İş Fikirleri ve İş Kurmak

Bebek ve Çocuk Marketleri Popüler İşler Arasında

Bebek Mağazası Açmak – Çocuk Mağazası Açmak

BEBEK-ÇOCUK MARKETLERİ, SON DÖNEMİN POPÜLER İŞLERİNDEN BİRİ HALİNE GELDİ. ÖYLE KÎ, 2 YIL ÖNCE 220 OLAN ZİNCİR MAĞAZA SAYISI BU YIL 400’Ü GEÇTİ… TEKSTİL, OYUNCAK, GIDA, MOBİLYA, ANNE ÜRÜNLERİ GİBİ ÇOK SAYIDA ÜRÜNÜ TEK ÇATI ALTINDA BULUNDURAN BU MAĞAZALARIN GELECEĞİ PARLAK…

bebe market

Türkiye’de her yıl 1,4 milyon bebek doğuyor. 0-5 yaş arasında ise 7 milyon çocuk bulunuyor. İşte bu yüksek doğum rakamları ciddi bir pazar yaratıyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de aileler bebek başına, iki yaşa kadar aylık ortalama 60 dolar, yıllık 720 dolar harcama yapıyor. Bilinç düzeyinin yükselmesi anne ve babalan, çocuklarını daha sağlıklı büyütme isteğiyle yeni ürün ve hizmet arayışına itiyor. Bu arayış da yeni pazarlar yaratıyor. Hazır-giyimde yaşanan hareketlilik bunun en somut örneklerinden biriydi. Koton, Zara, Mango, Gap gibi yerli-yabancı pek çok ünlü marka çocuk koleksiyonlan hazırlayarak ayrı mağazalar açtı. Şimdilerde ise yeni bir trend söz konusu: “Bebek-çocuk marketleri”…

220’den 400’e…

Son üç yılda bebek pazarının tüm alt kategorilerinde cirolar neredeyse ikiye katlandı… Bebek ve çocuklara ayrılan pazarın büyüklüğü bugün 6 milyar TL’yi geçti. Bugünkü tanımıyla bebek-çocuk marketlerinin geçmişi çok eskilere dayanmıyor aslında. 1990’lı yıllarda Toysrus ile başlayan trend sadece oyuncakları kapsıyordu. Ancak bugün gelinen nokta çok farklı…Bebek-çocuk marketlerinde giysi, yiyecek, oyuncak, banyo ürünleri, güvenlik ürünleri, mobilya gibi tüm ihtiyaçların bir cevabı var. Zincir mağazalar da dahil 100 metrekare üzeri 400’e yakın bebek mağazası mevcut.

Oysa iki yıl önce bu rakam sadece 220 civarındaydı. Bebek mağazası olarak en büyük zincirler online alışveriş ile başlayıp sonrasında fiziki satışa geçen Ebebek, Joker, Picabo, Zey-land, Dastini olarak karşımıza çıkıyor. Bebek-çocuk mağazalarının hepsinin internet üzerinden satış-lan bulunuyor. İnternet üzerinden satışın toplam bebek pazan içindeki payının yüzde 2’lerde olduğu tahmin ediliyor. Ancak internet, ailelerin ürünleri araştırması ve bilgi edinmesi için bir kanal olarak kullanılıyor. Ebebek Genel Müdürü Halil Erdoğmuş, “Bize gelen müşterilerin yüzde 80’i internet sitemizden bilgi alıp istedikleri ürünü belirliyorlar” diyor.

Online’da başladı

Ebebek’in kuruluş hikayesi 2000’li yılların başlanna dayanıyor. O dönemde Türkiye’de bebeklerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir internet sitesi yoktu. Bunun üzerine öncelikle ailelere rehberlik edebilmek amacıyla bir içerik sitesi olarak Bebek.com sitesi, yine 2001 yılının Eylül ayında da anne-babalann ve bebeklerin her türlü ihtiyacını bir arada bulabilecekleri Ebebek.com sitesi hayata geçirildi. 2005 yılında, Ebebek internet sitesinde satışlar anlamında elde edilen başarıyı takiben tüm dünyada az rastlanan ‘clicktobrick’ iş modelini uygulayarak fiziki mağazacılığa geçiş yaptılar ve İstanbul’da ilk mağazalarını açtılar. Şu anda 14 ilde 29 mağazayla hizmet veriyorlar. Ebebek Genel Müdürü Halil Erdoğmuş, “2001 yılından bu yana fiziki mağazalarımızda yıllar içinde hedeflediğimiz şekilde artış yakaladık. 2013’te Bursa’da ikinci, Malatya, Gaziantep ve Urfa’da ilk mağazalanmızı açtık” diyor.

Yeni mağazalar yolda

2005 yılında bu sektöre giren Picabo, 0-6 yaş arası bebek ve çocukların ihtiyaçlarını karşılıyor. Picabo Genel Müdürü Sarp Akkaya sektöre giriş hikayesini şöyle anlatıyor: “Türkiye milyonun üzerinde yıllık doğum adedi ile çok büyük bir pazar. Başladığımız yıllarda yabancı markaların Türkiye temsilcilikleri bu alanda faaliyet gösteriyordu. Sektörün lideriydiler. Zaman içerisinde hatalı yönetimler bu faaliyetlerin bir şekilde sori, bulmasına neden oldu. Bu durum işini istikrarlı yapmaya devam eden yerli sermayenin önünü açtı. Tabii bizim de…” Sektördeki gelişmeleri yakından takip eden şirket, mağaza sayısını artıyor. 2013’ü dört mağaza ile kapattılar. Ancak büyüme stratejileri daha fazla mağaza açmak ve franchise vermek şeklinde. 2014 yılmdalO mağazayı aşmayı bekliyorlar.

Internet yatırımı artıyor

Tüketicinin büyük kısmı internette araştırma yapmadan ürün almıyor. Bu yüzden yatırımcılar mağaza kadar internete de yatırım yapmaya çalışıyorlar. Ebebek Genel Müdürü Halil Erdoğmuş, “AVM içindeki mağazamızı ziyaret eden bir anne adayı almak istediği ürünün özelliklerini, kullanımı hakkmdaki bilgileri öğrenebiliyor. Sonrasında taşıma problemi olmaması için siparişini e-ticaretten verebiliyor. Veya internette incelediği bir ürünü daha yakından tanımak için mağazamızı ziyarete gelebiliyor. Biz buna ROBO (Re-sarch Online, Buy Offline) etkisi diyoruz” diyor. Picabo da aynı şekilde online satışın varlığını çabuk kabullenenlerden… Beş yıldır faaliyet gösteren Picabo.com.tr’nin yanı sıra Joker, Zeyland, Dastini gibi zincir mağazaların da internet sitesi bulunuyor.

Rekabet çetin

Sektörde güçlü oyuncular var. Yerli sermaye pazar payını kaybetmemek için ciddi mücadele ediyor. Daha az sermayeli şirketlerin işi biraz daha kolay. Çünkü halen orta ölçekli bir ticaret sürdürmenin kıvraklığını avantaj olarak kullanıyorlar. Ancak perakendeciler son beş yıldır birbirleriyle rekabet etmenin yanı sıra internet ile de ayrı mücadele eder dürümdalar. Son dönemde bu trend ile birlikte sektörde büyük mağazacılık denemeleri arttı. Ancak şimdilik sadece ürün odaklı girişimler bunlar. İlerleyen dönemlerde sadece ürün değil, sosyal aktiviteler, eğlence gibi tüm beklentilere bir arada cevap bulunabilecek tesislerle karşılaşmamız mümkün. Sektör temsilcileri nüfus artışı ciddi oranda düşmediği sürece çocuklara yönelik işlerde büyümenin devam edeceğini düşünüyorlar.

Esra Kızıltan

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu