Anasayfa / İş Fikirleri 2019 - Girişimcilik / Atık Dönüştürme Üzerine İş Fikirleri

Atık Dönüştürme Üzerine İş FikirleriGenel Bakış:

Büyük bir hızla büyüyen “yeşil” endüstrinin parçası olmak için işinizi atık dönüştürme üzerine kurabilirsiniz. Atıklarla ve çöplerle başa çıkabilmek için izleyeceğiniz yöntemler aynı zamanda güvenli olmalıdır. Geri dönüşüm ve atık imha şirketlerine günümüzde yoğun talep vardır.
Atıkları yenilenebilir enerjiye çevirmek, belli tip atıkları dönüştürerek farklı ürünler üretmek ve güvenli imha işlemleri atık dönüştürme endüstrisinin kapsamındadır.

Bir başka atık dönüştürme seçeneği ise belirlenmiş bazı materyallerden yeni ve benzersiz bir ürün elde etmektir. Bu benzersiz ürünlere örnek olarak; aliminyum fotoğraf çerçeveleri, defter  kapakları, atık tekstil materyallerinden özel tasarımı yapılmış havlular vb ürünleri sıralayabiliriz.

İhtiyaçlar:

Atık dönüştürme işine başlamadan önce niş bir alan belirleyin. Öyle ki başka hiçbir atık dönüştürme şirketi sizin yaptığınız işlemi yapamıyor olsun. Bölgenizdeki rekabet durumu hakkında araştırma yapın ve ne tür atık dönüştürme işlerinin yapıldığını listeleyin. Bu listede olmayan ya da listede olsa da talebi karşılamayan bir alanda dönüştürme yapmanızı öneririz.
Atık dönüştürme işi ister kimyasal ister enerji dönüştürme üzerine olsun, bilgi, beceri  gerektirir ve hukuki düzenlemelere hakim olmayı gerektirir. Öncelikle lisanslı bir şirket olmak için gerekli mercilere başvurun ve bu mercilerden alınması gereken izinleri alın.

Başarı İçin İpuçları:

İşi kurduğunuz ilk andan itibaren ekibinizde mutlaka bir çevre mühendisi bulundurun.
Dönüştürme yapacağınız atığın çeşidine göre aşağıdaki topluluklardan müşteri edinebilmeniz olasıdır:

  • Yerel yönetimler ya da hükümete bağlı birimler: Hükümete bağlı birimler genellikle atıklarla başa çıkmakta zorlanır. Bu yüzden sizinle anlaşma yapmak konusuna sıcak bakabilirler.
  • Şirketler: Şirketler genelde atık yönetimi için destek ihtiyacı içindedir. Bu konuda karar verme yetkisi olan şirket çalışanlarıyla irtibat kurabilirsiniz.
  • Hastaneler ve klinikler: Tıbbi işlemler sonucunda imhası hayli uzmanlık gerektiren tıbbi atıklar ortaya çıkar. Yöneticilerle hizmetleriniz hakkında görüşün.
  Balık Yetiştiriciliğinde Yatırım Fırsatları ve Destekler

Atık dönüştürme işinden kar sağlayabilmek için üzerinde durmanız gereken en önemli nokta, sürekli değişen ve geliştirilen çevre yasalarını takip edip kurallara uymak ve dönüştürme işlemini en profesyonel şekilde gerçekleştirmektir.

İşinizi kurduktan ve kar sağlamaya başladıktan sonra işinizi büyütmek için önünüzde yeni kapılar açmak sizin elinizde. Eğer atıktan yeni ve niş bir ürün  ya da yenilenebilir enerji üretmeyi başarırsanız müşteri kitleniz genişleyecektir.

Ekibinizin tümümün beceri sahibi ve profesyonel kişilerden oluşmasına özen göstermenizi öneririz.

Makale : Ece Burgaz :  
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Satılık Üzüm Bağları, Üzüm Yetiştiriciliğine Yatırım Yapmak

Satılık Üzüm Bağları, Üzüm Yetiştiriciliğine Yatırım Yapmak, Üzüm bağı kurmanın maliyeti Üzüm son dönemlerin flaş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir