir çok soru işareti vardı, mesela su donduğunda ne olacaktı?

Carty bu icadına ShurTrax adını verdi ve bu ürün ağır iç içe örülmüş naylon ve güçlendirilmiş vinilden oluşan bir su torbasıydı. Ağırlığa ihtiyacınız olduğunda tek yapmanız gereken içini suyla doldurmak. Suyun ağırlığı her ne kadar ürünü yerinde sabit tutsa da araca bağlanabilmesi için tasarımına halkalar eklenmiştir. Bir çok zorlukları olan kum torbalarından çok daha iyi bir çözümdür.

Taşlı Yol
Bir icadı piayasaya sürmek fazlasıyla zorlu bir süreçtir ve bu yüzden Carty iki tane icat şirketiyle kendisine yardım etmesi için görüştü. Bu şirketlerle sorun yaşadıktan sonra kendi işini kendisi görmeye karar verdi. Bir patent avukatı tuttu ve süreç boyunca yanında durdu. İlk olarak patent süreci ile ilgili bir çok kitap okuduktan sonra patent sürecini başlattı. Tek bilmesi gereken farklı patent türleri ve başvuru şekilleriydi.

Mucit ürününün boyutlarıyla ilgili çalışmaya başladı. Her kasaya uyabilmesi için üç farklı boyutta ürün üretmeye karar verdi ve bir prototip şirketine ilk prototipini ürettirdi. Ve bu fikir aklına ilk geldiği andan 3 ay sonra istediği ürün elindeydi.

Piyasaya Sürmek
Yeteri kadar paranın olmaması büyük bir sorundu ancak Carty bankalardan ve akrabalarından destek aldı. Bu para suyunu çektikten sonra devam edebilmek için bir iş ortağı buldu kendine ve sonra da kendi şirketini kurdu. Bu şirketin adı SealPak oldu ve ana ürünü ShurTrax oldu. İmalat bir Güney Karolina şirketi tarafından yapıldı ve daha sonra imalat şirketi bir Çin şirketi oldu. Carty online satış mağazaları açarak ürününü bütün dünyaya tanıttı. 2004 kışında ShurTrax 100’den fazla mağazada satılıyordu ve satışlarda 100,000 dolardan fazla gelir elde etti. Ürününü tanıtmak için de her yolu denedi.

Daha sonra Carty ürününü bir çok büyük mağazada satışa sundu. Carty bu ürünü bırakana kadar şirketi milyonlarca dolarlık ürün sattı. Ancak şu an bir lisans anlaşması yaptı ve satılan her üründen kar payı aldı.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu