Kariyer ve İş

Başarılı Bir Yönetici Olmak İçin Yetenek Yönetimi Stratejisi Geliştirin

Başarılı bir yönetici olmak; Profesyonel spor takımlarının başarılı koçları sayesinde kendilerinden daha güçlü rakipleri mağlup edebildikleri bir sır değildir ve aynı sonuçlar iş dünyası için de geçerlidir.

Her ne kadar iş dünyasında somut kupalar gibi ödüller olmasa da, yöneticiler takım elamanlarını başarılı olabilecekleri pozisyona yerleştirebilme yeteneklerine göre ödüllendirilirler. Ayrıca, yöneticiler yetenek yönetimi sanatından yoksun oldukları sürece kendi kariyerlerini de geliştiremezler.

Başarılı firmalar doğal olarak başarılı olabilecek yöneticileri tercih ederler. Bu sebeple takımınızı nasıl yöneteceğinizi ve başarılı olabileceğinizi bilmeniz gerekir. Aşağıdaki önerileri takip ederek başarılı bir yetenek yönetimi stratejisi oluşturabilirsiniz.

Başarılı bir yönetici olmak
Başarılı bir yönetici olmak

Firmanızdaki Farklı Yetenek Tiplerini Belirleyin

İyi bir yönetici çalışanlarının yeteneklerinin kendi yeteneklerine ve diğer çalışanların yeteneklerine tamamlayıcı rol oynamasına dikkat eder. Takım çalışmalarında herkesin bireysel olarak başarabildiği şeylerin toplamının asıl başarıyı getirdiği bir sinerji olduğu gerçeği asla göz ardı edilmemelidir.

Takım üyelerinin bireysel yeteneklerini değerlendirerek takımın bir bütün olarak  potansiyeli belirlenebilir. Bu sayede her çalışanın ideal rolü ve takımdaki eksik yetenekler görülür. Amerikan futbolunda da olduğu gibi en yetenekli oyun kurucular bile topu fırlatacak yetenekli başka birileri olmadığı sürece oyunu kazanamazlar.

Her Takım Üyesini Neyin Motive Ettiğini Bilin

Düzgün dengeler üzerine kurulmuş bir takım elde edebilmenin anahtarı herkesi neyin mutlu ettiği bilmektir. Yetenekler anlamsız, rutin ve sıkıcı işler üzerinde durmaya zorlandıklarında körelirler ve en sonunda yok olurlar. Yetenek en iyi olanla rekabete girmek ister. Ayrıca, yetenek kendini ifade etmek, denemek ve geliştirmek için birden fazla yola ihtiyaç duyar.

Potansiyel yıldızlar yaratmak onların zayıflıklarını ve güçlü yanlarını bilmeyi de gerektirir. Bir yöneticinin yapması gereken her çalışanının güçlü yanlarını belirlemek ve gelişmeye ihtiyaç duyduğu alanların farkında olmaktır. Çalışanların yetenekleri belirlendikten sonra yapmanız gereken bu yeteneklerden yararlanmak için, onlara uygun oldukları alanlarla ilgili sorumluluk vermek ve onların güçlü yanlarını uygun projelerle canlı tutmaktır.

Çalışanlarınızın hangi işleri sevip hangilerinden nefret ettiğini anlamak için güncel iş başlıklarının dışına çıkmalısınız. Kimin neyi çok iyi veya çok kötü yaptığı, kimin hangi iş tipi için en çok istekli olduğu ve kimin işlerin hangi yönünden hoşlanmadığı konularında net bilgi sahibi olmalısınız. Kendi yeteneğiniz ile çalışanlarınızın yeteneği ve tercihleri konusunda belirsizlik yaşarsanız, çalışanlarınızı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu