Anasayfa / Kariyer ve İş / Artık CV’lere isim soyad yazmak yasak!

Artık CV’lere isim soyad yazmak yasak!Türk ismi taşıyanların iş görüşmesine çağrılma olasılığının Almanlar’a göre yüzde 14 daha düşük olduğu belirtilen Almanya’da, Kuzey Ren Vesftalya (KRV) eyaletinde bugün, cinsiyet, köken, din, isim ve yaş gibi bilgilerin yer almadığı anonim iş başvurusu formu uygulaması “pilot proje” olarak başladı.

KRV Eyaleti Uyum Bakanı Guntram Schneider, kamu dairelerinde daha fazla göçmen kökenli elemana ihtiyaç duyulduğunu belirterek, iş başvurularında olası bir ayrımcılığı önlemek istediklerini söyledi.
Yeni uygulamanın iş piyasasında fırsat eşitliği sağlanabilmesi açısından önemli bir adım olduğuna işaret eden Schneider, “Bu uygulama ile bir işe başvuruda bulunan adayların isim ya da kökenlerinden dolayı ayrımcılığa uğramasının önlenmesi amaçlanmaktadır. Önemli olan, adayların vasıflarıdır. KRV bir göçmen eyaletidir. Bunu eyalet yönetimine de yansıtmamız gerekir. Örnek olabilecek bir uyum politikasını hayata geçirebilmek ve bunu daha da geliştirebilmek için en uygun yöntem ve araçları sınamalıyız. Bu konuda yerel yönetimler ve şirketler ile de konuşacağız” dedi.

İş Geleceği Enstitüsü (IZA) ve Ayrımcılığa Karşı Mücadele Dairesi (ADS) tarafından 2010 yılında hazırlanan bir raporda, Türklerin, meslek eğitimi başvurularında isimlerinden dolayı, şirketler tarafından görüşmeye çağrılma oranının Almanlara göre yüzde 14 daha az olduğu, küçük işletmelerde bu oranın yüzde 24’e kadar yükseldiği belirtilmişti.

AA

  Özgeçmiş Hazırlarken Yapılan Klasik Hatalar Nelerdir?Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Mutsuzluk, İş Dünyasındaki En Önemli Sorunlardan Biri

ŞEHİR hayatının negatif enerjiyle trafiği, kent insanında dalga dalga yayılan mutsuzluk hastalığını artırıyor. Madde ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir