Güncel Ekonomi Haberleri

Bankacılıkta Yeni Bir Başlangıç: Dijitalleşme

Dijital kanalların günbegün artış gösterdiği son yıllarda artık bireysel şube gereksinimlerinde de değişiklikler gözleniyor. Bankacılık sektörünü kökten değişime sürükleyen dijitalleşme, birtakım kolaylıklar ve avantajlar getirirken diğer yandan da bireysel şubelerin geleceğini yeniden şekillendiriyor. Dijitalleşmenin olumlu ve olumsuz yanları neler? Ne gibi kolaylıklar getirmekte? Gibi çeşitli soruların yanıtlarını aşağıda yer alan bilgiler ışığında inceleyebilirsiniz.

Daha Küçük Formülleşme ve Daha Az Çalışan

Günümüzde özel bir bankaya ait bir şubenin yıllık işletim gideri 1-1,5 milyon TL’yi bulabiliyor. Dolayısıyla maliyet tarafından düşünüldüğünde dijital bankaların özel şubelere kıyasla daha az maliyetli olduğu biliniyor. O nedenle bankalar, yeni şube tasarımlarına olumlu gözle bakıyor. Daha küçük ve az çalışanlı formüllerin uygulandığı sistemde böylelikle teknoloji de daha etkin bir şekilde kullanılmış oluyor.

Bankacılıkta Dijitalleşme
Bankacılıkta Dijitalleşme

İş Yükünde Düşüş Yaşanıyor

Dijital bankalar, aslında özel şubelerin tümünü büyük bir yükten kurtarmakta. Çünkü online platformda, banka şubelerinde yapılan işlemlerin tümü gerçekleştirilebiliyor. Böylelikle şube kanalında yapılan işlemlerde ve faaliyetlerde, yarı yarıya azalma gözleniyor.

Öncelik Kurumsallaşmada

Dijitalleşmenin önem kazandığı yeni sistem, daha çok bireysel bankacılıkta karşılığını buluyor. Şubeler genellikle tüzel segmentlere, bireysel tarafta da üst segmentlere odaklanmaya başlıyor. Kısacası şubelerin odağında artık küçük ve orta büyüklükteki işletmeler yer alıyor. Son yenilikçi yapılaşma, daha fazla ilişki odaklı bir sistemi öngörüyor.

Bankacılıkta Dijitalleşme ve Yapay Zeka
Bankacılıkta Dijitalleşme ve Yapay Zeka

Ödemede Gerçekleşen Pay Henüz %20’lerde

Özel şube bankacılığında, banka kurumlarının aldıkları payın büyük bir bölümünü işlem adedinden alınan paylar oluşturuyor. Ancak mobil bankacılığın önem kazanmasıyla birlikte, bankaların aldıkları bu pay oranlarında da düşüş yaşanıyor. Ancak mevduat toplama, konut kredileri gibi büyük montajlı kredilerin sunulmasında halen şubelerin önemi ağırlık gösteriyor. Aynı zamanda yeni hesap açma konusunda da yine şubeler aktif bir rol oynuyor. Dolayısıyla dijitalleşmenin köklü bir yerleşme kazanması durumunda bankaların en büyük hedeflerinin kredi verme ve yeni müşteri edinme konuları üzerinde olması bekleniyor.

Sitemiz üzerinde ayrıca diğer finans haberleri hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu