Güncel Ekonomi Haberleri

Araç Kasko Sorgulama ve Teklif Adımları Rehberi

Araç kasko sigortası, motorlu taşıtlarda çarpma, yanma, çalınma gibi durumlarda oluşabilecek hasarın karşılanması için yaptırılan bir sigorta çeşididir. Zorunlu olmayan bu sigorta, bir kaza durumunda araçta maddi zarar ortaya çıkmasına karşı alınabilecek bir önlem olarak düşünülebilir. Sigortalının hangi durumlarda ödeme alacağını belirleyen poliçe kapsamına ek olarak araç kasko fiyatları da kasko yaptıracak araç sahipleri için önemli bir unsur olabilir. Bu fiyatlar aracın özelliklerine, sigorta şirketine, kasko poliçe kapsamına ve hasarsızlık indirimi gibi faktörlere göre değişiklik gösterir. Araç kasko sorgulama işlemleri ile araç sahipleri kasko için ödemeleri gereken miktar hakkında bilgi sahibi olabilir. Ardından kasko teklif seçenekleri arasında uygun bir tercih yapılarak diğer aşamalara geçilebilir.

Araç Kasko Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç kasko
Araç kasko sigorta

Kasko, motorlu araç sahiplerinin isteğe bağlı olarak yaptırabileceği bir sigortadır. Kasko sayesinde sigortalı çeşitli durumlarda sigorta şirketinden ödeme alır ve bu durumlar poliçe kapsamına göre farklılık gösterir. Poliçe kapsamı dışında kasko ücretleri de çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik görülebilir. Bu nedenle kasko yaptırmayı düşünen araç sahipleri farklı sigorta şirketlerinin kasko fiyatlarını gözden geçirmek isteyebilir.

Araç kasko sorgulama işlemi ile çok sayıda farklı şirketin sunduğu kasko teklifleri incelenebilir. Bu işlem için öncelikle Sigortam.net sitesinde bulunan https://www.sigortam.net/kasko-sigortasisayfasına gidilir. Sayfada ‘Ruhsat Sahibi TC No veya Vergi No’ ve ‘Cep Telefonu’ bölümleri doldurularak ‘Devam’ butonuna tıklanır. Ardından formdaki gerekli tüm diğer bilgiler doldurulur. Daha sonra bu bilgiler ışığında bir araya getirilen, 20’den fazla sigorta şirketinin kasko teklifi incelenebilir.

Kasko sorgulama konusunda bir diğer işlem ise aracın mevcut kasko poliçesinin ve hasar bilgilerinin sorgulanmasıdır. Bu işlem için e-Devlet sistemi üzerinden ‘Kasko Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama’ işlemi yapılabilir ve bu bağlamda istenilen bilgilere ulaşılabilir.

Kasko Teklif Alma ve Kasko Yaptırma İşlemleri

Kasko Teklif
Kasko Teklif

Zorunlu olmamasına rağmen çok sayıda araç sahibi olası hasarlara karşı bir önlem olarak araçlarına kasko yaptırır. Birkaç basit adım ile rahatlıkla online olarak kasko yaptırılabilir. Bunun için öncelikle kasko teklif seçenekleri gözden geçirilerek uygun teklifler öğrenilebilir. Kasko teklifi almak için kasko yaptırılacak olan aracın ruhsatı, yani araç tescil belgesi gereklidir. Böylelikle aracın özelliklerine göre kasko fiyatları belirlenebilir.

Yalnızca tek bir form doldurularak 20’den fazla şirketin kasko tekliflerine Sigortam.net üzerinden ulaşılabilir. Bunun için daha önce bahsetmiş olduğumuz araç kasko sorgulama işlemi yapılır ve kasko teklifleri kolaylıkla öğrenilebilir. Ardından en uygun teklif seçilir ve online olarak kasko yaptırma işlemi çeşitli özel indirimler ile Sigortam.net üzerinden hiçbir ek ücret ödemeden kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Araç Kasko Fiyatları

Kasko
Kasko

Kaskonun türüne göre poliçe kapsamı değişiklik gösterir ve bu durum sigorta şirketinin hangi durumlarda ödeme yapacağını belirler. Poliçe kapsamı dışında kasko yaptırırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu da kaskonun fiyatıdır. Araç kasko fiyatları çok sayıda faktöre göre değişiklik gösterir.

Öncelikle aracın kasko değeri bu faktörler arasında yer alır. Aracın markası ve modeli dışında kasko değerini etkileyen unsurlar arasında aracın türü ve üretim yılı yer almaktadır. Buna ek olarak sürücünün yaşı, mesleği ve ehliyet yılının yanı sıra aracın bulunduğu şehir gibi etkenler de kasko fiyatlarının belirlenmesinde dikkate alınır. Ayrıca araçta alarm ve takip cihazı gibi sistemlerin kullanımı da kasko fiyatlarını etkileyen faktörler arasında yer alır. Son olarak kasko fiyatlarını etkileyen bir diğer önemli faktör de hasarsızlık indirimi gibi indirimlerdir.

 

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu