Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Bankaların Bedelli Askerlik Kredileri

Hükümetin 28 yaşından gün almış gençlere bedelli askerlik hakkı vermesi bankaları da harekete geçirdi. 18 bin TL’lik bedelli askerlik ücretinin tamamını hiçbir ek belge istemeden kredilendiren bankalar, faizlerini yüzde 0.99-1.1 arasına indirdi…

HÜKÜMET geçen hafta sürpriz bir karara imza atarak milyonlarca gence bedelli askerlik imkanı sağladı. Üstelik yaklaşık üç yıl önceki bedelli askerlik şartlarını önemli ölçüde yumuşatarak… Yakından takip edenler hatırlarlar. 2011 yılında hükümetin aldığı karar uyarınca 30 yaşından gün almış gençler 30 bin TL ödeyerek bedelli askerlikten yararlanabilmişlerdi. Geçen hafta alman karara göre ise, yaş şartı 28’e, bedelli askerlik için talep edilen tutarsa 18 bin TL’ye indirildi.

Gerek yaş haddinin aşağı çekilmesi gerekse para tutarının neredeyse yarı yarıya düşürülmesi nedeniyle bu kez bedelli askerliğe daha çok gencin başvuracağı tahmin ediliyor. Hatta 2011 yılında 70 bin kişinin yararlandığı bedelli askerlikten bu kez 600 bini aşkın gencin yararlanacağı öne sürülüyor.

bedelli askerlik kredisi

KREDİ VERMEYE BAŞLADILAR

Tabii durum böyle olunca bankalar da Bakanlar Kurulu kararının hemen ardından aynı gün bedelli askerlik kredi paketlerini açıklamaya başladılar. Bazı bankalar faiz oranlarım yüzde l’in altına indirirken bazıları üç ay ötelemeli bazıları da masrafsız kredilerini açıkladılar. Bedelli kredilerinde en uzun vade ise 36 ay ile sınırlı kaldı. Bedelli askerlik başvurularının son dakikada herhangi bir değişiklik olmazsa ocak ayı başından itibaren alınması bekleniyor. Oysa ki daha ilk günden bedelli askerlik kredisi vermeye başlayan bankalar var. îşte, daha şimdiden bedelli askerlik kredisi vermeye başlayan bankalar…

ÜÇ AY ÖTELEME İMKÂNI SUNUYOR

Akbank, Bedelli Askerlik Kredisi Kampanyası ile 36 ay vadeli masrafsız kredi imkanı sunuyor. Krediyi asker adaylarının yanı sıra oğulları adına aileleri veya yakınları da kullanabiliyor. Bu kredi için müşterilerden ekstra bir belge ve dokümantasyon istenmeyeceğini söyleyen Akbank Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, “Akbank Bedelli Askerlik Kredi Kampanyası ile 18 bin TL’lik bedeli, 36 ay vadede aylık 640 TL’den başlayan taksitler halinde ve masrafsız olarak ödeme imkanı sunuyoruz. Üstelik kredi bugün alınıp, taksit ödemelerine üç ay sonra başlanabilir” diyor.

Akbank 18 bin TL’lik bedelli askerlik ücreti için bu tutarda kredi kullanan müşterilerine sigorta bedeli hariç tüm masraflar içinde yüzde 1.17 faizle kredi sağlıyor. Buna göre 18 bin TL’yi 12 ayda geri ödemek isteyenler bin 640 TL, 24 ay vadede ödemek isteyenler 889 TL, 36′ ayda ödeyenler ise 640 TL ödeyecek. Bunun dışında kredi kullananlardan 126.7 TL sigorta bedeli alınacak.

FAİZİ YÜZDE TİN ALTINDA

Türk Ekonomi Bankası (TEB) da bedelli askerlik yapmak isteyenlere özel kredi paketi hazırladı. Buna göre 18 bin TL kredi miktarı için 36 ay vadede yüzde 0.99 faiz uygulayan veren TEB’den kredi kullananlar aylık 617.44 TL ödemede bulunacak. Bunun dışında TEB, söz konusu krediyi kullanan müşterilerinden 216 TL’si sigorta bedeli olmak üzere toplam 310 TL masraf talep ediyor. Asker adaylarına üç ay taksit erteleme seçeneği de sunan TEB, erteleme talep edenlere yüzde 1.05 faiz uyguluyor.

Şu anda şubeler kanalıyla kredi başvurularını aldıklarını söyleyen TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, “Bedelli askerlik için ihtiyaç kredisine başvuruyu, asker adayı, asker adayının ailesi veya yakınları yapabilir” diyor.

BEDELLİNİN FAİZİ YÜZDE 1.15

Şekerbank, bedelli askerlik için müşterilerine 36 aya varan vade ve yüzde 1.15 faiz oranı ile kredi verecek. Müşterilerine bu kapsamda 20 bin TL’ye kadar kredi kullanma imkanı sağladıklarını söyleyen Şekerbank Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, bedelli askerlik kredisi kullananlardan kredi tahsis ücreti adı altında masraf almayacaklarını belirtiyor. Ertürk Türkiye çapına yayılmış tüm şubeleri kanalıyla müşterilerine bedelli askerlik kredisi kullandıracaklarını söylüyor.

CEPTEN KREDİ VERECEK

DenizBank 36 ay vadeli yüzde 1.09’dan başlayan faiz oranları ile bedelli askerlik kredisi verecek. Bankanın cep telefonu ile başvuru imkanı da sağladığını belirtelim. BEDELLİ yazıp bir boşluk bırakıp TC Kimlik numarasını 3280’e gönderenlere kredi cevaplarının beş dakika içinde cep telefonlarına gönderileceğini söyleyen DenizBank Perakende Bankacılık Satış Grubu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Özark, “Bedelli askerlik yapmayı düşünenler kredi için 31 Mart 2015″e kadar tek bir SMS ile başvuruda bulunabilecek. Ayrıca DenizBank’ın tüm şubelerinden de kredi alınabilecek” diyor. Bankadan 36 ay vadeli 18 bin TL tutarında kredi kullananların aylık ödemesi iSe 643 TL olacak.

3 BİN TL/YE 0.95 FAİZ

Garanti Bankası 18 bin TL’lik bedelli askerlik kredisi için 12 ay vadeye yüzde 1.09,36 ay vadeye ise yüzde 1.14 faiz oranı uyguluyor. Banka ayrıca krediyi talep eden müşterilerinden yüzde 0.5 masraf alıyor. Buna göre Garanti Bankası’ndan 12 ay vadeli kredi kullananlar aylık bin 630.57 TL geri ödemede bulunurken 36 ay vadeli kredilerde aylık geri ödeme tutarı 636.53 TL’ye iniyor. Bu arada her iki vade için de banka 270 TL masraf alıyor. Garanti Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, müşterilerin değişik tutar ve vadelerde kredi kullanabileceği, örneğin 3 bin TL’ye kadar olan düşük tutarlı kredilerde faiz oranının yüzde 0.95’e kadar gerilediği belirtiliyor.

KREDİ NOTUNA GÖRE FAİZ

HSBC bedelli askerlikten yararlanmak isteyen gençlerin kredi faizlerini Kredi Kayıt Bürosu’ndaki skoruna göre belirliyor. Buna göre, bankalara ödemelerini düzenli yapan müşterilerine yüzde 1.09’dan başlayan faiz oranlarıyla kredi tahsis ücretsiz olarak kredi kullandırdıklarını söyleyen HSBC Türkiye Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Taylan Turan, söz konusu kredinin şartlarına ilişkin şu bilgiyi veriyor: “Bu krediden yararlanmak isteyenlerin bedelli askerlikten yararlanacaklarını gösterir gerekli belgeleri temin etmeleri gerekiyor. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Risk Raporundaki kredi notu 1.650 üzerinde olan bir müşterimiz 36 ay vadede 18 bin TL kredi kullanması durumunda aylık yüzde 1.12 faiz oranıyla 634 TL taksit ödeyecek.”

ASKERLİK DURUMU KANITLANMALI

Finansbank bedelli askerlik için başvuranların 18 bin TL’ye kadar olan nakit ihtiyaçlarını 12 ay vade için yüzde 1.09,13-36 ay vade içinse yüzde 1.17 faiz oranı ile karşılıyor. Bedelli askerlik kredisi için başvuranlardan ayrıca binde beş oranında kredi tahsis ücreti de talep eden banka, bunun dışında ayrıca hayat sigortası da yapıyor.

Finansbank Bireysel Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Erkin Aydın, “Kimlik ve gelir belgesi dışıda bedelli askerlik durumunu kanıtlayan bir belgenin verilmesi yeterli” diyor.

Finansbank’tan 36 ay vadeli 18 bin TL kredi kullananlar aylık 640 TL taksit ödemesi yapacak. Bunun dışında kredi kullanırken vergiler dahil 95 TL kredi tahsis ücreti ve yaşa göre hayat sigortası ödeyecekler. Banka ayrıca kredi tahsis ücreti ve hayat sigortası prim tutarını nakit ödemek istemeyen müşterilerine ilgili masrafları kredi tutarının üzerine ekleyip taksitlendirme imkanı da sağlıyor. Söz konusu krediye bedelli askerlik başvurusunun yapılabildiği son güne kadar başvurulabilecek.

BİNDE 5 MASRAFI VAR

ING Bank bedelli askerlik kararının hemen ardından aynı gün kredi kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında müşterilerine 36 aya kadar yüzde 1.14 faiz oranı ile 18 bin TL’ye kadar kredi kullandıran, banka söz konusu kredi tutarının binde 5’i oranında tahsis ücreti ve ek olarak hayat sigortası primi tahsil edecek.

Başvuru esnasında müşterilerden bedelli askerlik başvuru belgesi talep edeceklerini söyleyen ING Bank Bireysel Bankacılık Pazarlama Direktörü Müjdat Orcan, “36 ay vadede 18 bin TL kullanmak isteyen gençler aylık 637 TL taksit ödeyerek krediyi kullanabilecek. Buna ilaveten kredinin kredi tahsis ücreti 90 TL ve yıllık hayat sigortası primi 277 TL” diyor. Or-can’ın verdiği bilgiye göre, ING Bank’tan bedelli askerlik kredisi kullanan gençler aralık ayı itibariyle başvurular sonlanana kadar bu krediden yararlanabilecekler.

MASRAFSIZ KREDİ FIRSATI

ABank, bedelli askerlik hizmetinden yararlanmak isteyenler için aylık yüzde 1.09’dan başlayan faiz oranları ve 36 aya varan vadelerle aylık ödemesi 635 TL’den başlayan geri ödemelerle kredi sunuyor.

Kampanya kapsamında, 3-12 ay arasında vade tercih eden asker adayları, kredilerini yüzde 1.09,13-36 ay arasında vadeli kredilerde ise yüzde 1.13 faiz oranlarıyla kullanabilecek.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu