Güncel Ekonomi Haberleri

Bankaların Beyaz Yaka Çalışanlara Özel Hizmetleri

Beyaz Yaka Bankacılığı

BANKACILIK sektörü özel bankacılık müşterilerinden sonra şimdi de odağına beyaz yaka çalışanlarla avukat, doktor, noter gibi profesyonel meslek sahiplerini aldı. Avantajlı hizmet ve ürünler sunulan bu segmente girebilmenin yegane şartı ise bankacla belli bir tutarda mevduat bulundurmanız veya bankanın kriterlerine uygun kendinize ait eviniz ve/veya aracınızın bulunması.

Bugün Türkiye’de bankacılık sektörü özel bankacılık müşterisi olabilmenin şartı olarak genelde bankada 500 bin ile 1 milyon TL arasında mevduatı bulunmasını zorunlu tutuyor. Bazı bankalarda bu tutarlar 5 milyon TL’ye kadar yükseliyor. Ortanın üstü gelir sahiplerini hedefleyen bankalar, bu yeni segment için bankada ağırlıklı 100 bin TL nakit bulundurmanızı veya kendinize ait ev ve arabanızın bulunmasını yeterli sayıyor. Bu şartları sağlayanlara hem bankacılık ürünlerinde, hem de hizmetlerde ciddi avantajlar sunuluyor.

ÇOK SAYIDA AVANTAJ VAR

Bankalar bu segmente giren müşterilerine özellikle avantajlı fiyatlar sunmayı hedefliyor. Başka deyişle düşük faizli bireysel kredi, yüksek faizli mevduat hesapları, bedava EFT/havale, düşük kredi kartı ücreti en yaygın sunulan fiyat avantajları arasında. Bunun dışında az sayıda kişi ile ilgilenen özel müşteri temsilcileri kanalıyla tüm bankacılık hizmet ve ürünlerine hem hızlı, hem kolay, hem de avantajlı fiyatlarla ulaşma imkanı da sağlanıyor. Yine bu kesimi hedefleyen kredi kartlarına özel tanımlanan indirim, taksit ve taksit öteleme imkanı, artı puan veya artı mil kazanma özelliği ekleniyor.

Bankalar özel bankacılık müşterileri kadar olmasa da, profesyoneller ve beyaz yaka çalışanlara da özel hizmetler sunmak için adeta yarış içinde.

Bankaların farklı hizmet ve ürünle öne çıkmaya çalıştığı bu alanın iddialı bankalarını sizler için araştırdık…

TÜRK EKONOMİ BANKASI (TEB)
DOKTORLARA 75 BİN TL YETİYOR

Türk Ekonomi Bankası (TEB), bankada toplam varlığı 125 bin TL’nin üzerinde olan tüm müşterilerine Yıldız Bankacılık hizmeti veriyor. Ayrıca, meslek grubu doktor, diş hekimi, avukat, noter ve eczacı olup, toplam varlığı 75 bin TL ve üzeri olanların da TEB Yıldız Bankacılık çatısı altında hizmet aldığım söyleyen TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, “TEB Yıldız Bankacılık müşterisi olmak için kriter sadece varlık ürünlerine dayalı olup, varlık ürünleri mevduat ve yatırım ürünlerinin tümünü kapsıyor. Bu segmentteki müşterilerimize özel, tahsis edilmiş ve farklılaştırılmış hizmet sunuyoruz” diyor.

TEB, Yıldız Bankacılık kapsamındaki müşterilerinin varlıklarını onların beklentisine göre değerlendirerek, buna göre tasarlanmış bankacılık ürün vc hizmetleriyle müşterinin günlük hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor. Yine bu kapsamdaki müşterilerine özel ürün ve hizmetleri sağladıklarını söyleyen Mendi, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Yıldız Bankacılık kapsamında yurtiçinde havalimanlarında ücretsiz hızlı geçiş ayrıcalığı, havalimanı otoparklarında yüzde 50 indirim, tüm restoran harcamalarında yüzde 10 bonus gibi ayrıcalıklar da sunarak, müşterilerimizin gündelik hayatlarında da yanlarında olmayı amaçlıyoruz. Yurtdışında ise 50 binden fazla ATM’den ücretsiz para çekebilme özelliği ile müşterimizin yanındayız.”

Mendi’nin verdiği bilgiye göre, TEB 2020’de Yıldız Bankacılık müşterileri için yenilikler planlıyor. Bu yeni dönemde müşterilerimize sunulan değer teklifini daha da güçlendirmeyi hedefleyen banka, özellikle dijital platformlar üzerinden ulaşabilecekleri ayrıcalıkların sunulmasını planlıyor.

DENİZBANK
7/24 ASİSTANS HİZMETLERİ

DenizBank Afili Bankacılık olarak 100 bin TL’nin üzerinde varlık, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi veya 150 bin TL’nin üzerinde konut kredisi olan müşterilerine ayrıcalıklı hizmet sunuyor. Bunun dışında belirli meslek gruplarındaki müşterilerini de Afili Bankacılık hizmetleriyle tanıştırdıklarını söyleyen DenizBank Perakende Bankacılık Grubü Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan ‘’Özark, “Afili Bankacılık müşterilerimize, bankacılık işlemleri, ürün ve hizmetlerle ilgili her konuda uzman bireysel danışmanlarımız destek oluyor. Şubelerimizde öncelik,

ATM’lerde yüksek nakit çekim limiti, ücretsiz nakit taşıma hizmeti gibi birçok avantajdan yararlanabilen Afili müşterilerimiz, tüm bunların yanı sıra mevduat ve kredi için en uygun faiz oranlarından faydalanıyor” diyor.

Banka bu müşterilerine özel Afili Bonus kart da çıkarttı. Bu kart sayesinde, anlaşmalı yerlerde özel indirim imkânı sağlanıyor. Ayrıca, hafta sonu yapacakları tiyatro ve sinema harcamalarıyla kampanya şartlarına bağlı olarak yüzde 30 bonus kazanıp, 7/24 Afili Asistans ile çilingir, çekici, tesisat arızası ve çeşitli danışmanlık hizmetlerine kavuşuyorlar. Özark, Afili Bankacılık olarak 300 bine yakın müşteriye hizmet verdiklerini söylüyor.

QNB FİNANSBANK
450 BİNİ OLANA PLUS AVANTAJI

QNB Finansbank özel bankacılık seğmen tine ek olarak, 150 bin ila 1.5 milyon TL arasında birikimi olan müşterileri için ayrı bir segment oluşturmuş. Bu birikim kriterlerini sağlayanlar “QNB First” dünyasının ayrıcalıklarından faydalanabiliyor. Birikimleri 450 bin TL ve üzerindekilerin “QNB First Plus” üyesi olduğunu söyleyen QNB Finansbank Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Enis Kurtoğlu,

“First class ayrıcalıkların sunulduğu QNB First dünyasında müşterilerimize özel bankacılık hizmetleri ve onların günlük yaşamım kolaylaştıracak birçok bankacılık dışı ayrıcalıklar da sunuluyor” diyor. Banka, QNB First segmentine dahil müşterilerine şu ayrıcalıkları sağlıyor:

“Özel müşteri ilişkileri yöneticisi, şubelerde özel QNB First odaları, özel QNB First hizmet hattı, bireysel cep/İnternet Şubesi’nden ücretsiz havale ve EFT, ATM’de yüksek para çekme limiti, ortak ATM platformu ile ücretsiz işlem imkanı, indirimli kiralık kasa, ihtiyaç kredisinde indirimli faiz oranı.”

Kurtoğlu, bankanın bu segmentteki müşterilerine sağladığı bankacılık dışı ayrıcalıklardan bazılarını ise şöyle sıralıyor:

“QNB First Dijital (segmente özel cep şubesi), Miles&Smiles QNB First kredi kartı ile avantajlı mil kazanma imkanı, tüm restoranlarda harcanılan tutar kadar Mil/QNB First Puan kazanma, indirimli havalimanı VIP transfer hizmeti, ücretsiz kuru temizleme, QNB First seyahat ve concierge hizmeti, asistans hizmetleri, gayrimenkul danışmanlığı, Digiturk indirimi, bedava uçak bileti, duty free harcamalarında taksit.”

ALTERNATİF BANK
PROFESYONELE ÖZEL HİZMET

Alternatif Bank’m doktor, diş hekimi ve avukat müşterilerinden oluşan profesyonel meslek gruplarına hem bankacılık, hem de bankacılık dışı alanlarda ayrıcalıklar sunan ürün ve hizmetleri var. Bireysel müşteri portföylerinin yaklaşık yüzde 10’unun bu segmentteki müşterilerden oluştuğuna dikkat çeken Alternatif Bank meslek gruplarına sağlanan ayrıcalıkları şöyle sıralıyor: “Banka, profesyonel meslek gruplarına 190 ülkede 28 milyon işyerinde geçerli olan Diners Club Card ile dünya çapında binden fazla noktada ücretsiz lounge kullanımı, 10 bin hediye mil kazanma fırsatı, seyahat sigortası, seçkin otellerde indirim ve avantajlar sunuyor. Aynı zamanda mevduat hesaplarında özel faiz oranları, internet ve mobil bankacılıkta ücretsiz EFT/havale avantajı, şubelerinde müşterilerine özel ücretsiz kiralık kasa, ücretsiz nakit transferi, VOV (vadesi olmayan vadeli hesap) hesaba bağlı kazandıran POS cihazı, VIP BES ve sigorta danışmanlığı, Alfy şoför hizmeti gibi birçok ayrıcalık sunarken, Alternatif Bank ve anlaşmalı banka ATM’lcrinden günlük 3 bin TL’ye kadar para çekebilme imkânı sağlıyor.”

Asgari 100 bin TL olmalı

Türkiye İş Bankası “Yüz Yüze Bankacılık” kapsamında sınırlı sayıda müşterisine ayrıcalıklı hizmet sunuyor. Yüz Yüze Bankacılık müşterisi olmak içinse müşterilerin mevduat ve yatırım hesaplarından oluşan toplam varlıklarının 100 bin TL veya karşılığı döviz tutarını aşması veya hesaplarında 200 bin TL tutarını aşan bir konut ve/veya taşıt kredisi bakiyesi bulunması şartı aranıyor. Yüz Yüze bankacılık müşterilerinin bankacılık işlemleri ile sınırlı sayıda müşteriye hizmet veren Müşteri İlişkileri Yöneticisinin (MİY) ilgilendiğine dikkat çeken İş Bankası, sunulan diğer avantajlarıve hizmetleri şöyle özetliyor:

“Müşteri ilişkileri yöneticilerimiz müşterilerimizin fınansal ihtiyaçlarını karşılamak ve varlıklarının yönetimi konusunda en uygun çözümleri sunuyor. Ayrıca mobil bankacılık uygulamamız İşCep ile kolayca kendilerine özel müşteri ilişkileri yöneticileri ile temasa geçebilirler. Yüz Yüze Bankacılık müşterilerimiz yıl boyunca tüketici kredisi, mevduat ve farklı bankacılık ürün ve hizmetlerine yönelik özel kampanyalardan, piyasa koşullarına bağlı avantajlı faiz oranları ile fiyat uygulamalarından da yararlanıyor. Yine bu segmente özel ön onaylı hazır kredi imkanı da var. Müşterilerimiz konut, taşıt, ihtiyaç kredi limitlerini kefılsiz ve gelir belgesiz kullanabiliyor.”

Banka, Yüz Yüze Bankacılık müşterilerine ayrıca bankamatiklerden yapacakları günlük para çekme limitlerinde, İşcep ve internet şubesinden gerçekleştirecekleri para aktarma işlemlerinde ayrıcalık sunuyor. Yine bu segmente özel farklılaştırılmış kredi kartları ile Maximum işyerlerinde ilave taksit, taksit erteleme, indirim ve hediye puan gibi ek avantajlar sağlıyor.

Esin Çetinel

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu