Anasayfa / İş Fikirleri 2019 - Girişimcilik / Beşiktaşlılık aşkı Taraftar Çiçek’i yarattı

Beşiktaşlılık aşkı Taraftar Çiçek’i yarattıBeşiktaşlılık aşkı Taraftar Çiçek’i yarattı

Beşiktaşlı Yüşa Ünalın çiçekçi arkadaşı Uğur Doğan’dan siyah beyaz çiçek tasarlaması isteği sonucu doğan ve üç büyük kulübün taraftarlarına özel çiçek gönderimi yapan Taraftar Çiçek, taraftarlardan büyük ilgi gördü. Ekvator’dan ithal edilen çiçekler, yaklaşık üç yıl boyunca solmuyor. Taraftar Çiçekin şimdiki hedefi satışlarını perakendeye de taşımak…

taraftar cicek

Türkiye’de çiçek pazarı 500 milyon TL’lik bir hacme sahip. Bunun yüzde 15’i internet üzerinden gerçekleştirilen satışlar. Bu satış ağı her geçen yıl da katlanarak artıyor. Günümüz insanı masa başında farklı alternatifleri karşılaştırarak nasıl bir çiçek göndereceğine karar verebiliyor. Bu da internetin tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biri. Bu noktada asıl olan, internetten sipariş edilen veya satın alınan ürünün teslim aşamasında herhangi bir problemle karşılaşmaması ve tercih ettiği ürünün zamanında teslim edilmesi.

işte buna yönelik bir girişim Taraftar Çiçek…

Geçtiğimiz yıl maç sonucu için arkadaşı ile iddiaya giren iş adamı Yüşa Ünay’ın sıradışı isteği Taraftar Çiçek’i doğurdu. Beşiktaş -Trabzonspor karşılaşması için arkadaşı ile iddiaya giren Ünay, siyah – beyaz çiçek siparişi için yakın dostu Uğur Doğan’ı arayarak hayalindeki çiçeği anlattı. Siyah çiçek bulmanın zor olduğunu belirten Uğur Doğan, uzun uğraşlar sonrasında Ünsal’ın isteğini yerine getirerek siyah – beyaz bir çiçek tasarımını ortaya çıkardı.

Tasarımın çok beğenilmesiyle, taraftar çiçeği projelendirmek üzere bir araya gelen ikili, kolları sıvadı.

Yaklaşık bir yıllık bir çalışmanın ardından ortaya çıkan projede kullanılan solmayan çiçekler yurt dışından ithal edildi. Türkiye’nin en büyük seramik üreticileri ile çalışılan projede kullanılan objeler, dört büyüklerin renklerine özel olarak hazırlandı. Sağlığa herhangi bir zararı olmayan özellikleri ile dikkat çeken tasarımlar, yeni doğan bebeklere dahi gönderiliyor, şimdiye kadar Beşiktaş, Fenerbahçe ve Trabzonspor kulüpleriyle anlaşma imzalayan taraftarcicek.com, Galatasaray Spor Kulübü’yle ise lisans görüşmelerine devam ediyor.
Ekvator’dan ithal ediliyor

Uğur Doğan, iş hayatına kendi radyosunu kurarak atılmış. Kurduğu radyoyu Povver Gruop’a devrettikten sonra çiçekçilik sektörüne geçmeye karar vermiş. Yaklaşık 13 yıldır çiçeklik sektöründe faaliyet gösteren bir şirketi var.

Uzun yıllardır reklam sektöründe olan arkadaşı Yüşa Ünay, Beşiktaş – Trabzonspor karşılaşmasında maç sonucu için bir arkadaşıyla iddiaya girdiğini söyleyerek Doğan’ı aramış ve siyah – beyaz bir çiçek siparişi vermiş. Tasarım çok beğenilince de Taraftar Çiçek’i projelendirmek üzere bir araya gelmişler.

  Telefonlardaki Kilit Ekranı Reklamları İle Para Kazandıran Uygulama

Süreç 2012 yılının ilk aylarında başlamış, alt yapı ve Ar-Ge çalışmalarının ardından lisans için kulüplerle görüşmeleri gerçekleştirmişler. Böylelikle 2013 yılının nisan ayında Taraftar Çiçek tam anlamıyla doğmuş.

Tasarımlarda ağırlıklı olarak solmayan güller kullanılıyor. Solmayan güller, Ekvator’dan ithal ediliyor. Diğer çiçeklerden en büyük farkı ise 2-3 yıl boyunca canlılığını koruması. Ayrıca bu güller fotosentez yapmadığı için hastanelerde dahil olmak üzere tüm ortamlarda rahatlıkla kullanılabiliyor.

Kadın taraftarlar da ilgili

Bunun yanında orkide gibi farklı çiçekleri de kullandıklarını söyleyen Doğan, aksesuarların ise işin diğer nitelikli kısmını oluşturduğunu belirtiyor. Taraftar Çiçek için özel olarak üretimi yaptırılan aksesuarlar kimi zaman seramik bir futbol topu, kimi zaman üzerinde göndereceğiniz kişinin isminin yazılabileceği bir forma, kimi zaman ise kulüp logosu olan şık bir cam vazo olabiliyor. Bu tamamen kişinin zevkine kalmış bir seçenek.

Solmayan güllerin Ekvator’dan, yardımcı ürünlerimiz Hollanda’dan ithal edildiğini ifade eden Doğan, “Seramik grubumuz İstanbul ve Kütahya’dan, çiçeklerimizi ise Antalya başta olmak üzere Türkiye’nin farklı bölgelerinden tedarik ediyoruz” diyor.

Projenin çok yeni bir oluşum olmasına rağmen oldukça yoğun bir ilgiyle karşılandığına dikkat çeken Yüşa Ünay ise “Bu ilgi bizim öngörülerimizi haklı çıkardı. Türkiye’de futbol kulüplerinin ‘sıkı’ taraftarları çoğunlukla erkelerden oluşuyor ama kadın taraftarların sayısı da azımsanmayacak kadar dikkat çekiyor. Erkeklere çiçek göndermek her zaman insanların zihninde tam oturmamış bir algı idi. Hal böyle olunca taraftar çiçek bu algıyı büyük oranda yıktı diyebilirim” diyor. Yine, yeni doğan bebeklere hediye olarak hazırlanan özel tasarımların da büyük ilgi gördüğünü söylüyor Ünay.

Perakende satışa başlayacak

Şu an Beşiktaş, Fenerbahçe ve Trabzonspor kulüplerinin lisanslı | çiçekçisi olduklarını belirten Uğur Doğan, Galatasaray Spor Kulübü’yle ise lisans görüşmelerinin devam ettiğini belirtiyor. Perakende satış yapmayı da düşündüklerini vurgulayan Doğan, “Yeni sezonla birlikte kulüplerin kendi alışveriş mağazalarında satışa başlanacak.

Daha sonra ise Türkiye genelinde bayilikler vermeyi planlıyoruz” diyor. Doğan 2013 yılı oiro hedeflerinin ise bir milyonun üzerinde olduğunu kaydediyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Her Lezzeti Paketleyip Satışa Sunan Konsantre Dip Üretimi İş Fikri

Yeni çeşitleriyle her lezzeti paketleyip satışa sunan ‘konsantre dip’ üretimi iş fikri girişimcilere çok para …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir