İş Fikirleri ve İş Kurmak

Bebek SPA Merkezi Açmak

Bebek spa merkezi açmak hakkında detaylı bilgiler. SPA kelimesi bir süredir “keyif’ ve “rahatlama” sözcükleri ile özdeşleşmiş durumda. Küçük bir maliyetle yorgun bedenler hafifleyip, yumuşuyor. Peki, spa’nın keyfini sadece yetişkinler mi çıkarır? Bu sorunun yanıtı artık “hayır”. Çünkü artık bebekler için bile spa hizmeti veren yerler var. Türkiye’de son iki yıldır yaygınlaşmaya başlayan bebek spa merkezleri, özellikle gelişmiş ülkelerde oldukça yaygın.

Bebekler İçin Spa Hizmeti Veren Yerler

Başta İngiltere olmak üzere Almanya, Hollanda, Belçika, İspanya, İtalya, Avusturya, Avustralya, Asya ve Uzakdoğu ülkelerinde bu hizmet yaygın olarak veriliyor. Batı Avustralya’da faaliyet gösteren bir firma, bu işin popüler olmasına öncülük etmiş ve franchising sistemiyle tüm dünyaya yayılmış. Firmanın kurucusu Laura Sevenus, İngiltere, Güney Afrika ve Ispanya’daki şubelerle bizzat ilgileniyor. Türkiye’de ise İstanbul, Ankara ve İzmir’de popülerleşen merkezler var. İşi büyüten firmalar franchising yoluyla büyüme yolunu arıyor. Bebeklerin fiziksel ve ruhsal olarak gelişimine katkı sağlama iddiasındaki bebek spa merkezleri, kişiye özel hijyenik hizmet vererek sivrilmeye çalışıyorlar.

Son İki Yıldır Popüler

Feminart Baby Spa & Massage, bebeklere özel masaj ve hidroterapi hizmeti veren bir kuruluş. Jinekolog Doktor Aykut Coşkun tarafından İstanbul Kadıköy’de kurulmuş.

Bebek spa merkezi açmak
Feminart Baby Spa & Massage

Merkezde iki masaj terapisti olmak üzere toplam dört kişi çalışıyor. Sadece sağlıklı bebeklere değil, serebral palsi ve down sendromu gibi spesifik rahatsızlığı olan bebeklere de hizmet veriyorlar. Ayrıca gebe masajı hizmeti de mevcut. Firmanın kurucu ortaklarından Fatma Coşkun, “Baby Spa” isminin patentini bir yıl önce aldığını söylerken, henüz şubeleşmeyi ya da franchising vermeyi düşünmediğini belirtiyor. “Bu alanda bayilik veren firmaların gidişatlarını doğru bulmuyorum. Türkiye’de henüz sektörü bulunmayan ve iki yıllık bir geçmişe sahip olan hizmetin franchising yoluyla sağlıklı verilemeyeceğini düşünüyorum” diyen Coşkun, gerekli eğitimlere ve eleman seçimlerine dikkat edilmesi gerektiğine özellikle vurgu yapıyor.

Bebekler için spa merkezi açarken dikkat edilecek en önemli konulardan biri kullanılan jakuziler. Firma ürünlerini Çin’den ithal ederken, sertifikalı olmalarına özen gösteriyor. Masaj esnasında kullanılan yağlar, Fransa’dan ithal ve yüzde 100 organik Ecosert sertifikalı. Aktarlardan değil, eczaneden alınan yağların daha sağlıklı olduğuna dikkat çeken Coşkun, spa merkezi açacak girişimcilere danışmanlık hizmeti de veriyor. Feminart Baby Spa’da tek seans fiyatı 200 TL, beş seanslık paket fiyatı ise 800 TL.

Bluuh Baby Spa
Bluuh Baby Spa

Bebek Spa Hizmeti Veren Firmalar

 • Feminart Baby Spa & Massage
 • Bluuh Baby Spa
 • Piadea
 • Bubble Baby Spa

Bebek Spa’sının Faydaları

 • Bağırsak hareketlerini düzenliyor.
 • Kolik rahatsızlığının azaltılmasına yardımcı oluyor.
 • Büyüme ağrılarının azalmasına destek oluyor.
 • Diş ağrılarının azalmasına yardımcı oluyor.
 • Sinir, dolaşım, sindirim ve bağışıklık sistemini destekliyor.
 • Kas gelişimine destek oluyor.
 • Zihin ve beden farkındalığı sağlıyor.
 • Dil öncesi iletişim becerilerine katkı sağlar.
 • Bebeğiniz ile kaliteli zaman geçirmenizi sağlıyor.
 • Süt üretiminin uyarılmasına yardımcı oluyor.
 • Doğum sonrası annelik depresyonunun atlatılmasına destek oluyor.
 • Güvenli bağlanmaya teşvik ediyor.
 • Uyku düzenine yardımcı oluyor.

İlginizi Çekebilir: Bebeklere yüzme dersi veren kurs açmak

Her Bebeğe Özel Jakuzi Suyu

Bebek spa merkezlerindeki jakuziler, her bebek için yeniden dolduruluyor ve ozonla temizleniyor. Suyun sıcaklığı 32 derecede sabit tutuluyor. Coşkun, ilk aşamada bebeklerin suya alışmasının sağlandığını ve terapistin bebeğin hiçbir dış uyaran olmadan el, kol ve bacak koordinasyonunu gözlemlediğini söylüyor. Ukinci aşamada, jakuzi tabanındaki dairesel, altılı hava motoru ile suda eğlenceli dalgalanmalar başlıyor. Bu kademede terapist, bebeğin denge ve koordinasyon sistemiyle ilgili gelişimine yardımcı olacak egzersiz ve masaj manipülasyonları uyguluyor.

Üçüncü ve son aşama ise, gerek görüldüğü takdirde bebeğe su içinde egzersiz yaptırılan bölüm. Ardından jakuzi sistemi kapatılıyor, dinginleşmeyle birlikte bebek sudan çıkarılıyor. Down sendromlu ve serebral palsi hastası olan bebekler için hidroterapinin büyük faydası olduğu biliniyor. Coşkun bu konuyu şu sözlerle anlatıyor:

“Fizik tedavi merkezlerinin hepsinde havuz bulunmuyor. Merkezimizdeki jakuziler tek kullanımlık olduğu için, annelere güven veriyor. Ailelerden tek istediğimiz, fizik tedavi aldıkları doktoru bilgilendirmeleri. Çünkü bu bebeklerin her gelişimi kaydediliyor, neyin iyi geldiğini doktorların bilmesinde fayda var. Down sendromlu bebeklerin kas yapısı hipotoniktir. Bu yüzden bacaklarım kaldırmada zorluk yaşarlar. Bu bebekler suyun kaldırma kuvvetinden yararlanarak çok rahat hareket eder. Bu sayede bilişsel hafızası geliştiği gibi, kas hafızası da gelişir. Bebek, bu hareketleri yapabildiğini hatırlayıp susuz ortamda deneyerek beceri kazanır.”

Bubble Baby Spa
Bubble Baby Spa

Franchising Verecek

Bebek spa hizmetini İstanbul Kadıköy’de veren bir diğer firma ise Piadea. Geçen yıl nisan ayında faaliyetlerine başlamış. Floating (bebek yüzmesi), Bebek Yüzme Eğitimi, Bebek Masaj Eğitimi, Anne Bebek Yogası, Hamilelik Sonrası Yoga gibi pek çok hizmeti var. Toplamda dört eğitmen ile çalışıyorlar. Piadea’mn kurucu ortağı Nuriye Kerte Bilge 0-5 yaş aralığı yüzme eğitmeni. Bilge, ailelerin konuyu giderek daha çok araştırıp bilgilendiklerini söylüyor. Franchising yoluyla büyümeyi hedefleyen firma, görüşmelere başlamış bile. “Hizmet verdiğimiz müşteriler minik bebekler olunca, başvuruları değerlendirirken titiz davranıyoruz” diyen Bilge, yaptıkları mesleği şu sözlerle anlatıyor:

“Sistemin kuruluş amacı, klorlu ve yetişkin bireylerin girdiği havuzlara sokulmak istemeyen ve temiz su bulmakta zorlanan ailelere alternatif sunmaktır. Bebek spa’sında kullanılan minik havuzlara her bebek için yeniden su dolumu yapılır ve içerisine herhangi bir klor ya da kimyevi madde eklenmez. Aileler gönül rahatlığıyla bu havuzlarda bebeklerinin gelişimlerine destek olurlar.”

Piadea
Piadea

SPA İle Rahatlıyor

Bebek spa hizmetinden yararlanmak için bebeğin minimum 3-4 kilogram aralığında olması, göbek bağının düşmüş ve iyileşmiş olması şart. Doğumundan sonra ilk 10 ve 12 ay içinde bu hizmetten yararlanılabiliyor. Bebek masajı, bebeklerin fiziksel ve ruhsal olarak rahatlamasını sağlarken, anne ve baba dışında diğer insanlarla olan bağında önemli rol oynuyor. Bebeğin aylık gelişimine göre farklı yararları olan masaj, ilk dört ayı kapsayan dönemde kolik (gaz sancısı) sorununun daha kolay atlatılmasına yardımcı oluyor. Beşinci ay itibari ile beslenme şekli değişiyor ve hareket becerisi artıyor. Erken yaşta yüzmeye başlayan bebeklerin, kasları güçleniyor, esnekliği artıyor, uyku, yeme vc gaz sorunları olmuyor.

Hidroterapinin Yararları

Down sendromlu ya da serebrai palsi bebekler için bebek spa’sının ekstra faydaları şunlar:

 • Sudaki direnç ile kas ve iskelet sistemini geliştiriyor.
 • Suyun göğüs kafesine uyguladığı basınç, akciğerlerin kapasitesini göğüs kaslarını geliştirerek artırır ve solunum sisteminin gelişmesine yardımcı oluyor.
 • Doğuştan olan yüzme refleksleri harekete geçiriyor. Bebek, hareketlerini kontrol etmeyi öğrenirken bir yandan da koordinasyon becerileri gelişiyor.
 • Eklemlere bağlı kasların gelişimi sağlanıyor.

Sertifika Şart

Bebek spa merkezlerinde çalışacak kişilerin mutlaka Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifikaya sahip olması gerekiyor. Kişinin mesleği hemşire de olsa, sertifikaya sahip olmayan kişiler bu merkezlerde çalıştırılmıyor. Bu hizmeti veren firmalar bünyelerinde masaj terapistlerine, refleksoloji (alternatif tedavi metodu) ve bebek spa eğitimi veriyor.

Dr. Neslihan KORKMAZ / Acıbadem Maslak Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
“Duruş bozukluklarının giderilmesine yardımcı olur”

Dr. Neslihan KORKMAZ
Dr. Neslihan KORKMAZ

Bebekler, anne karnından çıktıktan sonra dış ortamda olduklarını ilk üç ayda fark edemiyorlar. Bu nedenle bebek ile yapslan ten teması onun ruhsal ve fiziksel gelişimi için çok önemli. Dokunma ise pek çok yönden ilk dilimiz. Bebeklerin hareket yetilerinin az olduğu ilk bir yılda yapılan bu fiziksel aktivite, vücut bütünlüğünü algılamalarını, annenin bir uzantısı olmadığını, bağımsız olduklarını anlamasını sağladığı gibi kan dolaşımını da büyük ölçüde düzenliyor.

Dokunma, bebeğin sizle göz teması kurmasını ve iletişime geçmesini artırır. Masaj sırasında beyne giden uyarılar sinir sistemini geliştirir, sindirime destek olur, kabızlığı azaltır ve doğal endorfın salgısını artırarak diş çıkarma ağrısına yardımcı olur. Prematüre bebeklerde besinlerin hızlı emilimini sağlar, böylece bebeklerin hızlı kilo almasını destekler. Boyun kasları gelişimi, ekstermite kaslarının uzaması ve güçlenmesi bu dönemde gerçekleşir. Bu nedenle masaj kasların koordinasyon ve esneklik gelişimine ve ileri dönemde çıkacak duruş bozukluklarını engellenmesine yardımcı olur. Cilt dokusunu yumuşatır ve esnekliğini artırır.

Bebeklere Yüzme Dersi Veren Kurs Açmak

Bebek Sektörüne Yatırım Yapın

AYŞEGÜL KÜÇÜKKURT ZOR

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu