Anasayfa / Şirket Haberleri / BİM, yurtdışında yeni pazarlar arıyor

BİM, yurtdışında yeni pazarlar arıyorPerakende sektörünün en büyük oyuncusu BİM, 2017 yılında da büyümesini sürdürecek. Satın alma konusuna kapah olmadıklarım söyleyen BİM İcra Kurulu Üyesi ve CFO’su Haluk Dortluoğlu, “Şirketimizin finansal borcu ve döviz açık pozisyonunu bulunmuyor. Bu nedenle yaşanan kısa vadeli dalgalanmalardan en az düzeyde etkileniyoruz” diyor. BİM, yurtdışmda yeni pazarlan da araştırıyor.

BlM, Türkiye’de perakende sektörünün en büyük oyuncusu. 2016 sonu itibarıyla Türkiye’de 5 bin 602’si BlM, 21’i File olmak üzere toplam 5 bin 623 mağazası var. Halen Fas’ta 329, Mısır’da ise 215 mağaza ile faaliyetlerini sürdürüyor. Borsada hissesi işlem gören BlM, 20l6’da mağaza sayısında yüzde 10’un üzerinde büyüdü. 2017 yılında da şirketin mağaza sayısını yüzde 10’un üzerinde arttırması bekleniyor. 2016 yılının dokuz ayında yıllık yüzde 13,7 artışla 5,06 milyar TL ciro ve 171,8 milyon TL net kâr elde eden BİM, rakamı henüz açıklamamakla birlikte 20l6’nın tamamında beklentilerine paralel önemli bir büyüme yakaladığını ifade ediyor.

HİSSE ALIMI SÜRECEK

Döviz kurunda son dönemde ciddi bir hareketlilik var. Bunun başta enflasyon olmak üzere ekonomiye etkileri kaçınılmaz. Bu durum döviz yükümlülüğü bulunan şirketlerin kur farkı zaran gibi nedenlerle kınlganlık-lan artırabiliyor. BİM ise bilançosunda döviz borcu ya da yükümlülüğü taşımayan bir şirket. Aynca dövizli alınılan toplam içinde çok sınırlı miktarda.
BİM icra Kurulu Üyesi ve CFO’su Haluk Dortluoğlu, kur artışının kısa vadede bir etkisi olmasa da piyasaya yansıyan etkisinin er ya da geç bütün kurumlan etkileyeceğini söylüyor.

Dortluoğlu, “Finansal riskler alanında iyi bir yönetim gerçekleştiren BlM’in finansal borcu ve döviz açık pozisyonu bulunmuyor. Bu nedenle biz yaşanan kısa vadeli dalgalanmalardan en az düzeyde etkileniyoruz” diyor.

  Pepsico Dünyanın İlk Bitkisel Şişesini Üretti

BlM, 2016 yılında borsada 300 milyon TL’lik geri alım programı açıklamıştı. Bu yaklaşık yüzde 3’lük paya karşılık geliyor. Bugüne kadar 61 milyon TL’nin üzerinde geri alım gerçekleştirdiklerini söyleyen Haluk Dortluoğlu, alımlara devam edeceklerini belirtiyor.

DÖNÜŞÜM VAR

Haluk Dortluoğlu, “Türkiye ekonomisi, zaman zaman dalgalanmalar yaşasa da orta ve uzun vadede önemli bir potansiyel ba-nndırıyor. Güçlü iç tüketim ekonominin temel dinamiği olmaya devam edecek” diye konuşuyor. Dortluoğlu, bu dinamikten en fazla fayda sağlayan sektörlerden birinin de perakende olduğunu söylüyor. Perakende tüketimde mevcut olan geleneksel pazarın yavaş da olsa modern kanallara doğru değişim gösterdiğini anlatan Dortluoğlu, Türkiye perakende sektörünün lideri olarak BlM’in bu değişime öncü olmaya devam ettiğini hatırlatıyor.

Haluk DortluoğltTndan 4 kritik mesaj

  1. Gündemimizde satın atma planı yok ama tekliflere tamamen kapalı değiliz.
  2. Yurtdışmda bazı pazarlarla ilgili araştırmalarımız var. Henüz olgunlaşmış bir karar olmadığı için belli bir ülkeyi belirtmemeyi tercih ediyorum.
  3. 20l6’da 2 bin 500 yeni istihdam oluşturduk ve Türkiye’de personel sayımız 32 bine ulaştı. Bu yıl da benzer sayıda yeni istihdam oluşturmayı planlıyoruz.
  4. 2016 yılında 12 File mağazası açtık. Yıl sonu itibarı ile 21 mağazamız var. Bu yıl mevcut File mağaza sayımızı ikiye katlamayı planlıyoruz.Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Hangi Klimayı Tercih Etmeli

Geçtiğimiz yıl ÖTV teşvikinin de etkisiyle bir milyon klima satıldı. Türkiye, split klimada Avrupa’nın üretim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir