Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Bilgisayarların Gözü Artık İyice Açılmaya Başladı

Bilgisayarların Gözü Artık İyice Açılmaya Başladı

Hep söylüyoruz: Bilgisayarlar trilyonlarca işlemi bir saniyeden daha kısa sürede yapma konusunda inanılmaz bir beceri ortaya koyarken, bir fotoğraftaki iki beyaz kediyi birbirinden ayırma konusunda insan beyninin yanına bile yaklaşamıyor. Ama öyle görünüyor ki yakında bu alandaki üstünlüğümüzü de kaybedeceğiz. Google ve benzeri geleneksel arama motorlarından farklı olarak, sorduğunuz soruların cevabını bulma ve detaylandırma konusunda kendine özgü bir yaklaşım ortaya koyan Wolfram (wolframalpha.com), Image Identification Project adlı deneysel bir siteyi kullanıma açtı.

WolframSiteye herhangi bir fotoğrafı yüklüyorsunuz, analizini yapıyor ve fotoğrafta neler gördüğünü size söylüyor. Üstelik fotoğraftaki kişi veya nesneyi tanırsa size konuyla ilgili bilgiler de sunuyor. Mesela ben dört tane çocuğun yan yana yattığı bir görsel yükledim, yan yana yatan 4 çocuk gibi bir cevap beklerken yatak odası diyerek şaşkınlığıma şaşkınlık kattı. Aslında benzer tahminleri yapabilen başka siteler de var, ama buradaki sonuçların zenginliği karşısında eminim siz de şaşıracaksınız. Siteye imageidentify.com adresinden ulaşabilirsiniz. Bu arada konusu açılmışken, geçen ay Çinli Baidu’nun yeni yapay zekâ sisteminin görsel tanımada Google’ı geride bıraktığını da buraya not düşmüş olalım (bit.ly/ baiduai).
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir