Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Bankaların Eğitim Kredisi Kampanyaları

egitim kredisiYalnız yurtiçi değil, yurtdışındaki eğitimlere yönelik krediler de veren bankaların çözümleri bu alanlarla sınırlı da değil. Milli Eğitim’den izinli spor okulları, resim, dans ve yabancı dil kursları için de kredi almak mümkün. Ağırlıklı olarak bir yıl vadeli kullandırılan kredilerde maksimum vade 60 ay. Faiz oranlan ise bankadan bankaya farklılık gösteriyor. Bazı bankalar bir yıl vadeli eğitim kredisinde faizlerini yüzde 0.60’lara çekerken, bazılarının faiz oranı yüzde l’lerin üzerine çıkıyor. Bankaların bunun dışında anlaşma yaptıkları okullara özel uygulamaları da var. Bu sayede veliler anlaşmalı bankalardan daha uygun faiz ve vade ile eğitim kredisi kullanabiliyor.

BELGE GÖSTERMEK ŞART

Bankaların tamama yakım eğitim kredisi talep eden velilerden, öğrenci kimliği veya sınav kazandı belgesi gibi öğrencinin söz konusu kurumda öğrenim gördüğünü gösteren belge ile eğitim bedelini gösteren faturayı talep ediyor.

Bu talep yurtdışında eğitim gören öğrencilere yönelik olarak da geçerli.

İşte erken ödeme yapıp indirim almak isteyen velilere kredi veren bankalar ve kredi şartları…

ANLAŞMALI OKULA ÖZEL LİMİT

Yapı Kredi, gelir beyan edebilen öğrenci ve velilerin yurtiçi veya yurtdışı okullardaki, okul öncesinden üniversite ve sonrasına kadar tüm eğitim giderleri için kredi sağlıyor. Halen süren kampanya kapsamında banka müşterilerinin 50 bin TL’ye kadar olan eğitim kredisi taleplerini yüzde 0.53’ten başlayan faiz oranlarıyla karşılıyor.

Eğitim kredisine ek olarak, anlaşma yaptıkları okullarda taksit ödemelerine yönelik Kredili Senetsiz Taksit Sistemi’ni (KSTS) hayata geçirdiklerini söyleyen Yapı Kredi Perakende Bankacılık Pazarlama Grup Direktörü Mehmet Cemalcılar, “Bu sayede velilere özel kredi limiti tahsis ediyoruz. Veliler de hesabında okul taksit ödemesi için yeterli tutar bulunmaması durumunda, limitleri içinde kalmak kaydıyla taksit ödemelerini otomatik olarak gerçekleştiriyor. Veliler KSTS kredi limiti hakkında, kayıt dönemlerinde okuldan detaylı bilgi alabilirler. Anlaşmalı okul tarafından verilecek ödeme planı ile en yakın Yapı Kredi şubesine gidip KSTS limitine kolaylıkla başvurabilirler” diyor.

Yapı Kredi’nin halen Koç ve Yeditepe Üniversiteleri ile eğitim kredisi anlaşması var. Cemalcılar’ın verdiği bilgiye göre, bu iki üniversitenin yanı sıra Bilkent Lisesi, Üsküdar Amerikan Lisesi, İz Çocuk Gelişim Danışmanlık, İzmir, Tarsus ve Üsküdar SEV Okulları, İzmir Amerikan Koleji, BRY Eğitim Hizmetleri gibi eğitim kurumlarında ise Kredili Senetsiz Taksit Sistemi uygulanıyor.

100 OKULLA ANLAŞMASI VAR

Denizbank, eğitim kredileri konusunda oldukça iddialı. Banka bugüne kadar Türkiye’de 100’ü aşkın okulla eğitim kredisi için anlaşma imzalamış. Denizbank, velilerin eğitim ihtiyaçlarına yönelik 60 aya varan vadelerde yüzde 1.07 faiz oranı ile 36 bin TL’ye kadar kredi kullandırıyor.

Denizbank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, “Müşterilerimiz Eğitim Kredisi ile her türlü okul masraflarını, üniversite, dershane ve özel kurs ücreti gibi eğitim ihtiyaçlarını finanse edebiliyor” diyor.

Banka diğer tüketici kredilerinden farklı olarak eğitim kredisi talep edenlerden eğitim harcamalarını belgelemelerini talep ediyor. Buna göre öğrencinin kabul belgesi, yerleşim belgesi veya son aya ait resmi fatura örneğini vermesi gerekiyor.

MBA İÇİN ÖZEL KREDİ

Akbank çocuklarının okul, dershane veya özel kurs ücretleri ile buna bağlı yan harcamaları için nakit ihtiyacı olan velilere kredi desteği sağlıyor. Banka özellikle MBA öğrenimine yönelik özel kredi imkanları sunuyor.

Halen yüzde 0.69’dan başlayan faiz ve 69 TL’den başlayan indirimli komisyonlarla kampanya başlattıklarını söyleyen Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, bu kapsamda 10 bin TL ihtiyaç kredisi kullanan bir velinin, 36 ay vadede 347 TL taksit ödeyerek finansman ihtiyacını karşılayabileceğini söylüyor. Üst limiti 30 bin TL olan kampanyada isteyen veliler kredilerini bugün kullanıp, ödemelerine Temmuz ayında başlayabiliyor. Yine bu kapsamda dileyen veli yüzde 1.13 faiz oranlı dosya masrafsız kredi de kullanabiliyor.

YAZ OKULUNA DA KREDİ VAR

Vakıfbank müşterilerine iki farklı eğitim kredisi veriyor. Banka ilköğretimden lise son sınıfa kadar olan harcamalar için “Eğitim Kredisi”; ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora harcamaları içinse “Yüksek Öğrenime Öze! Kredi” seçeneklerini sunuyor. Eğitim Kredisi kapsamında 18 ay vadeli 20 bin TL’ye kadar olan krediyi yüzde 1.08 faiz oranı ile müşterilerine sunan Banka, 20 bin TL’lik 12 ay vadeli Yüksek Öğrenime Özel Kredi içinse yüzde 0.95 faiz oranı uyguluyor.

Her iki kredinin de gerek yurtiçi, gerekse yurtdışı eğitim öğretim harcamalarını kapsadığını söyleyen Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Feyzi Özcan, söz konusu krediler hakkında şu bilgileri veriyor: “Eğitim Kredimizden ilköğretimden lise son sınıfa kadar eğitim öğretim veren devlet okulları, özel okullar, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan izinli kurslar, dershaneler (üniversite ve liselere hazırlık, resim, dans, halk oyunları, müzik, yabancı dil, yüzme vb.), spor okulları, yaz okulları ve buna benzer eğitim kültür hizmetleri veren kurumların öğrenci velileri (sadece anne ve babalar) yararlanabiliyor. Yüksek Öğrenime Özel Kredimizden ise ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri faydalanabiliyor.”

SON SÜRE 31 MAYIS

İş Bankası 31 Mayıs’a kadar sürecek bir eğitim kredisi kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında banka aylık yüzde 0.85 faiz oranıyla, 35 bin TL ve 12 ay vadeye kadar kredi kullandırıyor. Kampanyadan ilk ve orta dereceli özel okullarda, yükseköğretim kurumlarında veya yurtdışında eğitim gören tüm öğrenci velileri faydalanıyor.

İş Bankası başvuru esnasında müşterilerinden kimlik ve gelir müşterilerinden kimlik ve gelir durumunu gösterir belgenin yanı sıra öğrenci kayıt belgesi ile okul ücretini gösterir belge veya faturayı talep ediyor. Bankanın bunun dışında ayrıca Türkiye genelinde yaklaşık 120 okul ile eğitim ücretlerine aracılık edilmesine ilişkin anlaşması bulunuyor.

Serkan Bünyamin ÇELİKTEN / Doğa Koleji Genel Müdür Yardımcısı
“Erken ödeyene yüzde 10’a varan indirim var”

Doğa Okulları’nda erken ödeme yapan velilerimiz liste fiyatı üzerinden yüzde 10’a varan indirim alıyor. Erken ödeme dönemimiz ise ocak ayında başlıyor. Ocak ayında erken ödeme yapan velilerimiz yüzde 10, mart ayında yüzde 8, mayıs ayında ise yüzde 3 indirim alıyor. Yani indirimler kademeli oluyor. Haziran temmuz aylarında ise normal liste fiyatı uygulanıyor. Velilerimiz genellikle erken ödemeyi tercih ediyor. Yüzde 80’i yılın ilk dört ayında kayıt yenileme ve ödemesini yapıyor. Halen İstanbul dışındaki illerde okul fiyatlarımız 12 ila 16 bin TL arasında İstanbul’da ise 14 bin ila 24 bin TL arasında değişiyor. Ayrıca velilerin eğitim masrafını “ azaltabilmek için örneğin “Kardeş İndirimi”miz, kurumsal indirimlerimiz, nakit ödeme indirimlerimiz, kredi kartına özel uygulanan kampanyalarımız da var. Bunun dışında yüzde 100’e varan burslarımız da bulunuyor. Ayrıca Finansbank ile yaptığımız özel anlaşma sayesinde öğrencilerimize hem eğitim, hem de öğrenci acil sağlık sigortası yapılıyor. Eğitim sigortasında, öğrencimizin eğitimi sakat kalması veya velinin ölümü gibi istenmeyen durumlarda aynen devam ediyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu