Anasayfa / İş Fikirleri 2019 - Girişimcilik / Bijuteri Sektörüne Yatırım Yapmak

Bijuteri Sektörüne Yatırım YapmakBİJUTERİ
Her yıl yeni markalar çıkaran bir sektör

Bijuteri, son yılların en hızlı büyüyen sektörlerinden biri. Sürekli yeni markalar sektöre girerken eskiler de hız kesmeden büyüyor. Bijuteri sektörü, 500 milyon liranın üzerinde bir büyüklüğe sahip. Her yıl ortalama yüzde 20 – 30 arasında bir büyüme gösteren sektör artık kabına sığmıyor. Şirketlerin yurt dışı ataklan sayesinde dış ticaret hacmi de 250 milyon dolara ulaştı. İtalya başta olmak üzere birçok Avnıpa ülkesine ihracat yapan şirketlerin rotasında; Kuzey Afrika, Orta Doğu, Arap ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri de bulunuyor.

Bijutericiler ve Aksesuarcılar Derneği (BIJUDER), son dönemde Türkiye’deki üreticileri dünyadaki global firmalarla bir araya getirmek amacıyla tanıtım çalışmalarına da hız verdi.

1.    Kadınlar geçmişte altın ve gümüş takı ve aksesuarları tercih ederken bugün gerek fiyatların düşüklüğü, gerekse çeşit zenginliği açısından imitasyon ürünlerine daha çok para harcıyor.

2.    Takı ve aksesuar firmaları, modanın değişimine büyük bir hızla ayak uydurarak çekim alanı yaratmayı başarıyor.
3.    Özellikle Anadolu önemli bir büyüme potansiyeline sahip.

4.    Kâr marjının 3 haneli rakamlara kadar çıkması sektörü cazip kılan etkenler arasında.

Yatırım maliyeti kiralama giderleri hariç 50 bin ile 150 bin lira arasında değişiyor. Bu işe yatırım yapmak isteyenlerin mağazalar için işlek caddeleri ve AVM’leri tercih etmesi gerekiyor.

Bijuteri sektörüne profesyonel ortaklarla girmek riski daha da aşağı çekebilir.

Zira şirketlerin markalaşarak büyümeyi tercih ettiği sektörde franchising sistemine olan talep de artmış durumda. Euromoda, Assortie, Sette, Next Accessory, Takıştır Bijuteri, The She, Takicim, Black&White, Jeune&Belle, Dia Titanium, Accessorize öne çıkan markalar arasında yer alıyor. Şirketlerin bayilik koşullan değişiklik gösterirken bazı firmalar franchise giriş ücreti talep etmiyor.

  Emre Kurttepeli'den Yeni İş Fikri İnternetten Pırlanta Satışı

Bijuteri ve Aksesuarcılar Derneği Başkanı Eyüp Uğur

“Kâr marjlarındaki yükseklik yatırımcının ilgisini çekiyor. Son yıllarda sektörde birçok yeni marka ortaya çıktı ve bu markalar da franchise vererek zincirleşmeye başladılar!’

Euromoda Genel Müdürü Ceyhun Türkgenç

“Düzenlenen fuarların da etkisiyle sektör son beş yıldır büyüyor. Biz 42 yıllık bir şirket olarak sektöre girmek isteyen firmalarla birikimimizi paylaşıyoruz. 50 metrekarelik bir mağazayı 100 bin dolara anahtar teslim veriyoruz. Bu işe yatırım yapılırken lokasyon çok önemli, iyi analizler yapıp doğru noktaya yatırım yapmak gerekiyor!’
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Her Lezzeti Paketleyip Satışa Sunan Konsantre Dip Üretimi İş Fikri

Yeni çeşitleriyle her lezzeti paketleyip satışa sunan ‘konsantre dip’ üretimi iş fikri girişimcilere çok para …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir