Anasayfa / Makaleler / Ayakkabıcılık Kız Meslek Lisesi, erkek ayakkabı sektörüne yön verecek

Ayakkabıcılık Kız Meslek Lisesi, erkek ayakkabı sektörüne yön verecek

KONYA – Konya Aykent Ayakkabıcılar Sanayi Sitesi’nde açılan Ayakkabıcılık Kız Meslek Lisesi öğrencileri de erkek ayakkabı sektörüne yön vermeye hazırlanıyor. Liseli kızlar, bir yandan ayakkabı

tasarımındaki İtalyan etkisini kırmayı hedeflerken bir yandan da aldıkları eğitimle üretime yön vermeye hazırlanıyor. Daha şimdiden sektörün büyük talep gösterdiği ayakkabıcılık kız meslek lisesi öğrencileri, Selçuk Üniversitesi bünyesinde açılan Ayakkabıcılık bölümüne de sınavsız geçiş yapabilecek.
İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, ayakkabıcılık lisesinin, Milli Eğitim, Büyükşehir Belediyesi ve Ayakkabıcılar Odası işbirliği ile faaliyete geçirildiğini söyledi. Sektörün ara eleman ihtiyacını karşılaması için açılan lisede nitelikli eleman yetiştirdiğini belirterek şöyle konuştu: “Bugüne kadar ülkemizde üretilen ayakkabıların büyük kısmının İtalyan tasarımı hakimdi. Ayakkabıcılık Kız Meslek Lisesi’nden mezun olacak öğrencilerimiz Türk modellerini hayata geçirecekler. Okulda öğrencilerin hazırlayacakları tasarımların ayakkabı firmalarına da satabilirler. Öğrencilerin eğitim hayatındayken üretime katkıda bulunabilir kendi gelecekleri hazırlayabilirler.”STAJA GİDEN ÖĞRENCİLER İŞ YERİNE DÜZEN GETİRİYOR
Ayakkabı imalatına merak saran ve bunun için bu bölümü tercih eden kız öğrenciler, staj yaptıkları yerlerde de ağırlıklarını hissettiriyor. Gittikleri işletmelere düzen getiren öğrenciler, şimdiden sektörde söz sahibi olacaklarını hissettiriyor. İşletme sahipleri bayan öğrencilerin staja başlamasıyla birlikte iş yerinde tüm çalışanların daha düzenli ve disiplinli hareket ettiğine dikkat çekiyor.

ÖĞRENCİLERİN İSTİHDAM SIKINTISI YOK
Diğer yandan öğrenciler mezun olduktan sonra iş bulma sıkıntısı yaşamıyor. Daha staj döneminde sektörden teklif alan kız öğrenciler teknisyen unvanıyla mezun oluyor. Meslek Dersi öğretmeni Rukiye Çerezci, öğrencilerin okulu bitirdikten sonra Selçuk Üniversitesi bünyesindeki Ayakkabı Tasarım Bölümüne kaydını yaptırabileceklerine ifade ediyor.
Ayakkabıcılık Kız Meslek Lisesi öğrencisi Esra Aşcıoğlu, bölüme isteyerek tercih ettiğini söylüyor. Tercihinde babasının payının büyük olduğunu anlatan Aşçıoğlu, iyi bir ayakkabı tasarımcısı olmak istediğini belirtiyor.
Büşra Çetinkaya da ayakkabıcılık sektöründe daha çok erkeklerin söz sahibi olmasına rağmen bir bayan olarak, daha iyi üretimler yapacağını düşünüyor. Çetinkaya, ayakkabıcılık konusunda üniversite eğitimi almak istiyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir