Güncel Ekonomi Haberleri

Bakkt, Bitcoin’in Can Simidi Olabilir

Bitcoin’in Can Simidi

Ağustos ayı başında sessiz sedasız hizmete başlayan Bakkt, günlük hayatın akışı içinde kullanım arayışında olan Bitcoin için bir can simidi olabilir.

Yaz ayları boyunca kripto para piyasalarında en çok konuşulan konu olan, yeni bir boğa sezonu için işaret fişeği olacağı söylenen ve ABD’li kimi yatırım kuruluşlarının Bitcoin için yaptığı ETF (Borsa Yatırım Fonu) başvuruları, geçtiğimiz hafta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC’in yedi başvurunun hepsini reddetmesiyle yatırımcıları hüsrana uğrattı. Komisyonun ret gerekçeleri arasında kripto para borsalarının denetlenebilirliğinin azlığı ve manipülasyonlara açık olması gibi makul hususlar yer almasına karşın, ret duyurusunun hemen ardından başvuruları bir kez daha gözden geçirebileceğini duyurması da kafaları karıştırdı. Aslında bu durum, komisyon üyesi Hester Pierce’m da daha önceki ret kararındaki “SEC, ürünün kendisine değil piyasadaki işleyişine göre kararını vermeliydi” şeklindeki muhalefet şerhiyle düşünüldüğünde kripto parala rın sonsuza dek piyasaların dışında tutulması mümkün görünmüyor. Bu bağlamda, komisyonun Eylül ayında değerlendirmeye alacağı iki ETF başvurusu daha var ve özellikle Chicago Vadeli İşlemler Borsası’nın (CBOE) başvurusuna ilişkin karar heyecanla beklenmekte. SEC erteleme kararı vermezse 30 Eylül’e kadar sonuçlandırılması gereken başvurunun, kendi içindeki yatırım piyasasının düzenleme sorumluluğu olan bir kurum tarafından yapılması çok önemli ve buna ek olarak komisyonun ret gerekçelerindeki kaygılarını giderecek argümanlar bulunduğu söylenmekte.

Kripto Para

SEC’in önümüzdeki dönemde de sayısı artarak sürecek Bitcoin ETF başvuruları için eninde sonunda vermesi beklenen olumlu karar, ellerindeki Bitcoin’lerin değerlenmesi hevesindeki kripto para yatırımcıları için kuşkusuz spekülatif bir nefes alma imkanı sağlayabilir. Ancak Bitcoin’in temel sorunu, kuruluşundan bu yana neredeyse 10 yıl geçmesine karşın sınırlı bir değer saklama ve transfer işlevinin dışında) günlük hayatın akışında yaygın bir kullanım alanı bulamamış olması.

Bitcoin’i geniş kitlelerle buluşturabilecek böyle bir fırsat ise Ağustos ayında sessiz sedasız hizmete girdi. New York Stock Exchange (NYSE) sahipliğindeki Kıtalararası Borsalar Birliği (ICE) tarafında kurulan Bakkt adlı girişim, Bitcoin’in günlük hayatta bir ödeme aracı olarak kullanımını yaygınlaştıracak gibi görünüyor. Temelde, Bitcoin temelli bir alışveriş ödeme sistemi” olarak tanımlayabileceğimiz Bakkt’ın, bu konuda kendinden önce bunu deneyen Bitpay, Xapo gibi bu işin öncülerinden farkı, Starbucks ve Microsoft gibi yaygınlığı yüksek iş ortaklarıyla işe başlaması ve SEC’in ETF ret kararlarında vurguladığı fiyat istikrar riskini iş ortaklarına yansıtmadan kendi ekosistemi içinde bir iş modeliyle yönetmesi. Bu sayede, Starbucks (aynı kredi kartı ödemelerindeki gibi) Bitcoin ile hiçbir ilişkisi olmadan kendi ödemesini dolar olarak alarak içecek satışlarına devam edecek ve arka plandaki tüm süreci Bakkt yönetecek ve düzenleyecek. Ayrıca Bakkt, Bitcoin’i bir para birimi olarak değil, bir dijital varlık (asset) olarak konumladığım ve kendi hizmetleri üzerinden yapılacak tüm işlemlerin ‘fiziksel’ Bitcoin karşılığının ayrılacağını da açıklayarak düzenleyici kurumlara da rahatlatıcı bir mesaj verdi.

Kasım ayında hizmet vermeye başlayacak girişim, iş ortaklarını artırır ve günlük hayatta giderek yaygınlaşan bir kullanım miktarına ulaşırsa bu, Bitcoin için yeni bir dönüm noktası olabilir ve hatta bu modelle çalışacak yeni kripto para girişimlerine de ilham verebilir. Kuşkusuz böylesi bir kullanım yaygınlığının, devletlerin itibari paraları ile eninde sonunda karşı karşıya geleceğini de görmezden gelmemek lazım. Tabii o zaman gelince atı alan Üsküdar’ı geçmiş de olabilir!

İsmail Hakkı Polat

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu