Haberler

Avrupa’nın en büy film platosu kuruluyor

Organizatör Ahmet San’uı projesi olan ve temeli İstanbul Büyükçekmece’de atılan Midwood İstanbul Film Studio Complex, Avrupa’nın en büyük, dünyanın da saydı sinema platolarmdan biri olacak. Plato, 825 milyon lira yatırımla 505 dönümlük arazide kuruluyor. Platoda yılda en az beş dizi, 25 film, 30 TY reklamı, 40 video klip çekilecek. Plato, 12 bin 500 kişiye de istihdam sağlayacak.Ünlü organizatör Ahmet San’ın beş yıl süren çalışmaları sonucunda ortaya çıkardığı Midwood İstanbul Film Studio Complex, dünya sinema, dizi ve reklam sektörünü İstanbul Büyükçekmece’de ağırlamaya hazırlanıyor. 825 milyon lira yatırımla 505 dönümlük arazide konuşlanacak olan dev kompleks, 21 ayrı stüdyo, 17 açık set alanı, 18 imalat atölyesi ve çekim için ihtiyaç duyulan tüm ekip, ekipman ve servisleri ile sinema, dizi ve reklam çekimlerine ortamlar sunacak. Projenin ilk fazının 12 ayda tamamlanması planlanıyor. 24 ay sonra ise projenin tamamı bitirilmiş olacak. Midwood’un toplam 12 bin 500 kişiye istihdam sağlaması hedefleniyor.

Tamamlandığında Avrupa’nın en büyük film platosu unvanını alacak olan Midwood’da, tıpkı Hollywood gibi halkın da gezebileceği alanlar yer alacak. Platoda, müzeler, bin 200 kişilik sinema salonu, sergi ve söyleşi alanlarının yanı sıra kültür üniteleri, dünyaca ünlü sanatçıların ve misafirlerin konaklayacağı 5 yıldızlı hizmet veren 50 odalı konaklama tesisleri bulunacak. Dini tesisler, açık film platosu, ofisler de yer alacak. Platonun içerisinde 2 bin 100 metrekarelik alana kurulacak dev bir havuz da bulunacak. Bu havuz büyüklüğüyle dünyanın sayılı çekim alanlarından biri unvanını alacak.

film-platosu

MÜZİK FESTİVALİYLE AÇILACAK

Midwood’da anaokulundan üniversiteye kadar bir eğitim vadisi de bulunacak. Bilfen, anaokulundan liseye kadar kendi okullarıyla platoda eğitim faaliyetlerini yürütecek. Midwood İcra Kurulu Başkanı Emin Günal, üç üniversite ile de görüşmelerini sürdürdüklerini söylüyor.

Midwood’da ‘Midwalk’ markasıyla çok amaçlı açık alan etkinlikleri, tematik eğlence parklarının ve yeme-içme ünitelerinin bulunduğu sosyal alanlar olacak. Emin Günal, 70 bin kişi kapasiteli etkinlik alanının ilk olarak Mayıs 2017’de faaliyete geçeceğini ifade ediyor. Günal, açılışı büyük bir müzik festivaliyle yapacaklarını belirtiyor.

Midwood’da 800 metrekarelik bir alana iki helikopter pisti ve tek motorlu uçakların inip kalkabileceği bir pist de inşa edilecek.
800 BİN ZİYARETÇİ

Midwood İcra Kurulu Başkanı Emin Günal, platonun açıldığı ilk yıl 800 bin kişiyi ağırlamayı hedeflediklerini vurguluyor. Günal, hedeflerini şöyle anlatıyor: “Biz bu platoyu dünyaca ünlü gişe filmlerinin çekileceği, dünya starlarının geleceği, Oscar gibi ünlü ödül törenlerinin düzenleneceği dünyanın en önemli film platolarından biri olarak inşa ediyoruz. Proje tamamlandığında 50 ayrı noktada aynı günde prodüksiyon yapılabilecek. Bu, yalnız çekimlerde 7 bin 500 kişinin istihdam edilmesi demek. Yan hizmetleri de düşündüğümüz zaman bu kapasite günde 12 bin 500 kişiye çıkıyor. Plato, 18 imalat atölyesi ve çekim için ihtiyaç duyulan tüm ekipmanları ile sinema, dizi ve reklam sektörüne hizmet edecek.”

Platoda yılda en az beş dizinin ve 25 filmin çekilmesi hedefleniyor. Bunun yanı sıra platoda her yıl 30 TV reklamı, 40 adet video klip çekilecek.

TURİZM BAŞLATACAK

Platoda çekilecek filmlerden beşinin yabancı olacağı ifade ediliyor. Emin Günal, her yıl 100 milyonlarca dolarlık filmlerin çekileceği sinema merkezinin Türk dizilerinin ve filmlerinin dünyaya pazarlandığı bir dönemde sektöre büyük bir güç kazandıracağını söylüyor. Günal, yurtdışından sadece çekim için Türkiye’ye gelecek prodüksiyon şirketleriyle yeni bir ekonomi yaratılacağına ve döviz girdisi sağlanacağına vurgu yapıyor. Şimdiden üç yabancı filmin çekimi için sözleşmelerin tamamlandığını belirten Günal, ayrıca bu anlamda bir sinema turizmi de başlatmaya hazırlandıkları bilgisini veriyor. İlk etapta bir turizm acentesiyle anlaşılarak Rusya ve Arap ülkelerinden turist getirilmesi hedefleniyor.

Midwood’un yol haritasında öncelikli olarak dünya sinemasına hizmet etmek var. Uluslararası dev yapımlar Türkiye’ye geldiğinde, artık çekimlerini A’dan Z’ye bu dev komplekste gerçekleştirebilecek. Böylece hasılat rekorları kıran bu yapımlarda Midwood imzası da olacak.

İLK OFİS LOS ANGELES’A

Midwood İstanbul Film Studio Complex’in Türkiye’nin 2023 vizyonunda çıkarmayı hedeflediği 10 dünya markası içine girmeye aday olduğunu kaydeden Emin Günal, kendilerinin pazarlama planlarını global perspektif ile yaptıklarını ifade ediyor. Dev Hollywood yapımlarının Midwood’da çekilmesi için gerekli yapıyı kurduklarını söyleyen Günal, şöyle devam ediyor: “2017 başından itibaren faaliyete geçecek olan Los Angeles ofisimizin pazarlama planını tamamladık. Hemen akabinde ise New York ve Bollywood pazarı için Hindistan’ın Mumbai kentinde temsilciliklerimiz açılmış olacak. Türk dizileri Amerikan dizilerinden sonra dünya çapında en büyük ikinci ihracat pazarı konumuna yükseldi. Türk dizilerinin Körfez ülkelerine en önemli ihracat kalemimiz haline geldiği bu dönemde, Midwood olarak uluslararası yapımları ülkemize çekmek ve halen Sofya veya Budapeşte’ye giden onlarca milyon dolarlık yapım gelirlerini ülkemize kazandırmak en önemli önceliklerimiz arasında yer alıyor.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu