Başarılı Girişimcilik

Başarılı Girişimcilik Tüyoları

Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği (BUİKAD), çalışma hayatında başarılara imza atmış iş kadınlarını üyeleri ile buluşturduğu ‘Zirveden Gelen Topuk Sesleri’ adlı paylaşım toplantısında, kısa bir süre önce “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi” seçilen Epsa Yalıtım Ambalaj Yapı Kimyasalları Yönetim Kurulu Başkanı Nurcan Özdemir’i ağırladı.

Kadın girişimcilerin uzun yıllar toplumsal yapıdan kaynaklanan önemli sorunlarla karşı karşıya kaldıklarına işaret eden Özdemir; “Türkiye’de toplam girişimci sayısı 1 milyon 200 bin civarında. Nüfusumuzun 36 milyonu kadınlardan oluşuyor ama kadın girişimci sayımız sadece 83 bin dolayında. Türkiye, kadının ekonomiye katılma ve ekonomide fırsat olanağı sıralamasında 134 ülke arasında sondan dördüncü sırada” açıklamasını yaptı.

Elleri hamurlu kadınlarımız her işe karışmalı

‘Elinin hamuruyla erkek işine karışma’ tabirinin kadın girişimciliğin önündeki engellere güzel bir örnek teşkil ettiğini belirten Özdemir, “Oysa kadının elinin değmediği bir ekonominin bereketi olmaz. Büyümesi de olmaz. O yüzden diyoruz ki, Türk toplumu, bu prangadan kurtulmalıdır. Elinde hamur olanlar her işe karışsın ki, büyümenin bereketini toplumun tamamı hissedebilsin. Girişimciliğin gerektirdiği dayanıklılık ve duygusal zeka kadında bulunmaktadır. Ülkemizdeki kadın girişimci potansiyeli nicelik ve nitelik bakımından geliştirilmeli ve daha donanımlı hale getirilmeli. Kadın girişimci sayısını artırmak için kat etmemiz gereken uzun bir yol var” dedi.

Son yıllarda gerek kamu kurumlarının, gerek sivil toplum kuruluşlarının, gerekse iş dünyası kuruluşlarının ülkemizde kadın girişimciliğin teşvik edilmesi için çaba gösterdiğini anlatan Özdemir, bu çabalar sonucu başarılı kadın girişimci sayısının giderek arttığını belirterek, bu sürece katkıda bulunan herkesi tebrik etmek gerektiğini dile getirdi.

Başarı merdivenlerini ellerimiz cebimizde çıkamayız

Konuşmasında çalışma hayatına başladığı ilk günden bugüne yaşadığı zorlukları kendini dinleyen BUİKAD üyesi kadınlarla paylaşan Özdemir, “Başarı merdivenlerini ellerimiz cebimizde çıkamayız. Zorluklar, başarımızı taçlandıran unsurlardır. Ben hep bu bakış açısıyla baktım. Pes etmek, mücadeleden vazgeçmek yerine zorlukların üstesinden gelmeyi tercih ettim” ifadelerini kullandı. Özdemir, iş hayatındaki kadınların, eşlerinin ve ailelerinin desteğini aldıklarında daha kolay ilerleyip, başarıya ulaşabileceklerini de ifade etti.

Toplantı sonunda BUİKAD Başkanı Özlem Baş, aynı zamanda BUİKAD Üyesi olan Nurcan Özdemir’e Bursalı iş kadınları adına kadın girişimciliği ve sivil toplum çalışmalarına sağladığı katkılardan dolayı teşekkür ederek günün anısına özel bir hediye takdim etti.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu