Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Avustralya’da eğitim

Avustralya’da eğitim

Avustralya akademik yılı, okul öğrencileri için şubat ayının başında, meslek yüksekokulu ve üniversite öğrencileri için şubat sonu/mart başında başlıyor.

ÜNİVERSİTE, Avustralya’daki en yüksek lisans ve yüksek lisans eğitim seviyesidir. Avustralya’da 38’i kamu (devlet destekli) ve 3’ü özel toplamda 41 üniversite mevcut. Avustralya’da lisans seviyesi (lisans derecesi) veya yüksek lisans seviyesinde (yüksek lisans derecesi, diploma, mastır, doktora) eğitim görebilirsiniz.

MESLEK YÜKSEK OKULU

Bu enstitüler değişik endüstri dallarıyla yakından bağlantılı. Sonuçta, dersler daha çok pratik ve yetenek bazlı. Meslek yüksekokulu dersleri özel enstitülerde olduğu kadar devlet destekli teknik ve ileri eğitim kurumlarında (TAFE) da sağlanıyor. Birçok meslek yüksekokulunun üniversitelerle bağlantıları ve anlaşmaları var. Bu bağlantılar sayesinde, üniversiteler lisans eğitimlerinde, buralardan mezun olan öğrencilere bir yıla kadar seviye atlama şansı ve aynı zamanda meslek yüksekokullarında istenen derecelere ulaşmaları halinde diledikleri bölüme girme garantisi veriyor. Bu kurslardan birçoğu, üniversite derecelerine ileri seviyeden başlama şansı sunuyor.

OKUL

Eğitim 6 ila 15 yaş arasındaki çocuklar için zorunlu ve üniversite giriş sınavları 18 yaşındayken yapılıyor. Avustralya okulları kamu (devlet) ya da özeldir (dini veya bağımsız). Okul sistemi iki seviyeye ayrılıyor: İlkokul ve lise. İlkokul 6 ila 12 yaş arasındaki çocukların ve lise de 13 ila 18 yaş arasındaki çocukların eğitim aldığı kurumlardır.

İNGİLİZCE DİL MERKEZLERİ

İngilizce kurslarında eğitim, gezi, göçmenlik ya da iş gibi başlıklar bulunuyor. Avustralya’da yaklaşık 100 civarında özel İngilizce dil merkezi var. Bazı üst düzey Avustralya üniversiteleri ve TAFE enstitüleri de İngilizce dil kurslarını veriyor.

AKADEMİK YIL

Avustralya akademik yılı okul öğrencileri için şubat ayının başında ve meslek yüksekokulu ve üniversite öğrencileri için şubat sonu/mart başında başlıyor.

Çoğu okul üç ya da dört sö-mestırdan oluşuyor. Halbuki, üniversiteler ve meslek yüksekokulları haziran ve kasımdaki her bir sömestır sonundaki sınavlar ile iki yarıyıldan oluşuyor. Sömestır aralarında 2 ila 4 haftalık aralar var. Uzun yaz tatili arası kasımdan ya da aralıktan şubata kadar…

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu