Anasayfa / Haberler / Bankadan müşteriye tweet, müşteriden bankaya like

Bankadan müşteriye tweet, müşteriden bankaya likeBankadan müşteriye tweet, müşteriden bankaya like

Bankalar Facebook ve Twitter kullanıcılarına ulaşmak için adeta yarışıyor. Facebook kullanıcıları daha uygun faizle kredi kullanıyor, kendilerine özel düzenlenen cazip kampanyalara katılıp, sorunlarını anında çözüme kavuşturuyor…

banka musterilerine twit

SOSYAL medya Türkiye’deki kullanıcıların favori buluşma mekanlarından. Türkiye’de her gün yeni fanlar kazanarak büyüyen Facebook ve Twitter, bankacılık sektörünün de yeni dönem göz bebeği oldu. Artık Türkiye’nin önde gelen tüm bankaları kendilerini Facebook ve Tvvitter’dan takip eden müşterilerine farklı gözle bakıyor. Öncelikle bu kanalları kullanarak kendisine başvuran müşterilerine daha avantajlı şartlarla kredi kullandıran bankalar, yine bu kesimden gelen tüm istek ve önerileri anında yanıtlamaya başladı.

Son dönemde Facebook ve Tvvitter sayfalarını daha cazip hale getirmek için yoğun çaba harcayan bankalar bu kapsamda birbirinden cazip oyunlar, yarışmalar düzenleyip karşılığında sürpriz hediyeler vererek tıklanma sayılarını artırmaya çalışıyor.

32 MİLYON FACEBOOK’ÇU VAR

Sosyal medya kullanıcıları sayısındaki artış bankaların bu çabasını da haklı çıkartıyor. Son verilere göre Türkiye’de Facebook ve Tvvitter hesaplarındaki hızlı artış devam ediyor.

Şubat ayı itibariyle açıklanan son verilere göre bugün Türkiye’de 32,5 milyon Facebook kullanıcısı var. Bu kullanıcıların 15 milyon 478 bini mobil cihazlar yani akıllı cep telefonları üzerinden Facebook hesaplarına ulaşıyor. Facebook’a göre yeni olmasına rağmen Tvvitter’da çok hızla bir şekilde yayılıyor. Şubat ayı itibariyle Tvvitter kullanan sayısı 9,6 milyon kişiye ulaşmış durumda. Geçen sene bu rakam 7,2 milyon kişiydi. Başka ifadeyle Türkiye’de Tvvitter kullanan kişi sayısı bir yılda yüzde 33 gibi inanılmaz bir oranda arttı.

Tüm bu rakamlar bankaları Facebook ve Tvvitter’da daha aktif oyuncu olmaya itiyor. Bugün Türkiye’de neredeyse tüm bankalar sosyal medya üzerinden bankacılık hizmetleri veriyor, işte bu konuda en iddialı bankalar ve sundukları hizmetler…

21 FARKLI HESABI YÖNETİYOR

Akbank sosyal medya üzerinden 21 farklı hesap yönetiyor. Sosyal medyada ilk kez 2010 Temmuz ayında Facebook.com/Akbank sayfası ile yer aldıklarını daha sonra, Axess, Fish ve Wings kredi kartları, exi26, Akbank Sanat, Akbank Yatırımcı ve Akbank sayfası başta olmak üzere Facebook, Tvvitter, Google+, Pinterest, Linkedin, Youtube ve Instagram ile birlikte toplam 21 hesap yönetir duruma geldiklerini söyleyen Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Orkun Oğuz, bankanın bu kanaldan verdiği hizmetleri şöyle özetledi: “@AkbankDestek Tvvitter sayfamızla müşterilerimizin ihtiyaçlarına 7/24 cevap veriyoruz. Yeni hizmetimiz Twitter.com/AkbankDestek hesabımız ile kesintisiz çift taraflı iletişim ortamı geliştirdik. Gelen yorum, soru ve geribildirimlere kişiye özel cevap verebiliyoruz.”

Orkun Oğuz, Akbank’ın sosyal medya kullanıcısı müşterilerine çok sayıda sürpriz hediye kazandırdığını da belirtip şu bilgiyi verdi:

“Sosyal medya için bir dizi kampanya uyguluyoruz. Bu kapsamda Facebook, Twitter ve İns-tagram’daki müşterilerimize ödül ve avantajlar kazandırıyoruz.

Ayrıca ‘Sosyal KOBİ’ adlı bir yarışma düzenledik. Bu yarışmada KOBÎ’ler, sıfırdan kurdukları sanal şirket ile Akbank ürünlerini kullanıp ödüller kazandılar.”

Oğuz’un verdiği bilgiye göre, Facebook’ta 1.6 milyon üzerinde takipçi sayısı ile Akbank dünyadaki altıncı, Türkiye’deki ikinci banka konumunda. Bankanın Tvvitter hesaplarının ise 106 bin 806 takipçisi var.

FACEBOOK’A ÖZEL KREDİ
Garanti Bankası, Facebook’ta 1,4 milyonu aşan, tvvitter’da ise 80 bine yakın takipçi sayısı sektör lideri konumunda. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Didem Dinçer Ba-şer, bankanın sosyal medyadaki temel amacının yenilikçi ürünler tasarlamak olduğunu söyledi. Banka bu kapsamda en son Garanti Link ve Facebook Kredi gibi projeleriyle Facebook ve Tvvitter takipçilerine özel hizmetler sundu. Garanti Link sayesinde banka müşterileri istedikleri sosyal medya hesapları ile telefon numaralarını Link’leyerek kendilerine özel kampanyalardan yararlanabiliyor. Ayrıca müşteriler Facebook sayfasında bulunan kredi başvuru formu ile siteden çıkmadan kredi başvurularını tamamlayıp ve Face-book’a özel kampanyalarla daha uygun şartlara kredi kullanabiliyor. Banka sosyal medya kanallarından aldığı her türlü soru, yorum ve öneriyi de GarantiyeSor ekibi ile 7/24 takip edip, geri dönüş yapıyor.

  Kadınlar için En İyi Şirketler

WORLD PUAN KAZANMA İMKANI

Yapı Kredi facebook.com/ve twitter.com adresindeki hesaplarına özel çok sayıda ürün ve kampanya düzenliyor. Bunun yanı sıra Adios kart ve Play kart gibi farklı ürünleri ile Yapı Kredi Kültür Sanat ve ÎK gibi farklı alanlardaki çalışmalar için farklı Facebook ve Tvvitter sayfaları oluşturduklarını söyleyen Yapı Kredi Marka Yönetimi Direktörü Arda Öztaşkın, www.myfikirler.com haber ve kampanya duyurularının yanı sıra Facebook üzerinden düzenlenen kampanyaları da yine bu kanallardan müşterilerine ulaştırdıklarını vurguluyor. Sosyal medya üzerinden çok sayıda renkli kampanya ve yarışma da düzenlediklerini hatırlatan Öztaşkın, bu etkinliklere ilişkin şu örnekleri veriyor: panyamızla kullanıcılar toplam 50 Worldpu-an kazandılar.”

Öztaşkın, Yapı Kredi’nin Facebook sayfasını 503 bin kişinin beğendiğini, Twitter’da ise 23 bin 202 takipçileri olduğunu söylüyor.

MAÇ BİLETİ DE HEDİYE

Vakıfbank, Facebook ve Twitter’da kurumsal hesabının yanı sıra VakıfBank Spor Kulübü ve ana sponsoru olduğu Bayan Voleybol Milli Takımlarına ait “Filenin Sultanları” hesaplarını da yönetiyor. Bu hesaplar üzerinden ürünlerini tanıtan Vakıfbank ayrıca sayfayı takip eden tüm kullanıcıları kampanyalarından haberdar edip sürpriz uygulama ve hediyelerle ödüllendiriyor.

Özellikle bu hesaplan kullanan müşterilerinin keyifli vakit geçirmesi için adverga-me’ler, ödüllü yarışmalar, özel günlerle ilgili uygulamalar geliştiren banka bu kapsamda, Facebook üzerinden otomobil hediye edip, hediye çekleri veriyor. Spora yönelik ise, Va-kıfBank Spor Kulübü ve Milli Takım taraftarlarının tribündeki pankartları belirlemelerine imkan veriyor; ayrıca maçlar için bilet, taraftar tişörtü ve forma hediye ediyor.

Bankanın verdiği bilgiye göre , en güncel verilerle facebook.com/vakifbank adresini 168 bin 230, twitter.com/vakifbank adresini 2 bin 144, facebook.com/vakifbank.voleybol hesabını 13 bin 294, yeni açılan twitter.com/vakif-bankSK hesabını 565, facebook.com/filenin-sultanlari adresini 48 bin 896 ve twit-ter.com/f_sultanlari hesabını 4 bin 406 kişi takip ediyor.

TWITTER’DAN KREDİ BAŞVURUSU

Dünyada bir ilk olan Facebook Bankacılığı uygulamasını hayata geçiren De-nizbank yine Türk bankacılık sektöründe bir ilke daha imza atarak Twitter’dan kredi başvurusu alan @DenizKredi hesa-. bını açtı. Denizbank Dijital Kuşak Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Murat Çelik, “Facebook sayfamızda ürün, hizmet ve kampanyalarımızın kolayca takip edilmesini sağlıyoruz. Takipçilerimiz hızlıca ürün başvurusu yapabiliyor. Marka ortaklıklarının sunduğu sinerjiyi ve özel fırsatları hem Twitter hem de Facebook kanallarımızda kullanıyoruz” diyor. ÇelikMn verdiği bilgiye göre, bugün Denizbank’ın Facebook’ta 552 bin, Twitter’da ise 15 bin takipçisi var.

BİREBİR HİZMET SUNUYOR

Facebook müşterilerine birebir hizmet sunduklarını vurgulayan TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi’nin verdiği bilgiye göre, bu kanalı kullanan müşterilerden gelen öneri talep ve yorumlara TEB Önce Müşteri Hattı ekibi anında yanıt veriyor.

TEB Facebook sayfasında yer alan Online Çözüm Merkezi sekmesi ile kullanıcılar, bankanın müşterisi olsun olmasın, yetkililere sorularını sorarak anında alabiliyor. TEB, Twitter’daki sayfasını Facebook sayfası ile eş zamanlı olarak yönetiyor. Yaklaşık dört buçuk yıldır myTEB Facebook hesabını kullanan banka bu sayfada genel olarak kariyer ilanları, gençlere yönelik projeler olan “îcat Çıkar” ve “Akıl Fikir Kampüsü”, Türkiye’nin ilk banka bloğu olan BlogTEB’e yer veriyor.

2012 sonunda sadece TEB Facebook sayfasındaki üyelerine özel indirimli faiz oranı ile kredi sundukları bilgisi veren Mendi, bu kanaldan sunulan hizmetleri şöyle özetledi: “Şu anda Facebook sayfamızda TEB’le Bahar Keyfi kampanyasını gerçekleştiriyoruz. TEB İnternet Şubesi veya CEPTETEB Mobil Bankacılık uygulamalarını kullanırken çektikleri özgün fotoğrafları bu kampanya kapsamında yükleyen kullanıcılar; iPhone 5 veya MacBook Air kazanma şansı yakalıyor. Müşterilerimizin bankamızla ilgili görüş ve tavsiyelerini de Twit-ter üzerinden takip edebiliyoruz.”

Bugün TEB’in Facebook sayfası üye sayısı 700 bini geçerken Twitter’da ise 6 binden fazla takipçisi bulunuyor. Bankanın MyTEB Facebook sayfası üye sayısı 140 bini geçerken, MyTEB Twitter hesabının takipçi sayısı ise 2 bin 500’e yakın seyrediyor. Esin Çetinel / Para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir