Anasayfa / Bayilik ve Franchise / Bijuteri Mağazası Açmak

Bijuteri Mağazası AçmakBijuteri mağazası açabilirsiniz.

Bijuteri markası Coquet Acessories, franchising vererek büyümeye devam ediyor. Ortalama 250 bin TL yatırımla kurabileceğiniz Coquet Acessories mağazaları için aylık hedeflenen ciro ise metrekare başına bin ile bin 500 TL arasında değişiyor.

bujiteri magazasi

Bijuteri, son yılların en hızlı büyüyen ve girişimcilere en çok kazandıran sektörlerinden biri diyebiliriz. Zira rakamlar da bunu destekler nitelikte. 500 milyon liranın üzerinde bir büyüklüğe sahip olduğu tahmin edilen sektör, her yıl ortalama yüzde 20 – 30 arasında büyüyor. Dış ticaret hacmi 250 milyon dolara ulaşan sektörün, İtalya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihracatı bulunuyor. Bijuteri markalarından biri olan Coquet Acessories da bu şirketlerden biri. Coquet Acessories’ın sahibi Salih Esmer, bijuteri sektörüne 1986 yılında imalat ve toptan satış yaparak başladı. Sektörün hemen her aşamasında uzun yıllar tecrüte edindikten sonra perakende sektörünün ileride çok daha iyi yerlere geleceğini düşünerek 2005 yılında kurulmuş olan Coquet Accessories firmasını 2008 yılında satın alıp perakende sektörüne giriş yaptı.

Şu anda Türkiye’de yedi ilde, 20 mağaza ile faaliyet gösteren Coquet Acessories, kendi mağazalarının olduğu bölgeler haricinde franchising veriyor. Franchising giriş bedeli olarak talep edilen rakam 25 bin dolar. Esmer, “Bedeli özellikle yüksek tutmayı tercih etmiyorum, çünkü ulaşılabilir olmak benim için daha önemli” diyor.
250 BİN TL’YE KURABİLİRSİNİZ

Ayrılması gereken bütçe ve yatırım, mağazanın büyüklüğüne göre değişiklik gösteriyor. Esmer, ortalama yatırım maliyetinin 200 bin TL ile 250 bin TL arasında değiştiğini söylüyor. Esmer, şu bilgileri veriyor: “Markamızın temsilciliği için daha elit bölgeleri tercih ediyoruz. Mağaza işlek bir caddede veya iyi bilinen ve tercih edilen bir alışveriş merkezinde olabilir. Mağazanın büyüklüğü ise minimum 30, maksimum ise 80 metrekare olarak uygun.”

YURTDIŞINDA BÜYÜYECEK

Bayiler için hedeflenen aylık ciro, metrekare başına bin ile bin 500 TL arasında değişiyor. Franchise’a, mağazalardaki satış fiyatı üzerinden yüzde 60 oranında iskonto uygulanıyor. Royalty bedeli talep edilmiyor. Esmer, bayilerde aradıkları özellikleri ise şöyle anlatıyor:

“ilk olarak istediğimiz şey, bizden franchising almak isteyen kişi veya kişiler ile yüz yüze görüşmek. Daha sonra ayrılmış olan bütçeyi öğrenmek. Bizim için en önemli detay, açılacak olan mağazanın franchise vemıiş olduğumuz kişi tarafından yönetiliyor olması.” Yurtdışında Azerbaycan, Irak ve Kosova’da şiltelerinin bulunduğunu söyleyen Salih Esmer, yurtdışına franchising vermeden önce bölgenin perakende sektörüne olan merakı ve talebini gözlemleyip sonrasında kararımızı verdiklerini ifade ediyor. Yurtdışında ma-ğazalaşma hedeflerinin olduğunu belirten Esmer, “Yurtdışında özellikle yakın coğrafyadaki ülkeleri ve büyümekte olan ülkeleri tercih ediyoruz” diyor.

İŞİN AYNASI

Uygun yer: Mağaza işlek bir caddede veya iyi bilinen ve tercih edilen bir alışveriş merkezinde olabilir. Mağazanın büyüklüğü ise minimum 30, maksimum ise 80 metrekare olarak uygun.

İlk sermaye: 200 bin TL ile 250 bin TL arasında değişiyor.

Ciro hedefi: Metrekare başına bin ile bin 500 TL arasında.

Kâr marjı: Franchise’a, mağazalardaki satış fiyatı üzerinden yüzde 60 oranında iskonto uygulanıyor.

Bayilerde aranan özellikler: işinin başında durması.

Başvuru için: 0212 296 69 84/85

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir