Başarılı Girişimcilik

Bayilik Alarak İş Kurmak İsteyen Girişimciler Bunlara Dikkat

Bayilik Alarak İş Kuracak Girişimcilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde muazzam bir değişim yaşanıyor.Toplumun sosyalleşme alışkanlıkları değişiyor. Artık dışarıda daha çok zaman geçiriyoruz. Bu durum doğal olarak Türkiye’de yeme içme sektöründe büyük gelişmelere neden oluyor. Markalı kafe, bistro, pastane ve restoranlar büyüme rekorları kırıyor. Büyüme potansiyeli çok yüksek. Öte yandan, franchising sisteminin lokomotifi olan fast food her dönem cazibesini koruyor. Gelir düzeyi yükseldikçe kişisel ve hediyelik ürünlere yönelik harcama eğilimi artıyor. Kişisel aksesuar, hediyelik eşya, tasarımlı dekoratif ürünler, duvar süsleri, bijuteri, yarı kıymetli taşlar, gümüş takılar, büyüklere oyuncaklar gibi ürün çeşitlerini bir arada sunan mağazalar ilgi çekiyor. Kozmetikte adeta yeni bir furya başladı.

is kurmak

Perakende kozmetik pazarının öncü markaları AVM’lerde ve alışveriş caddelerinde birbiri ardına yeni mağazalar açıyor. Bu tarz mağazalar çok hızlı bir şekilde artıyor; büyüyen pazara yeni oyuncular giriyor. Pazardaki mevcut firmalar ise rekabette öne geçebilmek için sürekli yeni mağaza açıyor. Örneğin, Fransa menşeli Yves Rocher, 4 yılda 100 mağaza açtı. Şirket, önümüzdeki iki yılda 50 yeni mağaza daha açmayı hedefliyor. Değişen yaşam biçiminin günlük hayatımıza getireceği değişiklikler sadece bunlarla sınırlı değil. Gelişen her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de insanlar eskiden kendilerinin yaptıkları işleri dışarıdan hizmet olarak satın alacak. Yurtdışında markalı temizlikçi, boyacı, tamirci zincirleri var. Bu tarz işler önümüzdeki dönemde Türkiye’de de popüler olabilir. Türkiye nüfusunun %29’unun 12 yaşın altında olması oyuncak pazardaki büyüme potansiyelinin ne denli yüksek olduğunu gösteriyor. Aynı şekilde çocuk tekstil ürünü satan mağazalara da her zaman ilgi var. Gayrimenkul aracılığı da her zaman en kazançlı işlerden biri. Spor merkezlerinde ise ihtisas dönemindeyiz. Kadınlara özel spor salonları, ofis çalışanlarına özel yoga programları, hamileler, omurga problemi olanlara yönelik pilates merkezleri…

Doğru lokasyon en önemli başarı kriteri

Doğru lokasyon en önemli başarı kriteri olarak görülüyor. Seçeceğiniz işin doğru yerde olması için çok titiz davranmalısınız. Eğer şirketlerden franchise alacaksanız çok iyi hesap yapın. Sadece başlangıçta ödenecek paraların hesabını yapmayın. Bunun ötesinde, her ay cirodan vereceğiniz pay, ciro beklentisi ve karlılık gibi önemli detaylar konusunda dersinize çok iyi çalışın.

Marka sahibi de elbette kendini korumak zorunda. Franchising sözleşme şartlarının şube için sürdürülebilirliği, hedef kitleye uygunluk ve marka imajına uygunluk gibi konulara çok önem vermeleri gerekiyor.

İsim hakkı bedeli altında alınan paralardan ziyade her şubenin toplam işe katkısı, katkı sağlarken bütünlüğü bozmuyor ve destekliyor olması son derece önemli.

Ersan Çıplak / Para

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu