İş Fikirleri ve İş Kurmak

Baca temizliği-iş fikirleri

Baca temizliği iş fikri

İş fikri: Ateşin daha iyi yanmasını sağlayan ve atmosfere salınan duman oranını azaltan bir baca deliği temizleyicisi.

Girişimci: Peter Hutchison, Avustralya

Finansal Ödül: 2 Milyon Dolardan Fazla

İş fikri hikâyesi: Yıldırımın iki kere aynı yere düşmeyeceğini söylerler ama Peter Hutchison ateşin bazen düşebileceğini keşfetmiş. İki ayrı olayda arkadaşının bacası yanmış ve o da her ikisinde de orada misafirlikteymiş. Ev eskiymiş ve bacadaki çatlaklar yangın riskini arttırıyormuş ancak bu durum Hudson’ın kafasında bir fikrin alevlenmesini sağlamış ve o da bu riski azaltmanın yollarını düşünmeye başlamış.

Endüstriyel kimyager aynı zamanda kömür yakıtlı elektrik santrallerden de ilham almış, çünkü aynı zamanda atmosfere salınan kirlilik oranından da endişe duyuyormuş. Sonunda ateşin daha iyi yanmasını sağlayacak SmartBurn adındaki buluşu bulmuş. Arkadaşının bacasının yanmasının ve dumanla dolmasının sebebi bacanın duvarında biriken is ve çökeltilerdi. Bunlar tutuşabilen malzemelerdi ve ısı arttıkça alev almışlardı.

İyi Fikrin Yanışı
Hutchison’ın buluşu metal bir tüp boyundadır (15 cm uzunluğunda) patentli ve gizli bir içerik karışımı vardır. Odun ateşine yerleştirildiğinde duman pusunu azaltır ve parçacık salınımını %50 oranında azaltırken aynı anda is ve yanabilir çökeltileri temizler. Yanma süreci iyileştirildiği için yakılan odundan daha iyi enerji elde edilir ve duman atmosfere salınmak yerine ateşin içinde yanar. Avustralya Ev Isıtma Birliği (AHHA) tarafından gerçekleştirilen bağımsız testlere göre bu buluş parçacık salınımını ortalama yüzde 37 oranında azaltıyor. Parçaçık salınımı ateşin yoğunluğuna göre yüzde 24 ile 50 arasında değişmektedir. 2005 yılında piyasaya sürüldüğünden beri Avustralya’daki evlerin atmosfere 900 ton parçacık duman pusu salmasını önlemiştir.

İçerik Maddeleri
SmartBurn’ün içerik maddeleri zehirsizdir ve soğukken katı haldedir. Çelik kasanın içindeki bölümde bulunurlar ve ısındığında kasanın açık uçlarından küçük buharlar şeklinde çıkarlar. Bu buhar, is ve dumanın baca borusundan atmosfere salınması yerine ateşin içinde yakılmasını sağlar ve böylece ateşin oranını yüzde 17 oranında arttırır. Bunun yanında gizli içerik malzemelerinin bir kısmı, is ve çökeltilerin bacanın iç duvarlarından temizlenmesini sağlar. Ateş sönüp soğuduğunda içerikler yeniden katı hale gelir. Standart bir ateş için tabanına yerleştirilmiş sadece bir adet SmartBurn yeterlidir.

Zaman ve Para
SmartBurn’ün konsept aşamasından piyasaya çıkması beş yıl sürdü ve Hutchison elini cebine atarak ARGE çalışmaları ve patent için 100,000 Avustralya Doları harcadı. Zamanın büyük bir kısmı hem çevre dostu hem de birbiriyle birlikte iyi çalışabilecek içerik maddeleri bulma yolunda harcandı. Doğada oluştukları ve güvenli oldukları onaylanmıştır.

Birçok Ödül Sahibi
Hutchison’ın smokini hiç üzerinden düşmüyor çünkü Aralık 2009 tarihine kadar SmartBurn 65 ödül aldı ve bunların arasında bir de Çevresel Sürdürülebilirlik Ödülü ve 2008 Avustralya İş Ödülleri var.

Yakma Tutkusu
Mucit sonraki SmartBurn modellerinin yeni karbon içeriklerle çalışılacağı için daha geniş ticari uygulanabilirlikleri olacağına inanıyor. Örneğin ürün kömür yakıtlı elektrik santrallerinde emisyonu azaltmak için kullanılabilir.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu