Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Motosikletlere Özel Kasko Paketleri

Sigorta şirketleri motosikletlere özel kasko paketleri çıkartmaya başladı. Sigortalar yalnız motoru değil aksesuarlarını, üçüncü şahıs zararlarını, mini onarımları hatta kullanıcılarının tedavi masraflarını karşılıyor. Kasko paketlerinin ortalama yıllık primleri ise beş bin TL civarında…

Motosiklet Kasko

SON yıllarda özellikle büyük şehirlerde motor tutkunlarının sayısı hızla artıyor. Hem bir yaşam biçimi, hem şehirlerin her geçen gün artan trafiğinden kurtulma aracı haline gelen motosikletler, artık kullanıcılarına sunduğu konforla da öne çıkmaya başladı.

Bir kısmı orta segment otomobil fiyatına satılan lüks motorlar, sigorta şirketlerini de harekete geğirdi. Şimdilik sektör geneline yayıl masa da az sayıda sigorta şirketi, lüks motosikletleri sigorta şemsiyesi altına almaya başladı.

Tıpkı araç sigortalarında olduğu gibi çarpma, yanma, hırsızlık gibi ana teminatların yanı sıra kaza sonucu ölüm veya fiziksel zararlar, üçüncü şahıs zararları, hastane ücretleri hatta motosikletlerin aksesuarları güvence altına alınıyor. Ancak motosiklet kasko paketleri için sigorta şirketleri özelinde bazı şartlar da var. Örneğin beş yıllık ehliyet sahibi olmak, 50 cc veya 100 cc üstü motorsiklet olması, motosikletin yaşı, sürücünün 30 yaş üstü olması gibi şartları bulunuyor.

Motosikletlere Özel Kasko Paketleri
Motosikletlere Özel Kasko Paketleri

Dokuz Taksit

Motosiklet kasko sigortalarının primleri ise motorun markası, motor gücü, kullanıcının kaza geçmişi ve aksesuarlarına göre büyük farklılıklar gösterebiliyor. Sektör temsilcileri, bu nedenle kişiye özel prim uyguladıklarını belirtirken, piyasadaki ortalama fiyatların ise beş bin TL’ler civarında bulunduğu bilgisi paylaşıyor. Yine tıpkı otomobil kaskolarında olduğu gibi primler, dokuza varan taksit imkanlarıyla ödenebiliyor.

Quick Sigorta
Mini onarım imkanı var

Quick Sigorta motosiklet tutkunları için Motokasko ürünü çıkarttı. Motokasko ile halihazırda sigorta bedeli minimum 150 bin TL ve motor hacmi 50 cc’nin üzerinde olan (Triportörler, Racing, Scooter, Commuter ve her türlü elektrikli motosiklet-bisikletler dışında kalan) altı yaşından küçük motosikletler için teminat veriliyor. Örneklemek gerekirse; “Harley Davidson” ve “BMW”gibi motor hacmi yüksek lüks segment araçlar yer alabiliyor. Ve poliçeler yıllık olarak düzenleniyor.

Bunlara ek olarak; sigortalı/sürücü yaşı 30’dan büyük olan ve en az beş yıllık ehliyete sahip olan gerçek kişilere poliçe düzenlendiği bilgisi paylaşan Ouick Sigorta, sigortanın sunduğu teminatlar hakkında şu bilgiyi veriyor;

“Motokasko” ürünü ile Kasko Genel Şartları kapsamında araca gelebilecek çarpma, çarpışma, devrilme-düşme, yanma, çalınma, terör, deprem, sel-su, fırtına, dolu vb. zararlara ek olarak araca ilgili markanın onayladığı eksoz, yakıt depoları, çantalar, poliçe klozlarında belirtilmiş markalardaki kasklar da teminat altına alınıyor. Yine bu poliçe ile belirtilen koşullarda yurt dışı teminat da veriliyor. Poliçe kapsamında asistans hizmeti ve RS servislerde geçerli poliçe üzerinde belirtilen ümitler dahilinde mini onarım hizmeti de mevcut.”

Motosiklet sigortalarında tıpkı otomobillerde olduğu gibi primler, aracın özellikleri ve sigortalının bilgilerine göre değişkenlik gösteriyor. Primlerin ortalamada 5 bin TL civarında olduğu ve dokuz taksitle ödeme imkanı sunduklarını paylaşan Ouick Sigorta, bu alandaki faaliyetleri hakkında ise şu bilgiyi paylaşıyor;

“Ouick Sigorta olarak geliştirdiğimiz ürünlerle hem motosikleti hem de sürücüsünü koruyacak adımlar atıyoruz. Motor festivalleri ve motosiklet fuarlarında motorseverlerle buluşuyor, onları dinliyoruz. Kullanım tarzı motosiklet olan trafik sigortası poliçeleri için pazar payımız yüzde 60 dolaylarında. Talep tamamen motosiklet kullanan kişiler aracılığıyla bize geldi ve ürünü bu arza göre oluşturduk. Genellikle 150 bin TL ve üzeri bedeldeki motosikletler için talep geliyor.”

Motosiklet kasko
Motosikletlere Özel Kasko Paketleri

Groupama  Sigorta
Yüzde 60-65 hasarsızlık var

Groupama Kask’O ürünü ile motosikletleri hem seyir halinde hem park halinde iken karşılaşabileceği kaza ve benzeri risklere karşı sigorta güvencesi altına alıyor. Motosikletlerin çarpma, devrilme, düşme-yuvarlanma sonucu oluşan zararlarını güvence altına alan Kask’O aynı zamanda yanma, çalınma durumlarına karşı da aracı teminat altına alıyor.

Bunun yanı sıra grev, lokavt, halk hareketleri, terör zararları sonucu oluşan zararlar da paket kapsamında yer alıyor. Motosikletler için ciddi bir risk oluşturan üçüncü şahısların kötü niyetli ve araca zarar veren zararlarını da kapsama aldığını açıklayan Groupama Sigorta, Kask’O ile teminat altına alınan diğer riskler içinse şu bilgiyi veriyor;

“Sigara ve benzeri maddelerin temasıyla motosikletlerde meydana gelen yangın dışındaki zararları koruma altına alıyoruz. Bunun dışında deprem, toprak kayması, fırtına, dolu, yıldırım, yanardağ püskürtmesi, sel, su baskını sonucu motosikletlerde meydana gelebilecek zararlar da karşılanıyor.

Yine kemirgenlerin ve diğer hayvanların motosikletlere vereceği zararlar da güvencemiz altında. Paket kapsamında orijinal anahtar ile yapılan hırsızlıklar, kaybolan anahtarın değişim masrafları, hırsızların kilit sistemini zorlamasından oluşan zararlar da koruma altında alınıyor.”

Groupama Sigorta, kasko poliçesinin kullanılmaması durumunda her yıl hasarsızlık indirimi de sağlıyor. Hasarsızlıktaki bu oran, hasarsızlığın devam ettiği yıl oranı arttıkça genellikle yüzde 40 ile başlayıp yüzde 60-65 oranlarına kadar çıkabiliyor. Yıllarca kazanılan hasarsızlık indirimini tek bir hasar anında sıfırlamak istemeyenler içinse ‘‘Hasarsızlık İndirimi Koruma Teminatının devreye girdiği bilgisi paylaşan Groupama Sigorta, bu sayede motosiklet sahiplerine uygun fiyatlı sigorta için olanak sağladıklarına vurgu yapıyor.

Kaza sonucu ölüm ve sürekli sakatlık risklerinin yanı sıra kask, çantalar ve koruma kıyafetleri gibi ekipmanların koruma altına alındığının altını çizen Groupama, aynı zamanda yurt dışı seyahatlerde de motosikleti güvence altına alıyor. Güvenli ve ileri sürüş eğitim ve sertifikalarına sahip motosiklet sürücülerine özel indirim avantajı sağlayan şirket, kaza sonucu vefat, daimi sakatlık, kırılma, yanık gibi durumların teminat altında olmasının yanı sıra, kaza sonucu hastanede kalınan gün başına tazminat ödemesi de gerçekleştiriyor.

motosiklet sigortası
Motosikletlere Özel Kasko Paketleri

Unico Sigorta
Kişiye özel kasko

Unico Sigorta motosiklet kasko fiyatını kullanıcının sürüş yeteneğine göre belirliyor. Böylece motosiklet sahibinin ihtiyacı olmayan teminatlar için ödeme yapmasının önüne geçtiklerini vurgulayan Unico Sigorta, motosiklet sigortası satın alanlara sağladıkları ana teminatları ise şöyle sıralıyor;

“Bu poliçe ile motosiklet sahiplerinin çarpma, çarpışma, hırsızlık, yanma, devrilme, kötü niyetli hareketler, grev, lokavt, kargaşa, halk hareketleri, deprem, toprak kayması, fırtına, dolu, yıldırım veya yanardağ, terör, sigara benzeri maddelerin teması ile meydana gelen yangın dışı zararlar, yetkili olmayan kişilere çektirilen araca gelen zararlar ile kurallara uygun olmadan çekilen veya çektirilen araçlara gelen zararlar, aracın, kurallara uygun bir şekilde yasal olarak taşınmasına izin verilen patlayıcı, parlayıcı ve yakıcı maddeler taşınması nedeniyle uğrayacakları zararlar teminat altına alınıyor.”

Unico Sigorta müşterilerine aynı zamanda standart teminatlarda sunuyor. Buna göre motosiklet sahipleri, kıyafet ve aksesuar, yurt dışı teminatı, motosiklet yardım, motosiklet yurt dışı yardım, koltuk ferdi kaza, hukuksal koruma, ihtiyari mali mesuliyet, yeni değer koruma, anahtarla çalınma, manevi tazminat, serbest servis seçimi imkanına da kavuşuyor.

Motosikletlere Özel Kasko Paketleri

Fatih GÖREN / Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı
“Marka ayrımı yapmıyoruz”

Anadolu Sigorta olarak motosikletler için kapsamlı koruma sağlayan Motosiklet Kasko Sigortası’nı hayata geçirdik. Motosiklet tanımına uygun araçlar için, marka ayrımı gözetmeksizin risk kabul kriterleri dahilinde kasko sigorta poliçelerini düzenliyoruz. Otomobiller için düzenlenen Birleşik Kasko Sigortası’nda yer alan çarpışma, çarpılma, devrilme, düşme, yuvarlanma, çalınma ve yanma teminatlarıyla birlikte Koltuk Ferdi Kaza ve İhtiyari Mali Mesuliyet teminatları, Motosiklet Kasko Sigortası’nda da yer alıyor. Ayrıca motosikletler, deprem, sel ve su baskınları, toprak kayması, dolu gibi doğal afet sonucu gerçekleşebilecek hasarlara karşı da koruma sunuyor.

Motosiklete fabrika çıkışında ya da sonradan ilave edilmiş aksesuarlar, bedeli poliçede belirtilmek kaydıyla teminat altına alınabiliyor. Yan ve arka çantalar, kask ve koruma kıyafetleri de uygun prim karşılığında poliçeye eklenebiliyor.

Anadolu Hizmet Kasko teminatımız, herhangi bir kaza ya da arıza durumunda, poliçesi olan motosiklet tutkunlarının yanında. Yolda kalan motosikletin onarıma götürülmesi, nakli gibi hizmetlerden poliçe kapsamında ücretsiz yararlanılabiliyor. Motosikletlerin barındırdığı riskler otomobillere göre farklılık gösterebiliyor. Kaza riski gerçekleştiği zaman motosikletlerdeki maddi hasarların boyutu, otomobilde gerçekleşen maddi hasardan yüksek olabiliyor. Alınan riskler karşısında makul primler ile motosikletleri koruma altına alıyoruz. Primler motosikletin araç bedeline bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu