Eğitim Bayilikleriİş Fikirleri ve İş Kurmak

Bayilik Alarak Özel Okul Açmak

Eğitim sektöründe büyük hareketlilik var. Özel okul sayısı büyük bir hızla artıyor. Bazı firmalar franchising sistemiyle yatırım atağına kalktı. Franchising sistemleriyle yatırımcılara cazip fırsatlar sunuyorlar…

Eğitim Kurumları’nın Franchise Şartları

EĞİTİM sektöründe yaşanan büyük değişimler sayesinde artık som sorabilen, analitik ve inovatif düşünme yeteneğine sahip, mevcut yollar dışında yeni yollar arayabilen, arge ve inovasyon alanlarında çalışacak donanıma sahip öğrenciler yetiştiriliyor. Arzu edilen teknolojik gelişmeleri sağlayacak insan kaynağı oluştuıma meselesi tabii ki eğitimle doğrudan ilişkili. Sanayinin ve diğer sektörlerin ihtiyaçlarına yanıt verebilecek nitelikte kişilerin yetiştirilmesi Türkiye’nin en önemli problemlerinden birisi olarak kabul ediliyor. İşte, bu sorunlara son verebilmek amacıyla eğitim sektöründe büyük bir dönüşüm yaşanıyor.

Kaliteli eğitimi vermek için öğretmen başına düşen öğrenci sayısı elbette son derece önemli. Türkiye’de öğretmen başına düşen öğrenci sayısında ilerlemeler yaşandı.

Örneğin 2002’de öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 28 iken bugün bu rakam 16’ya düştü. Orta öğretimde ise bu rakam 18’den 13’e geriledi. Eğitim sisteminde yaşanan değişimlerle özel okul sayısında da muazzam bir artış yaşanıyor. Bu artış sektörün dinamiklerini de büyük oranda etkiledi. Bu değişimi mercek altına alarak, hızla büyüyen eğitim kurumu zincirlerini derledik…

Teşvikler özel okullara ilgiyi artırdı

Eğitim sektörü içerisinde özel okullar gün geçtikçe önem kazanıyor. Geçtiğimiz yıllarda yüzde 4 olan özel okullaşma oranı son bir yılda yüzde 8’e yükseldi. Bu hızlı gelişimde devletin sunduğu teşviklerin önemli etkisi oldu. Teşviklerin artması özel okullara olan ilgiyi artırdı. 2015’te 230 bin, 206’da yıl ise 340 bin öğrenciye bakanlık tarafından teşvik verildi.

BİL KOLEJİ

Yurtdışında şubeler açacak

1994’ten bu yana faaliyet gösteren Bil Koleji’nin 99 şubesi var. Bunların 97’si franchising sistemiyle açılmış. Firma, 2018’de franchising sistemiyle yeni şubeler açmayı hedefliyor. Firmanın franchise giriş bedeli 90 bin dolar. Ortalama işletme sermayesi ise 1 milyon Reklam katılım payı olarak yıllık eğitim cirosundan yüzde 3 pay alınıyor. Sürekli franchise ödemesi olarak ise yıllık eğitim cirosundan yüzde 7 pay talep ediliyor. Bil Koleji’nin yurtdışında da şubeler açma planları var. Bunun için Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Amerika bölgeleri hedefleniyor.

Telefon: 444 52 45
E-posta: info@bilokullari.com.tr
Web; bilokullari.com.tr

MEKTEBİM KOLEJİ

Hızlı büyüyor

Mektebim Koleji’nin (Afyonkarahisar, Tekirdağ, Yalova, Ankara, Adana, İstanbul, Lüleburgaz, Cizre) 11 franchise kampüsü var. 2018’de franchising sistemiyle Kütahya, Elazığ, Tokat, Çanakkale, Sandıklı, Turgutlu ve Ağrı’da şubeler açılacak.

Daha sonra franchising sistemiyle açılacak şubeler için öncelik Antakya, Malatya, Muğla, Mardin, Kahramanmaraş, Sivas, Rize ve Düzce’ye verilecek. Firmanın franchise giriş bedeli 200 bin TL. Sürekli franchise ödemesi olarak eğitim cirosundan yüzde 5 pay almıyor. Bunların yanı sıra ulusal reklam katılım payı olarak cirodan yüzde 1 talep ediliyor.

Telefon: 444 30 95
E-posta: franchise@mektebim.com
Web: mektebim.com

DOĞRU CEVAP EĞİTİM KURUMLARI

Girişimcinin yanında

Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Akarsu, “Paydaşlarımızla birlikte bir eğitim ağı yaratmak istiyoruz. Belli standart ve koşulların sağlanması en önemli önceliğimiz” diyor.

Firma, franchise-e’lerde oldukça seçici davranıyor. Akarsu, “Paydaşlarımızın eğitime gönül vermesi ve bu konuda tecrübeli olmaları şart.

Çünkü bu işi bir aileye ait olma ve o ailenin bayrağını taşıma meselesi olarak görüyoruz” diyor. Öncelikle başvuru yapan eğitim yatırımcıları arasından bir ön değerlendirilme yapılıyor. Ön değerlendirme sonucunda profile uygun görülen adaylarla birebir görüşmeler gerçekleştiriliyor. Bu görüşmelerden sonra ise franchise alması uygun görülen adayların tespit ettiği lokasyonun, kriterlere uygun olarak fizibilite çalışmaları yapılıyor ve lokasyon seçimi eğitim yatırımcısı ile birlikte yapılıyor. Sonrasında ise geriye sözleşme gibi resmi işler kalıyor. Firma, planlama ve fizibilite çalışmalarıyla yatırımcılara destek oluyor, okul açıldıktan sonra ise reklam ve tanıtım faaliyetleriyle katkı sağlıyor.

Telefon: 0216 390 10 55
E-posta: franchise@dogrucevap.com.tr
Web: dogrucevap.com.tr

INFOLANG DİL OKULLARI

Dil eğitiminde iddialı

2008’de kurulan İnfolang, 2012’den bu yana franchise veriyor. Bu yıl franchising sistemiyle sekiz şube açmayı hedefleyen firma, partnerler arıyor. Franchise giriş bedeli 30-70 bin TL arasında değişiyor. Bir şube için gereken işletme sermayesi ise şube büyüklüğüne göre değişiyor. Sürekli franchise ödemesi için cirodan herhangi bir pay alınmıyor. Ancak yıllık 2-5 bin TL arasında değişen rakamlarda, sürekli franchise ödemesi almıyor. Şirket, sadece yurtiçinde değil yurtdışında da şubeler açacak. Yeni açılacak şubenin en az 250 metrekare büyüklükte olması şart.

Bu özellikteki bir yerin lokasyon seçiminde bazı kriterlere uyulması isteniyor. Örneğin seçilecek yerin merkezi yerlerde olmasına özen gösteriliyor. Bunun yanı sıra ulaşımı kolay olması gerekiyor.

Telefon: 0216 550 99 50
E-posta: franchise@infolang.com
Web: infolang.com

VİZYON KOLEJİ

İlk kez franchise verecek

2014’te kurulan Vizyon Koleji, ilk kez bu yıl franchise vermeye başladı. Franchise giriş bedeli 100 bin dolar. Ortalama işletme sermayesi lokasyona göre değişiyor. Reklam katılım payı olarak, yıllık toplam eğitim ücretinin yüzde l’i alınıyor. Sürekli franchise ödemesi olarak, yıllık eğitim ücreti üzerinden proje büyüklüğüne ve yüzde 6 ile 9 arasında değişen oranlarda pay talep ediliyor.

İşyeri özellikleri olarak açılacak okul türlerine ve sayılarına göre 7-12 bin metrekare kapalı alan ve MEB standartlarına uygun bahçe alanı gerekiyor.

Telefon: 444 89 96
E-posta: projegeliştirme@vizyonkoleji.kl2.tr
Web: vizyonkoleji.kl2

YAPA

Yeni nesil anaokulu

Anaokulu ve çocuk kulübü olarak hizmet veren YA-PA franchisee’ler arıyor. Ortalama işletme sermayesi ise şube büyüklüğüne göre değişiyor.

Yeni bir şube açmak için en az 400 metrekaresi kapalı, 100 metrekaresi bahçe olan bir işyeri gerekiyor. Reklam katılım payı olarak her öğrenci kaydından küçük bir pay alınıyor. Yeni açılacak şubeler için gelişmiş illere öncelik verilecek.

Telefon: 0212 511 86 36
E-posta: yapayayin@gmail.com
Web: yapaanaokulu.com

KUÇUK ŞEYLER ANAOKULU

Güçfü bîr eğitim kadrosuna sahip

Prof. Dr. Üstün Dökmen’in sahibi olduğu Üstün Dökmen Yaşam Boyu Gelişim ve Eğitim Akademisi tarafından 2006’da kurulan okulun franchising şartlan adaylarla yapılacak görüşmelerde açıklanıyor. Franchise verilirken öğrencilerin oynayabileceği, yeterli büyüklükte bahçesi bulunan dubleks veya tripleks villa tipinde mistakil binalar tercih edilecek. Binada en az 34 metrekarelik dört sınıf olması gerekiyor. Bina içinde müdür odası, öğretmenler odası, psikolog odası, revir odası, sekreter odası, kapalı oyun alanı, temel mutfak eşyalarının bulunduğu mutfak, çocukların boyuna uygun büyüklükte klozet ve lavaboları bulunan banyo ve veli bekleme salonu olması gerekiyor. Küçük Şeyler Anaokulu’nda, üniversitelerin “okul öncesi eğitim öğretmenliği” bölümlerinden mezun öğretmenler çalışıyor.

Telefon: 0216 463 24 50
E-posta: info@kucukseyler.com.tr
Web: kucukseyler.com.tr

KEYSTONE INTERNATIONAL

Kanada da okul açtı

Eğitim sektörüne anaokulu işletmecisi ve yönetici olarak adım atan Sema Kızılkaya Sever, adım adım girişimini büyüttü. İlk etapta İstanbul’da Keystone International Schools adıyla özel bir okul açtı. Okulun şube sayısını beşe çıkaran Sever, bu yılda hiçbir kredi ya da destek almadan Kanada’nın

Toronto kentinde kendi okulunun şubesini açtı. Keystone International Schools 2012’de kuruldu. Okulun yönetiminde Sema Kızılkaya Sever’in eşi Metin Sever ve kızı Doğa Demirsü de görev alıyor. Sever, “1990’dan 2006 yılına kadar kızımın adını taşıyan özel bir anaokulum vardı. 2008 eğitim ve öğretim yılında Selamiçeşme’de o yıl açılan Plus anaokulunda kendi okulumu açana kadar yöneticilik yaptım. Anaokulumu açmadan önce, Viyana’da yaşadım orada tecrübe edindim. AvusturyalI anaokulu sahibi bir arkadaşımın desteği ile ilk anaokulumu Çiftehavuzlar’da açtım. Keystone’nu açarken bir daire fiyatı kadar yatırım yaptık. Dragos’dan Küçük Çamlıca’ya taşınmamızla birlikte okulumuz büyüdü ve tanındı. Her zaman başaracağıma inandığım bu proje için hayal kurup, çok çalışıp, pozitife odaklanarak cesaretle ilerledim” diyor.

Sever, Toronto’da okul açarken daha önce de bir okulun faaliyet gösterdiği binayı kendi konseptine çevirmiş. Bunun için 2 milyon dolarlık yatırım yapılmış. Keystone Toronto dünyanın her yerinden öğrencilerin geldiği, öte yandan Kanadalı çocuklara da hitap eden konsept butik bir okul. 200 öğrenci kapasiteli, iki katlı 12 sınıflı okul binası şehir merkezinde yer alıyor. Öğrencilere mezun olduklarında Kanada diploması veriliyor. Okulun öğrencileri tamamladıkları kredilerle Kanadalı öğrencilerle aynı haklara sahip olarak sınavsız Kanada’da üniversiteye devam edebiliyor.

Eğitim fuarı çok ilgi gördü

BRF Fuarcılık tarafından 24-25 Şubat tarihlerinde, Türkiye’de ilk kez “OTF Özel Okul Tercih Fuarı ve Veli Zirvesi” gerçekleştirildi. Birçok etkinliğin düzenlendiği fuarda “Mutlu ve Başarılı Çocuk Nasıl Yetiştirilir?” temalı bur panel de düzenlerdi. Eğitim bilimci Özgür Bolat ailelerle bilgi ve deneyimlerini paylaştı. Bolat konuşmasında çocukların başarı motivasyonlarının desteklenmesi gerektiğini ancak hırslı ve azimli olmaları konusunda mükemmeliyetçi baskılarının yapılmaması gerektiğini söyledi.

Fütürist Ufuk Tarhan ise, “Gelecek Tasarlanabilir!” başlıklı konuşmasıyla, Idecon Idea & Congress Kurucusu ve Direktörü Yaprak Yapsan’ın moderatörlüğünde aileler ile bir araya geldi. “Diplomalar ve meslek isimleri değil, kişinin hangi işi iyi bildiği, yaptığı, yaratıcılığı, gelecek vizyonu ve paylaşma kabiliyeti önemli” diyen Tarhan, geleceğin iş insanlarının sevdikleri alanlarda akıllıca, sebatkâr gelişme tutkusuyla ve çok çalışarak başarıyı yakalayacaklarının altın çizdi.

Teknoloji ile bütünleşmenin şart olduğunu söyleyen Tarhan, kendini geliştirmeyen, gelişmelerden uzak kalan kişilerin başarısız olacağını belirtti.

“Konuşmacı Köşesinde” ise Öğrenci Koçu, Eğitim Danışmanı ve Yazar Bahar Anahmias ve Eğitmen, Konuşmacı, Yazar Neslihan Erdoğdu “Fark Yaratan Eğitim” konulu sohbetler yaptılar. İz Koçluk Merkezi Kurucusu Elgiz Henden ise, “Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktiviteyi Anlamak” konu başlıkları altında ailelere bilgilerini ve çözüm önerilerini aktardı.

Özel okul açmak isteyen girişimcilerimiz eğitim bayilikleri kategorimiz devamlı güncelleniyor takipte kalın.

ERSAN ÇIPLAK

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu