Bayilik Veren Firmalar İle İş Kurma Fırsatları

Ayaydın-Miroglio Group Bayilik Veriyor

Uzayıp giden Avrupa krizi Ayaydın-Miroglio Group’a strateji değiştirtti. Grup, bir dönem çok iyi cirolara imza attığı Yunanistan ve Ingiltere mağazalarını kapattı. Bunun yerine Ortadoğu ve alternatif pazarlara franchising yöntemiyle yöneldi.

ipekyolBundan beş yıl kadar önce hazır giyimcilerin yurt dışına açılma sürecinde en önemli hedef Avrupa’ydı. Fakat Avrupa’yı etkisi altına alan kriz süreci bu planlarını değiştirdi. Düşen satışlar ve yaşanan sıkıntılar sonucu şirketler alternatif pazarlara yönelmeye başladılar. Bu şirketlerden biri de İpekyol.

Birkaç yıl öncesine kadar Avrupa’da büyüme planları yapan, İngiltere’de iki, Yunanistan’da sekiz mağazaya ulaşan şirket, tüm bu mağazaları kapatarak başta Ortadoğu olmak üzere alternatif pazarlarda mağazalaşmaya başladı.

HEDEF BÜYÜK ŞEHİRLER

Ayaydın-Miroglio Group Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, bu strateji değişikliğinden son derece memnun olduklarını ve bu coğrafyada hızlı bir büyüme hedeflediklerini söylüyor.

Yurt içinde 140 mağazaya ulaşan Ayaydın-Miroglio Grup, şu an yurt dışında dokuz mağazaya sahip. Kuveyt, Kazakistan, Bahreyn, Kuzey Irak ve Kuzey Kıbrıs’ta konumlanan grup, yeni yatırımları için Ortadoğu’da çalışmalarına devam ediyor. Yıl sonuna kadar mağaza sayısı 15’e çıkacak. 2014 hedefinde ise en az 10 mağaza açmak var.

Yalçın Ayaydın, özellikle Kazakistan’da ciddi bir büyüme planı söz konusu olduğunu söylüyor. Astana ve Almata’da açılacak mağazalarda Kazakistan’daki mağaza sayısını kısa bir süre içinde altıya çıkarmayı hedefleyen şirket, Ortadoğu’daki tüm ana şehirlerinde mağaza açmayı gündeminin ilk sırasına koydu.

REKABET SERT

Yalçın Ayaydın, strateji değişikliğinden söz ederken, artık yurtdışında kendi mağazalarını açmayı bıraktıklarını söylüyor. Şu an açılan tüm yurtdışı mağazalar franchise olduğu gibi, bundan sonra açılan tüm mağazalar da franchise mağazalar olacak.

Ortadoğu’da perakende sektörünün sanılanın aksine son derece gelişmiş olduğunu söyleyen Yalçın Ayaydın, “Rekabet oldukça çetin ve sert geçiyor. Ancak bölge pazarında iyi olana her zaman yer var. Türk markalarına olan talep ise her geçen gün artıyor” yorumunda bulunuyor.

Ortadoğu’da Türk ürünlerine karşı ilginin artıyor oluşunun hazır giyim şirketleri için en büyük fırsat olduğunu söyleyen Ayaydın, Avrupa’da yaşanan sıkıntılar dikkate alındığında Türk şirketlerinin alternatif pazarlara yönelmesinin mantıklı olduğunu düşünüyor.

Merkez Ofis
Bomonti Kazım Orbay Cad. No: 35 Şişli 34381,Istanbul,Turkey
Tel: 0212 368 01 01

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu