Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Bankaların Koruma Sigortaları Nelerdir?

Bankalar siber saldırıların yanı sıra şifre kopyalama, telefonla dolandırıcılık, kapkaç, virüs gibi risklere karşı da müşterilerini koruma altına aldı. Yılda 80-100 TL’ye kredi kartı, ATM, internet ve mobil bankacılık işlemleriniz sigortalanıyor…

Bankacılık İşlemlerinin Sigortalanması

TEKNOLOJİ ilerledikçe hayatımız daha kolay, daha konforlu ancak bir o kadar da riskli hale gelmeye başladı. Artık her gün firmalara ve bireylere siber saldırı yapıldığını duyuyoruz. Kimlik ve şifre kopyalama, telefonla dolandırıcılık, kapkaç, casus yazılımlar, virüs, dolandırıcılık, gasp artık hayatımızın bir parçası haline geldi. İşte, bu ihtiyacı gören bankalar hem müşterilerini hem de bankacılık işlem ve ürünlerini korumak için son aylarda art arda risk sigortaları çıkarmaya başladı. Kimi banka sadece siber riskleri teminat altına alırken, kimi bunun yanı sıra ATM, mobil ve internet bankacılığını da sigorta şemsiyesi altına alıyor. Hatta para çektikten sonra ATM’nin 50 metre çevresinde yapılan kapkaçlar da bu sigorta kapsamına giriyor.

Sigortalar aynı zamanda bireylere siber risklerden korunma yollarını da gösteriyor. Başka deyişle danışmanlık hizmeti de sağlıyor. Bunun yanında hukuki koruma teminatları da var. Şayet siz güvenli olmayan veya yasa dışı bir web sitesine girerseniz SMS veya e-posta ile uyarılıyorsunuz. Geçmişe yönelik güvenlik taramaları ve raporları da gönderiliyor.

FİYATI 80-100 TL

Çok sayıda riski güvence altına alan bu sigortaların fiyatları ise oldukça makul. Bugün birçok banka müşterilerini poliçe tutarı 80-100 TL arasında değişen sigorta ile güvence altına alıyor. Üstelikte bu rakamı dokuz taksitle ödeme imkanı da sağlıyor. Bu da aylık ödemeyi 9-10 TL’lere kadar düşürüyor. Yıl boyunca çok sayıda riski teminat altına alan bu sigortalar kullanıcılarına asistans hizmeti de sağlıyor. Örneğin, sigorta paketinde konut asistans teminatı bulunanlar tesisat, elektrik işleri, doktor veya ambulans gönderim hizmeti alabiliyor.

Bankalarda yaygınlaşan bu bireysel risk sigortalarını az sayıda sigorta şirketi de sağlıyor. Halihazırda Anadolu Sigorta ve Zürih Sigorta dileyen müşterilerine siber risk sigortası yapıyor. Bu hafta her geçen gün artan saldırılar yüzünden bankacılık sektöründe yaygınlaşmaya başlayan koruma sigortalarını sizler için mercek altına aldık.

Hangi riskler sigortalanıyor?

  • Kredi kartı ve banka kartının çalınması kaybolması,
  • Djjital platformlarda siber saldırı, kimlik bilgisi ve kart şifrelerinin çalınması,
  • ATM işlemleri sırasında çalınan (nakit para, cep telefonu, anahtar, kimlik belgeleri, tedavi masrafları vb.) gibi zararların karşılanması,
  • ATM’nin 50 metre çevresinde kart sahibine yönelik darp ve kapkaça bağlı zararların karşılanması,
  • Telefon bankacılığı kaynaklı veya telefonla dolandırıcılık işlemleri,
  • Dolandırıcılık, darp, gasp, kapkaça bağlı zararlar,
  • PC, tablet ve telefonun içindeki bilgileri virüs, kötü niyetli saldırılar, casus yazılmalara karşı koruma ve kaybın karşılanması,
  • Yol yardım, çekici, tesisat, elektrik işleri, doktor veya ambulans gönderimi gibi hizmetler sunan asistans uygulamalar.

ZİRAAT BANKASI
DOKUZ TAKSİT İMKANI

Ziraat Bankası müşterilerine sunduğu ürün ve hizmetlere bağlı sigorta ürünlerini artırmak için çalışıyor. Bu kapsamda emekli müşterilerine özel bir koruma ürünü çıkarttıklarını söyleyen Ziraat Bankası Pazarlama Grup Başkam Turgut Gülcihan, “Bankamızdan emekli maaşlarını alan müşterilere özel, dolandırıcılık, darp, kapkaç vb. durumlarını güvence altına alan Emekli Destek Sigortası ürününü çıkarttık. Türkiye’de bir ilk olan bu ürünümüzle emeklilerimizin ATM ve/veya telefon ile gerçekleştirdikleri işlemler esnasında karşılaşabilecekleri olası dolandırıcılık risklerine karşı poliçede belirtilen teminat limitleri dâhilinde güvence sağlıyoruz” diyor.

Banka bunun dışında “darp, gasp ve kapkaç teminatı” kapsamına giren bir olay sonucunda banka/kredi kartının kaybı ve çalınmasını da teminat altına almış durumda. Söz konusu sigorta kapsamında ayrıca ferdi kaza ve konut asistans teminatı da var. Ziraat Bankası yeni çıkarttığı, Bankkart Combo Plati-num ve Combo Gold özelinde de müşterilerine Ferdi Kaza Sigortası yaparak, “kaza sonucu vefat” ve “kaza sonucu sürekli sakatlık” risklerine karşı güvence sağlamaya başladı. Bunun yanı sıra, banka Platinum Bankkart Combo sahiplerine yol yardımı, çekici vb. zenginleştirilmiş asistans hizmetleri de sağlıyor.

Emekli Destek Sigortası, teminat tutarlarına bağlı olarak, farklılaşan prim tutarları ile satılıyor. Poliçe primi, nakit veya kredi kartı ile peşin ödenebileceği gibi anlaşmalı kredi kartları ile peşin fiyatına dokuz eşit taksitte ödenebiliyor. Buna karşın banka Bankkart Combo Platinum ve Combo Gold sahibi müşterilerine sunduğu Ferdi Kaza Sigortası hizmeti için herhangi bir ücret talep etmiyor. Emekli Destek Sigortası’nı Ziraat Bankası’ndan maaş alan 55-75 yaş arasındaki müşteriler için çıkarttıklarını söyleyen Gülcihan, teminatlara ilişkin şu bilgiyi veriyor:

“Ferdi Kaza Sigortası, Bankkart Combo Platinum ve Combo Gold sahibi müşterilerimiz için, herhangi bir müşteri talebine bağlı olmaksızın Bankamız tarafından yapılıyor. Emekli Destek Sigortası hali hazırda, ATM işlemleri sırasında gerçekleşen dolandırıcılık, darp, gasp ve kapkaç (nakit para, cep telefonu, anahtar ve kimlik belgeleri, darp, gasp ve kapkaç sonucu tedavi masrafları teminatı, kredi kartı kayıp çalıntı), telefonla dolandırıcılık, ferdi kaza (10.000 TL) risklerini güvence altına alıyor. Ayrıca, müşterilerimize konut asistans teminatı (tesisat, elektrik işleri, doktor veya ambulans gönderilmesi gibi) da sunuyoruz.

Bankkart Combo Platinum ve Combo Gold sahibi müşterilerimize sunulan Ferdi Kaza Sigortası ile kaza sonucu vefat ve kaza sonucu sürekli sakatlık riskleri güvence altına almıyor. Teminat aralığı müşterilerimizin sahip olduğu kredi kartı türü ve asıl kart/ ek kart sahibi olma özelliklerine göre değişiklik gösteriyor. İlgili teminatlarda asgari tutar 2.000 TL, azami tutar ise 10.000 TL.”

DENİZBANK
SİBER RİSK YOLDA

Denizbank müşterilerinin bankacılık ürün ve uygulamalarım iki sigorta ile koruma altına alıyor. Bu kapsamda müşterilerinin kredi kartı borcunu “Kart Borcum Güvende Hayat Sigortası” ile sigorta şemsiyesi altına alan Denizbank, ayrıca kredi kartının çalınması, kaybolması durumunda oluşacak ekonomik zararları da belirli teminatlar dahilinde “Kart Koruma Sigortası” ile karşılıyor. 2018’de ayrıca siber risk sigortasını raflarına koyacaklarını söyleyen Denizbank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Özark, “Bu sayede müşterilerimizin dijital platformlardaki risklerini (kimlik bilgisi/şifre çalınması) sigortalayacağımız ‘Siber Risk’ hayata geçirmiş olacağız” diyor.

Denizbank Kart Borcum Güvende Hayat Sigortası için müşterilerinden aylık kredi kartı borcunun yüzde l’i oranında prim tahsilatı yapıyor. Prim tutarı ise her ay ekstre borcu içerisine ekleniyor. Kart Koruma Sigortası içinse 120 TL talep ediliyor. Denizbank müşterileri bunu peşin veya 12 eşit taksitle alabiliyor. îki sigorta ürününün de farklı riskleri teminat altına aldığına dikkat çeken Özark bu konuda şu bilgiyi veriyor:

“Kart Borcum Güvende Hayat Sigortası, 15 bin TL:ye kadar olan kredi kartı borcunu teminat altına alıyor. Verilen teminatlar, vefat, kaza/hastalık sonucu kalıcı sakatlık, İşsizlik veya kritik hastalıklar. Bu ürünü bankamızda bireysel kredi kartı sahibi tüm müşterilerimiz satın alabiliyor. Kart Koruma Sigortası ise kredi kartı/kimlik/cüzdan/pasaport çalınması durumunda oluşacak ekonomik zararları 3.500 TL’ye kadar teminat altına alıyoruz. Bu ürünümüzü ise tüm müşterilerimiz alabilivor.”

VAKIFBANK
TÜM BANKALARI KAPSIYOR

Vakıfbank müşterilerine Şifrelerim Güvende Paketi’ni sunuyor. CPP ve Güneş Sigorta aracılığıyla düzenlenen Paket tüm bankalara ya da finansal kurumlara ait kredi kartı, banka kartı, ATM, e-ticarct, internet ya da mobil bankacılık şifreleri gibi tüm kişisel şifrelerin teknolojik yöntemler veya fiziksel tehdit uygulanarak çalınması sonrası devreye giriyor.

Bu durumlarda kişinin bankası ya da finansal kurum unun sorumlu tuttuğu ekonomik kaybının 5.000 TL’ye kadar olan bölümünün sigortalandığım söyleyen Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Lütfü Çelebi, “Aynı zamanda tüm bankalara ait ATM g kartınızla yapacağınız işlem sonrası aynı ATM’nin 50 metrelik çevresinde ve 30 dakika içerisinde başınıza gelebilecek bir kapkaç durumunda 2.500 TL’ye kadar güvencemiz altındasınız. Ayrıca ürünün yanında hediye olarak da Panda Global Koruma Hizmeti veriyoruz” diyor.

VakıfBank Panda Global Koruma Yazılımı aynı aile içerisinde beş kişiye kadar PC, tablet ve telefonun içindeki bilgileri virüs, kötü niyetli saldırılara ve casus yazılımlara karşı koruma sağlıyor. Ayrıca Global Koruma Paketi içerisinde yer alan ebeveyn kilidi ile çocukların digital dünyada uygunsuz platformlara girmesi kontrol altına alınıyor. Dosya şifreleme özelliği ile de özel dokümanlar güvenli şekilde saklanabiliyor. Çelcbi’nin verdiği bilgiye göre, kredi kartı ile yılda dokuz taksitle ödenebilen Şifrelerim Güvende Paketi’nin prim tutarı yıllık 81 TL. Vakıfbank’ın müşterilerine sunduğu söz konusu bu üründen 18 yaşın üzerinde Türkiye’de ikamet eden herkes faydalanabiliyor.

TÜRK EKONOMİ BANKASI (TEB)
“PAKETİ MÜŞTERİ SEÇİYOR”

Türk Ekonomi Bankası (TEB) kart sahibi müşterilerini gasp/ kapkaç riskine karşı Kredi Kartım Güvende Sigortası ile koruma altına alıyor. Sigorta internet ve mobil bankacılığı kullananları kimlik hırsızlığı ve siber saldırı risklerine karşı koruyor. Kredi Kartım Güvende Sigortası ile TEB müşterilerinin gasp/kapkaça uğramaları durumunda, kaza sonucu vefat ve maluliyet risklerine karşı teminat altına aldıklarını söyleyen TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, “Gasp/kapkaç nucu cüzdanım, cüzdan içerisindeki nakit parayı, cep telefonunun çalınması riskleri ile birlikte çantada bulunan pasaport/kimlik gibi belgelerin yeniden çıkartılma masraflarını ürün kapsamında belirtilen tutarlar dahilinde teminat altına alıyoruz. Bu ürünümüzün en önemli özelliği ise; gasp/kapkaç sonrası müşterimizin cüzdanında yer alan tüm banka kredi kartlarından yapılan harcamaların da belirli tutarlar kapsamında teminat altına alınmasıdır” diyor.

TEB’in bu konudaki ikinci sigorta ürünü ise Kimliğim Güvende Sigortası. Banka bu poliçeyi satın alan müşterilerini kimlik hırsızlığı ve sahtekarlığına karşı hukuki harcamalar, seyahat teminatı, iletişim masrafları ve gelir kaybı olmak üzere toplamda 20 bin TL’ye varan teminat sağlıyor. Kişisel şifrelerin teknolojik veya fiziksel tehdit uygulanarak çalınması, ATM’lerin 50 metre çevresinde yaşanacak kapkaç durumları ile birlikte kayıp veya çalıntı kimlik durumlarında müşterilerine maddi destek sağladıklarını söyleyen, Mendi, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Kimliğim Güvende sigorta ürünümüzü kullanan müşterilerimize siber güvenlik için Panda Global Koruma Yazılımı ile İnternet tarama hizmeti WebRadar hizmetlerinden de ücretsiz yararlanma imkanı sağlıyoruz. Panda Global Koruma Yazılımı ile kullanıcılar internetten kaynaklanan saldırılara ve casus yazılımlara karşı güvenlik sağlarken, WebRadar sayesinde de kişisel ve finansal bilgilerin güvensiz sitelerdeki risklere karşı anında bilgilendirilerek korunması hedefleniyor.”

TEB bu iki üründe de müşterilerine uygun olacak sigorta paketini belirleyip buna uygun teminat vc prim tutarları çıkartıyor. Kredi Kartım Güvende Sigortası’nın prim tutarının 162 TL ile 1.000 TL arasında altı paket halinde sunulduğunu söyleyen Mendi, fiyatlamaya ilişkin şunları söylüyor:

“Kimliğim Güvende Sigortamız ise 198 TL ile tek paket halinde sunuluyor. Sigorta ürünlerimiz tüm müşteri profiline uygun olacak şekilde çeşitli teminat tutarları dahilinde sunuluyor. Örneğin, Kredi Kartım Güvende Sigortası ile cep telefonu teminatı birinci paketimizde L000 TL iken, altıncı paketimizde 4.000 TL’dir. Kredi kartı teminatı ise; birinci paketimizde 5.000 TL iken, altıncı paketimizde 50.000 TL’dir. Kimliğim Güvende Sigortası ile kimlik hırsızlığı ve sahtekarlığına karşı hukuki harcamalar, seyahat teminatı, iletişim masrafları ve gelir kaybı olmak üzere toplamda 20 bin TL’ye varan teminat sunarak müşterilerimizin maddi kayıplarını güvence altına alıyoruz.”

TEB bu sigorta kapsamında kişisel şifrelerin teknolojik veya fiziksel tehdit uygulanarak çalınmasına yönelik 5 bin TL’ye kadar, ATM’lerde yaşanacak kapkaç durumlarına yönelik 2 bin 500 TL’ye kadar, kayıp veya çalıntı kimlik durumunda 1.000 TL maddi destek sağlıyor. Ayrıca bunlara ek olarak gazete kayıp ilan masrafları da yine sigorta tarafından karşılanıyor.

YAPI KREDİ
ALIŞVERİŞE GÜVENCE

Yapı Kredi kart müşterilerine alışveriş güvencesi sağlıyor. Bu kapsamda Yapı Kredi kredi kartlarıyla satın alınan ürünlerin çalınma, kaybolma ya da zarar görmesi halinde banka kart sahiplerine 500 ile 1.500 euro arasında ödeme yapıyor. Hem yurtiçi hem yurtdışında geçerli olan bu sigorta ile kart sahipleri bir senede üst sınırı 3.000 euro olacak şekilde ödeme alabiliyor. World Eko hariç diğer tüm Yapı Kredi kredi kartı sahipleri bu sigortadan ek bir bedel ödemeden faydalanabiliyor.

Yurtdışı Seyahat Sigortası ile biletlerini Adios, Adios Premium, World Platinum veya Crystal kart ^ ile satın almış Yapı Kredi müşte-rileri ise ayrıca, yurtdışındayken yaşayabilecekleri yaralanma, kaza ve acil müdahale gerektiren her türlü olumsuzluğa karşı farklı teminatlarda yine ücretsiz olarak güvenceye kavuşuyor.

Ayrıca internet ve mobil bankacılık kullanıcısı müşterilerine, Dijital Koruma Sigortası ürünü de çıkartan Yapı Kredi, bu ürün hakkında şu bilgiyi veriyor: “Bu sigorta ile müşterilerimize, Yapı Kredi banka veya kredi kartları, internet, mobil ya da Müşteri İletişim Merkezi şifrelerinin çalınması, kimlik hırsızlığı, ATM’den para çekimi esnasında kapkaç gibi risklere karşı ekstra güvence sağlıyoruz. Dijital Koruma Sigortası kapsamında yer alan antivirüs ve güvenli tarayıcı yazılımları ile müşterilerimizin internet dolandırıcılığına karşı tehlikeli web siteleri ve yazılımlardan uzak durmalarına destek oluyoruz.”

Levent SÖNMEZ / Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı
“Danışmanlık hizmeti de veriyoruz”

Bireysel Siber Güvenlik Sigortası, kişisel bilgi hırsızlığı ve siber saldırılara karşı sigortalılarımızı derin internet taramaları ile siber risklerden kaynaklanabilecek mağduriyetin giderilmesi İle ilgili uzman danışmanlığı ve hukuki koruma teminatlarını kapsıyor. Bunun yanında, poliçe kapsamında kimlik hırsızlığı, online saygınlığa zarar verilmesi (e-reputasyon), e-alışveriş, ödeme araçlarının M çalınması risklerine karşı uzman desteği/danışmanlığı H ve hukuksal koruma teminatları da sağlanıyor. Kişisel bilgilerin güvenli olmayan ve yasa dışı web sitelerinde izinsiz kullanımı 7/24 taranarak, eğer bir bulguya rastlarsa e-posta ve SMS yolu ile otomatik olarak haber veriliyor. Ek olarak, tespit edilen riskli verilere göre aksiyon planları sunarak, geçmişe yönelik güvenlik taraması ve raporlama hizmeti içeren Anadolu Siber Tarama Hizmeti’ni de sunuyoruz.

Sigortalılarımızın siber saldırıya uğrama riski varsa, önceden uyararak önlem alınmasını sağlayan Anadolu Sigorta Bireysel Siber Güvenlik poliçesi, buna rağmen bir ihlal veya saldırı olması durumunda ise sigortalılara uzman danışmanlık hizmeti sağlıyor, gerekli durumlarda da hukuksal koruma masraflarını karşılıyor. Ayrıca Türkiye’nin standart paket kapsamlı ilk ‘Ticari Siber Güvenlik Paket Sigortası’nı ticari işletmeler Mp ve KOBİ’lerin hizmetine sunduk. Ekonomik prim tutarıyla da dikkat çeken Ticari Siber Güvenlik Paket Sigortası, veri koruma, siber fidye zararlarını önleme, veri ihlali ve iş kaybına kadar birçok teminat içeriyor, Ticari işletmeler ve KOBİ’ler için hazırladığımız Ticari Siber Güvenlik Paket Sigortası, siber güvenlik riski nedeniyle oluşacak veri koruma hasarlarından, iş durmasından kaynaklanan zararlara, idari para cezalarından, siber fidye hasarlarına, bilgi güvenliği ve gizlilik sorumluluğundan veri ihlali masraflarına kadar birçok riski, standart limitler ve makul primlerle teminat altına alıyor.

Bireysel Siber Güvenlik Poliçesi’ni yıllık prim tutarı olan 190 TL, Ticari Siber Güvenlik Paket Sigortası’nı ise yine yıllık 700 ile 3.000 TL arasında değişen primlerle edinmek mümkün.

ESİN ÇETİNEL

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu