Bayilik Veren Firmalar İle İş Kurma Fırsatları

Bankaların Girişimcilere Franchising Kredileri

Girişimcilerin franchising sistemine olan yoğun ilgisi bankaların gözünden kaçmıyor. Bu alandaki en büyük sıkıntının finansman olduğunu tespit eden bankalar, ardı ardına “Franchising Kredisi” paketleri açıklamaya başladı. Bu paketler sayesinde girişimcilerin franchise zincirlerinin bir parçası haline gelmesi kolaylaştı. Öyle ki, franchising sistemine girişte ödenen bedelin yüzde 75’ine kadarı, kredi imkanı temin edilebiliyor.

franchising kredileriYabancılara Türk iş dünyası ile ilgili gözlemleri sorulduğunda, “Girişimcilik Potansiyelini ilk sıralara koyduklarını görüyoruz. Bu, Türkiye’nin dış dünyayı keşfetmeye başladığı 1990’lı yılların başından beri dikkat çeken bir olgu. Öyle bir dinamizm var ki bu alanda, hayalini gerçekleştirebilenler içinde gerçekten ilham verici hikayelere tanık oluyoruz.

Bugün de bu potansiyel kendi içinde devinim halinde. Hayallere, küçük de olsa kendi işinin sahibi olmak olan o kadar çok genç var ki… Diğer yandan profesyonel yaşamda çok başanlı olmuş yöneticilerin bile bir noktadan sonra gemileri yakıp kendi işini kurması artık sıradan bir olay haline geldi.

HAYALLERİN FRENİ

Hayaller dedik… İşte bu hayallerini gerçekleştirme konusunda epeyce bir finansal sıkıntı çekenler var. Sırf bu nedenle bu hayalleri sadece hayal olarak kalan geniş bir kesim var.

Üstelik bu kesim çoğunluğu oluşturuyor. Kendini kanıtlamış başarılı bir markanın çatısı altında kendi işinin patronu olmak isteyen birçok kişi, sermaye yetersizliği yüzünden bu hayalini ister istemez ertelemek zorunda kalıyor.

Son yıllarda franchising sistemine olan yoğun ilgi bankaların da dikkatinden kaçmamış olacak ki seımaye sıkıntısı yaşayan girişimcilere yönelik çeşitli fırsatlar peş peşe sunulmaya başlandı. Örneğin girişimcilerin hizmetine sunulan son finansal enstrümanlardan biri franchising kredileri. Sektörün öncü bankalan diğer ticari kredilerden farklı olarak franchising kredisi ismi altında destek paketleri ile girişimcilerin en önemli ihtiyacına çare oluyor.

TEMİNAT YOK

Öyle ki girişimciliğin en temel sıkıntılarından biri olan teminat gösterme zorunluluğu bankaların bu destekleri sayesinde büyük ölçüde ortadan kalkmış durumda. Bankalar franchising sistemine girişte ödenen bedelin yüzde 75’ine kadar kredi imkanı sağlayarak, girişimcilerin en önemli sorununu ortadan kaldırmayı başardı. Üstelik sadece giriş bedeli değil, açılacak dan mağazanın dekorasyonundan tutun tüm finansman ihtiyacı da bu destekler sayesinde karşılanabilir.

Akbank, Garanti, îş Bankası, TEB, Finansbank gibi bankalar girişimcilik eko sistemine destek olmak için kendi içlerinde ayn bir birim oluşturdular. Kimisi girişimciliği KOBİ çatısı altında değerlendirirken, kimisi de girişim evleri kurarak eğitimden krediye kadar bir bütün olarak ele alıyor.

TÜBİTAK VE KOSGEB

Bunun yanı sıra TÜBİTAK, KOSGEB gibi kurumlar da verdikleri hibe kredilerle adeta can simidi görevini görüyor. Eğer yenilikçi, Ar-Ge’ye yönelik, inovatif bir iş fikriniz varsa, 100 bin TL’ye kadar hibe mümkün.

Bu haftaki kapak haberimizde tüm girişimcileri yakından ilgilendirecek söz konusu kredilere göz attık.

Hangi bankanın hangi koşullarda kredi verdiğini aktarırken, franchise sistemiyle kendi işini kurmak isteyen girişimcilere ne tip desteklerin sağlandığını tek tek irdeledik. Iş kurduran destek paketlerini özetledik.

Akbank/100 bin liraya kadar kredi

Akbank, piyasada yaygın olarak bilinen ulusal veya uluslararası mağaza zincirleri olan firmalartn, mal ve hizmetlerinin satışını franchising sistemiyle yapacak olan girişimcilere ‘Franchise Destek Paketi’ ile destek oluyor. Paket ile girişimcilere giderlerinin finansmanı için uygun faiz ve vadelerde Franchise Destek Kredisi sunarken, devam eden süreçteki ticari faaliyetleri için ihtiyaç duyacakları diğer ürün ve hizmetleri de sağlanıyor. Bu kapsamda pakette Axess Business, POS hizmetleri, çek karnesi, çek tahsilatı, Ticari Artı Para Kredisi, işyeri kredisi, taşıt/filo kredisi, teminat mektubu, maaş ödemesi, sigorta ve leasing gibi birçok ürün ve hizmet yer alıyor.

100 bin liraya kadar Franchise Destek Kredisi kullanan girişimcileri kredi kullandırımını takiben üç ay boyunca ücretsiz olarak, Akbank Direkt internet’ten sınırsız havale ve EFT ile Akbank şubelerinden 10 adet havale, myfikirler.com 10 adet EFT işlemi ve 10 adet çek tahsilatı yapabiliyorlar. 100 bin TL’nin üzerinde Franchise Destek Kredisi kullanan girişimciler ise kredi kullandırımını takiben üç ay boyunca ücretsiz olarak; Akbank Direkt internet’ten sınırsız havale ve EFT ve Akbank şubelerinden 20 adet havale, 20 adet EFT ve 20 adet çek tahsilatı gerçekleştirebiliyor. Fast food’dan iş araçlarına, kozmetikten giyime çeşitli sektörlerde faaliyet göstermek isteyen herkes paketten yararlanmak için başvurabiliyor.

ENDEAVOR GİRİŞİMCİSİNE KREDİ HAVUZU

Akbank Kobi Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, bu paketi yarattığı yeni istihdam olanakları ile işsizliğin çözümünde önemli işlevi bulunan girişimciliğin geliştirilmesi amacıyla, yeni bir işletme kurarak ticari faaliyetlerine başlamış olan girişimciler için hazırladıklarını söylüyor. Paket kapsamında girişimcilere kısa vadeli nakit ihtiyaçlarını anında karşılamak için Artı Para Kredisi, mal alımı ve diğer ödemeleri için çek karnesi ve Türkiye’de bir ilk olan Axess Business Girişimci’yi sunduklarını belirten Oğuz, şöyle devam ediyor:

Axess Business Girişimci’ ile müşterilerimiz; pek çok ihtiyaçlarını özel avantajlar ile finanse edebiliyor. ‘Girişimci Destek Paketi’ ile müşterilerimiz üç ay boyunca Akbank şubelerinden 10’ar adet havale, EFT işlemlerini ve çek tahsilatlarını, Akbank Direkt internet’ten de havale ve EFT işlemlerini sınırsız bir şekilde ücretsiz gerçekleştirebiliyorlar. Diğer taraftan 15 ülkede ofisi bulunan sivil toplum kuruluşu Endeavor ile işbirliğimiz mevcut. Bu kapsamda, Endeavor girişimcileri için uygun teminat koşulları, uzun vade, düşük faiz gibi avantajlar içeren bir kredi havuzu açtık.”

TEB/ Girişim evi kurdu

TEB Girişim Bankacılığı da işlerini kurdukları ilk günden itibaren hem finansal ürünlerde hem de finansal olmayan ürünlerde girişimcilere destek veriyor. Franchise alacak olan girişimcilere işletme veya yatırım sermayesi ihtiyaçları için nakit kredi verirken, franchise alacağı ana firmaya verilmek üzere teminat mektubu, nakit akışları için de POS veriyor.

Ayrıca girişimcilere destek olmak adına, bankada hesap açtıkları andan itibaren ilk 6 ayda havale, EFT ve hesap işletim ücreti alınmıyor. Öte yandan,

TEB Girişim Evi çatısı altında franchise alan girişimcilere, küçük işletme yönetimi, finansman yönetimi, satış/pazarlama gibi eğitimler verirken, aynı zamanda bire bir olarak iş yönetimi danışmanlığı da sunuluyor.

Girişimcilere, kredisi için bir teminat istemeden en fazla 50 bin TL’ye kadar kredi verilebiliyor. Girişimci eğer maddi bir teminat verebiliyorsa bu rakam en fazla 350 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

Burada kredi tutarını belirleyen faktörlerden birisi girişimcinin kendisi, yapacağı iş ve bu işin potansiyeli. Girişimciye kredi verirken aynı zamanda finansman danışmanlığı da sunuluyor.

KOSGEB GİRİŞİMCİSİNE AYRICALIK

TEB KOBİ Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, girişimcinin KOSGEB gibi herhangi bir devlet kurumundan hibe almaya hak kazanması halinde girişimcilere sunulan imkanların arttığını söylüyor. Boz, şu bilgileri veriyor: “Girişimci KOSGEB’den Girişimcilik Destek Programı kapsamında 30 bin TL hibe, 70 bin TL sıfır faizli kredi almaya hak kazanmış ise bu girişimcilere bir ay 10 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi verebiliyoruz. Böylece KOSGEB’den parası gelene kadar yapmak durumunda olduğu harcamaları faizsiz olarak yapabiliyor. Ayrıca 30 bin TL’yi alabilmesi için öncelikle harcamayı yapması daha sonra bu harcamayı belgelemesi gerekiyor. Bunun için ihtiyacı olan parayı da eş finansman kredisi ile girişimciye sunuyoruz. KOSGEB’den 70 bin TL sıfır faizli kredi alabilmesi için KOSGEB’e teminat mektubu vermesi gerekiyor. Bu teminat mektubunu da girişimci bankamızdan alabiliyor.”

Garanti Bankası/ işimi Kuruyorum Paketi

Garanti Bankası girişimciliği pek çok yönüyle destekleyen bir banka. İşimi Kuruyorum Destek Paketi‘ile yeni iş kuran ve franchise açan girişimcilere, ihtiyaç duyacakları birçok konuda destek sunuluyor. En önemlisi de bu paketin finansmana ihtiyaç duyan ancak teminat sıkıntısı çeken girişimcilere yönelik olması. Paket kapsamında franchise da dahil olmak üzere yeni iş kurmak isteyen girişimcilere, finansman desteği sağlayacak, bilgilendirme hizmeti veriyor, her konuda hayatlarını kolaylaştıran ürün ve hizmetler sunuluyor.

iş fikrini henüz yeni hayata geçirmiş, şirket yapısını tam oturtmamış, firmasını ayakta tutmaya çalışan KOBİ’lere, sektör ayırımı yapmaksızın finansmana ulaşmaları konusunda önemli kolaylıklar sağlanıyor. Paket kapsamında O -3 yıldır faaliyet gösteren, yıllık ciro/bilanço büyüklüğü 2 milyon Euro’nun altında olan ve çalışan sayısı 10’u aşmayan işletmelere, Avrupa Yatırım Fonu desteğiyle yatırımlarını uygun geri ödeme seçenekleri ve uygun faiz oranlarıyla finanse etme imkanı sunuluyor. Ayrıca altı ay boyunca ücretsiz para transferi ve kredi vadesi boyunca tüm hesaplar için hesap işletim ücreti muafiyeti imkanından faydalandırılıyor. Ayrıca maddi teminat gösteremeyen müşterilere uygun görüldüğü takdirde şahıs kefaletiyle kredi kullanma imkanı da tanınıyor.

Franchise Giriş Bedeli Kredisi ile bayilik almak isteyen KOBİ’ler, altı aya varan ödeme erteleme opsiyonlu, franchise sistemine dahil olurken ödeyecekleri giriş bedelinin yüzde 70’ini aşmamak kaydıyla, 50 bin TL’ye kadar kredi imkanından faydalanabiliyor. Kredi kapsamında, bayisi olunan marka ve sistem için yapılacak tüm ödeme dışında her türlü demirbaş temini, dekorasyon ve diğer finansman ihtiyaçları için de destek sağlanıyor.

MOBİL GİRİŞİMCİYE DESTEK

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, paket dahilinde teknoloji odaklı yenilikçi girişimlerin artmasını sağlamak amacıyla, mobil uygulama geliştiren girişimcilere, iş kurmaları ve büyütmeleri için finansman desteği de verdiklerini söylüyor. Mobil platformlarda oyun, sosyal medya ve finans uygulamalarını hayata geçiren girişimcileri, Mobil Girişimci Destek Kredisi sunduklarını belirten Karadere, şöyle devam ediyor:

“Kadın girişimcilerimize ise özel faiz oranları içeren ihtiyaç ve yatırım kredileri sayesinde, tahsilat ve ödemelerini kolayca düzenleme olanağı yaratıyoruz. Kadın Girişimci Destek Kredisi’yle, girişimci kadınlara her türlü yatırım ve işletme sermayesi ihtiyaçları için 60 aya varan vadelerle taksitli kredi sağlamayı hedefliyoruz. Avrupa imar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’nin Türkiye’de kadın girişimcilere yönelik sunduğu tek fon olan, 60 milyon dolar tutarındaki 5 yıl vadeli bu krediyi, kadın girişimcilere yönelik yatırım ve işletme kredilerinin finansmanında kullanıyoruz.”

Levent Yılmaz, Baudöner Kurucu Ortağı, Endeavor Girişimcisi
Döneri dünya markası yapacak

“Akbank ile sağlıklı bir çalışma ortamımız var. Baydöner; 2006 yılında İzmir’de kuruldu. Türkiye’de sonra dünya markası olmak için kurulmuş bir restoran zinciri. Biz işimizi kurarken Türkiye’de fast food gıdalara oldukça fazla rağbet olduğunu, bunun da ağırlıklı olarak AVM’lerde oluştuğunu fark ettik. Fast food restoranlarından farklı olarak masaya servis yapılan şık restoran konsepti yaparsak önemli bir fark yaratırız diye düşündük, myfikirler.com ayrıca kalite standartlan üzerine çalışıp uluslararası zincirlerin uyguladığı tüm kalite standartlarını uygulama kararı aldık. Endeavor tarafından Türkiye’de girişimci adayı seçildik ve Dubai’de Yılın Endeavor Girişimcisi seçildik. 33 şehirde Türkiye’nin her bölgesinde toplam 70 restoranla hizmet veriyoruz. Yurt dışında Bakü’de bir ve Erbil’de iki restoranımız mevcuttur ve toplam çalışan sayımız bin 100 kişi.

Restoranlarımızı her yıl 6 milyon kişi ziyaret ediyor. Aylık 100 ton döner tüketiyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye’de restoran sayımızı 200’e çıkarmayı, yurt dışında da 50 yeni restoran açmayı planlıyoruz”

Fortuna Kimya Mümessillik
Kullandığı kredi siparişe dönüştü

Şirket kimyasal madde ithalat ve ihracatı yapıyor. Mal alımı için Finansbank’tan kullanılan kredinin sonucunda firma hacmini büyütüp para kazanmaya başlamış. Kredinin hızlı kullandırılıp satışa dönmesi akabinde yeni siparişleri doğurmuş. Firma istediği satış, hacim ve kaynak stratejisini oturtmaya başlamış. Şirketin kurucusu Beyza Burcu Erhan, “Bizim gibi yeni kurulmuş firmaların ticari faaliyetlerine başladıktan sonra devamlılık yaratabilmek için finansman desteği şart. Firmamız tam böyle bir durumda iken teminatımız yokken vadesini uzun tarihlere yaymak istediğimiz finansman ihtiyacımızı nasıl yaratabiliriz derken bu kredi şirketimize hayat verdi” diyor.

FİNANSBANK
İşini büyütmek isteyene 120 ay vade

Finansbank da KOBİ’lere desteğini son üç yıldır Avrupa Yatırım Fonu garantörlüğünde teminat desteği sunduğu girişimci kredisi programı ile sürdürüyor. Banka, tek SMS ile kredi cevabı verebilen, ‘KOBİ para cepte’ adlı kanalla başvuru, ön onay ve bekleme sürelerini en aza indirerek girişimcilerin 50 bin TL’ye kadar olan ihtiyaçlarına aynı gün cevap veriyor. ‘Dinamik Kredi’yi kullanan girişimciler, şubeye gitmek zorunda kalmadan tahsis edilen krediyi ATM’den veya internet şubesinden diledikleri anda kullanabiliyorlar, işini büyütmek isteyen girişimcilere ise ev, arsa, işyeri gibi tüm gayrimenkullerini teminata almak kaydıyla 120 aya varan vadelerde, taksitlerini 3 ay erteleyebilecekleri uzun vadeli kredi imkanı sunuluyor.

Finansbank Perakende Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erkin Aydın’m verdiği bilgiye göre girişimcilik paketi kapsamında kullandırılan taksitli krediler 6 aya kadar ödemesiz dönem seçeneği ile aylık yüzde l’den başlayan faiz oranlarıyla maksimum 5 yıla kadar vadelendiriliyor. ipotek karşılığı verilen kredilerde ise girişimciler 10 yıla varan vadelerde destekleniyor.

AYF kapsamında, KOBİ’lerin yatırım ve sermaye ihtiyacını karşılamaya yönelik krediler maksimum 52 bin TL’ye kadar tahsis edilirken, KOBİ Para Cepte aracılığıyla 50 bin TL’ye kadar finansman ihtiyaçlarına cevap verilebiliyor.

Dinamik kredinin üst limiti ise 350 bin TL. En fazla 36 aydır faaliyet gösteren, yıllık cirosu 2 milyon Euro’yu, çalışan sayısı 9’u aşmayan KOBİ’ler girişimci kredisi programının kapsamına giriyor.

MUSTAFA AYDIN
Ulusal Franchising Derneği (UFRAD) Bşk.

“Bankalar franchise atağında” Son dönemlerde bankaların franchising kredileri konusunda ciddi bir atağa geçtiklerini görüyoruz. Şu anda Türkiye’nin en büyük bankaları ile görüşmeler halindeyiz. Franchise kredilerinin markalarımıza ve yatırımcılara maksimum destek sağlayabilmeleri için çalışıyoruz. Tabii yurtdışmda sistem daha oturmuş ve gelişmiş durumda. Örneğin Almanya’da franchise A. derneği ve bazı bankalar arasında olan özel anlaşmalarla derneğin sistem değerlendirmesinden geçen markalardan franchise alacak yatırımcılara daha uygun şartlarda kredi imkanı sağlanıyor. Biz de UFRAD olarak benzer bir ‘Sistem Değerlendirme Programı’ başlattık. Gelecek dönemlerde hedefimiz bu sistem değerlendirme programını tamamlayan üyelerimizin bankalarımızla özel koşullarla çalışabilmelerini sağlamak. Bu sayede hem yatırımcılar doğru markalarla çalışacak hem de bankalar güvenirliliği ve uzun vadede güçleri değerlendirilmiş markalarla çalışabilme imkanı bulacaklar.

TÜBİTAK/400 milyon TLlik destek verecek

Girişimciliğe verilen destekler elbette bankaların verdikleri krediler ile sınırlı değil. Girişimcilik eko sistemi özellikle devlet politikasında ajandanın önemli bir kısmını oluşturuyor.

Girişimcilik, TÜBİTAK, KOSGEB gibi kuruluşlarca ciddi anlamda destekleniyor. Örneğin TÜBİTAK, TEYDEB Destek Programları kapsamında, 1995-2012 yılları arasında yaklaşık 3 milyar TL’lik hibe destek sağladı. Yeni Destek programlarıyla bu yıl yaklaşık 400 milyon TL’lik bir destek verilmesi hedefleniyor.

İŞ FİKRİNİN YENİLİKÇİ OLMASI ŞART

2012 yılı içerisinde başlatılan, 1512 TÜBİTAK Girişimcilik Aşamalı Destek Programı ile girişimcilerin, teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri için, fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerin desteklenmesi amaçlanıyor.

Böytece nitelikli girişimciliğin özendirilmesi ve uluslararası rekabet gücü olan, yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve hizmetleri geliştirebilen başlangıç firmalarının oluşturulmasını hedeflediklerini söyleyen TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak, program kapsamında girişimcilere girişimcilik eğitimi verildiğini ve sanayi deneyimi olan rehberler ile girişimciye teknik, ticari ve idari konularda destekler sağlandığını ifade ediyor.

Program, yenilikçi iş fikirlerinin aşamalı olarak ticari ürün/hizmete dönüştürülmesine yönelik olarak dört aşamadan oluşuyor. Bireysel girişimciler tarafından ilk aşamaya 745 teknoloji ve yenilik odaklı iş fikri başvurusu yapıldı. Bu iş fikirlerinden 451’i ikinci aşama başvurusu yapmaya hak kazanmış. 451 iş fikrinden 360’ı ikinci aşamaya başvuru yapmış. Değerlendirilen 360 iş planından 125’i sermaye şirketi kurarak 100 bin TL’ye kadar geri ödemesiz teknogirişim sermaye desteği almaya hak kazanmış.

İŞ BANKASI
36 ay vadeli kredi

iş Bankası, franchise almak isteyen girişimcilere sisteme giriş aşamasında ödeyecekleri giriş bedelinin yanı sıra demirbaş temini ve dekorasyon gibi doğacak muhtelif ihtiyaçların sağlanması amacıyla taksit ödemeli ticari kredi imkânı sağlıyor, iş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat ince’nin verdiği bilgilere göre ‘Franchising Kredisi’ ürününün vadesi 36 ay olarak belirlenmiş. Kredinin geri ödemeleri aylık taksit ödemeli veya esnek vade planlı olarak gerçekleştirebiliyor. Franchising giriş bedelinin veya işletmenin demirbaş temini ve dekorasyon gibi ihtiyaçlarının fatura bedelinin yüzde 75’ine kadar finansman desteği sağlanıyor. Bu kredi ile girişimciler, gerek sisteme giriş aşamasında, gerekse işletmenin daha sonra duyacağı finansman ihtiyaçları için uzun vadede, uygun faiz oranlı fon imkânına sahip oluyorlar.

KOSGEB / Genç girişimciye destek

KOSGEB’in Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi kapsamında KOSGEB Genç Girişimci Geliştirme Programı bulunuyor. Bu program yeni girişimcileri oldukça destekleyen bir uygulama. Bu programdan, Küçük Ölçekli işletme Kurma Danışmanlığı Desteği (KÖİDD) Programı’nı tamamlayarak eğitime veya programa katıldığını belgeleyen ve işletmesini kuran girişimciler ile İŞGEM’de yer alan işletmeler yararlanabiliyor. Program kapsamında girişimciye yaklaşık 100 bin TL destek sağlanıyor.

Aisa saatçilik /Teminatsız uzun vadeli kredi

Alsa Saatçilik, saat ticareti ile uğraşan firma. Şirket yetkilisi Savaş Tansoy, ticari kredilerde teminat verilmediği zaman uzun vadelerde kredi kullanmanın imkansız olduğunu belirtiyor. Finansbank aracılığıyla kullandırılan AYF kredisi ile acil kaynak ihtiyacını sağlayıp ödeme vadesini uzun yıllara yaymanın mümkün olduğunu söyleyen Tansoy, “Kredi geri ödeme sağlıyor. Kullanmış olduğumuz bu kredi ile mal alımı yapıp ödememizi uzun vadeye yaydık” diyor.

Franchising sistemine girerken 8 noktaya dikkat!

1) Franchising sözleşmesinin her iki tarafa sorumluluk yükleyen bir hukuki belge olduğunu unutmayın. Bu yüzden de franchising anlaşmalarını mutlaka dikkate alın. Kesinlikle aceleci olmayın.

2) Şirketi her yönüyle iyice etüd edin, ilerleyen zamanlarda başınızın ağrımaması için anlaşma yaparken hiçbir detayı atlamayın.

3) Yükümlülüklerinizi ve şirketin size sağlayacağı destekleri en ince ayrıntısına kadar tetkik edin. Hukuki destek alın.

4) Çatısı altına gireceğiniz şirketin pazardaki konumuna dikkat edin. Rakiplerine göre avantajlarını iyice araştırın.

5) Şirketten alacağınız pazarlama, reklam ve eğitim desteğini iyice müzakere edin.

6) Franchise alacağınız şirketin sizden beklentilerini netleştirin. Nasıl bir hizmet ve ürün istediğinizi tam olarak belirleyin.

7) Mümkün olduğunda tanınan ve kendini kanıtlamış bir markanın çatısı altına girmeye çalışın. Şirketin müşterileriniz olacak kitle tarafından ne kadar tanındığı, sevildiği ve tercih edildiği hakkında küçük bir araştırma yapın.

8) Mümkünse markadan daha önce franchising alan kişilerle temasa geçin. Bu kişilerle konuşarak olası sıkıntıları birinci elden öğrenin.

Burcu Tuvay / Ekonomist

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu