Bayilik Veren Firmalar İle İş Kurma Fırsatları

Bayilik Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?

Franchising, günümüzde önemli yatırım araçlarından biri haline geldi. Dünya piyasalarındaki yoğun rekabet göz önünde tutulduğu zaman, franchise sistemi ile iş yapmak daha kolay ve risksiz görünüyor.

Franchise sözleşmesi nasıl yapılır?

Bunun nedeni günümüzde tüketicilerin hizmet, fiyat ve kalitenin çeşitlilik göstermesi nedeniyle istedikleri kalite ve fiyatı bulacaklarından emin oldukları işletmelere yönelmelerinden kaynaklanıyor.

Franchise veren, sözleşme öncesi franchise alana üstleneceği borçlar konusunda gerekli olan tüm açıklamaları yapmalı ve sistemin işleyiş tarzı konusunda tecrübelerini aktarmalı. Franchise alanın koyacağı sermaye miktarı, yapacağı yatırımlar, çalıştıracağı personel konusunda doğru kararlar alabilmesi için ona gerekli olan tüm verilerin açıklanması oldukça önemli.

Franchise alanın ücret ödeme borcu, franchise sözleşmesinin esaslı unsurlarından. Franchise alan, başlangıçta belli bir miktar [giriş ücreti) daha sonra da cirosunun belli bir yüzdesi oranındaki bir ücreti (royalty) periyodik olarak franchise verene ödemekle yükümlüdür. Franchise sözleşmesi sürekli bir borç ilişkisi kurduğu için, bu sözleşme özel bir güven ilişkisini gerektiriyor. Franchise alan, pazarlama ve üretim sırlarını sürekli olarak koruması gerektiğini unutmamalı. Aksi takdirde, sadece franchise verenin değil, hiç şüphesiz tüm sistemin zarar görmesi söz konusu olacak.

Franchise alan, franchise sisteminin tüm bu avantajlarının yanı sıra franchise sözleşmesinden dolayı doğacak olan sürekli borçlarını ve franchise veren tarafından sürekli olarak denetlenerek kontrol edileceğini unutmayarak, piyasa koşullarına göre doğru zamanda doğru olan marka ve işletmeye yatırımını yapmalı.

Bayilik / Franchise Sözleşmesi Örneği

Sözleşme örneğini indirmek için:  Tıklayınız

Yeşim Ayata AYDAR / Avukat

Franchise Veren Markalar

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu