Şirket Haberleri

Cengiz Holding Yenilenebilir Enerji Yatırımı

Cengiz Holding Yenilenebilir Enerjiye Yatırım Yapmaya Devam Ediyor: Eti Bakır’da 52 MW’lık GES

Cengiz Holding, sanayide kullandığı elektriği yenilenebilir kaynaklardan temin etme vizyonu doğrultusunda yatırımlarını hızlandırıyor. Eti Alüminyum’da hayata geçirilen 4 güneş enerjisi santralinin (GES) ardından, Eti Bakır’ın enerji ihtiyacını da “yenilenebilir” kaynaklardan karşılamak için harekete geçti. Mazıdağı’nda tamamlanan 52 megavatlık GES’in, yılın ikinci yarısında üretime başlaması öngörülüyor.

Cengiz Holding’in Sürdürülebilir Enerji Hedefi:

Cengiz Holding, sürdürülebilir bir gelecek için yenilenebilir enerji yatırımlarına büyük önem veriyor. Grup şirketleri arasında sağladığı Ar-Ge, inovasyon ve teknoloji entegrasyonu ile uyguladığı teknikleri ileri taşımak için yatırımlarını sürdüren Cengiz Holding, sanayide kullandığı elektriğin yenilenebilir kaynaklardan sağlanmasını odağına aldı.

Cengiz Holding
Cengiz Holding

Eti Alüminyum’da Başarı Hikayesi:

Cengiz Holding, Eti Alüminyum’da hayata geçirdiği 4 güneş enerjisi santrali sayesinde tesisin tüm elektriğini yenilenebilir enerjiden karşılamaya başladı. Bu başarı hikayesini Eti Bakır’da da tekrarlamak isteyen Cengiz Holding, Mazıdağı’nda 52 megavatlık bir GES yatırımı gerçekleştirdi.

Mazıdağı GES’in Faydaları:

Yılın ikinci yarısında üretime başlaması öngörülen Mazıdağı GES, Eti Bakır’ın elektrik ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayacak. Bu sayede hem Eti Bakır’ın üretim maliyetleri düşecek hem de çevreye önemli katkılar sağlanacak.

Cengiz Holding’in Öncülüğü:

Cengiz Holding’in yenilenebilir enerji yatırımları, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak ve sürdürülebilir bir enerji sistemi kurmak için önemli bir katkı sağlıyor. Cengiz Holding’in öncülüğünde, sanayide yenilenebilir enerjinin kullanımı yaygınlaşacak ve Türkiye’nin yeşil kalkınma hedefi de desteklenecek.

Cengiz Holding’in Yenilenebilir Enerji Vizyonu:

Cengiz Holding, sanayide kullandığı elektriğin tamamını yenilenebilir kaynaklardan temin etme vizyonu doğrultusunda yatırımlarını sürdürmeyi planlıyor. Bu vizyon doğrultusunda yeni GES yatırımları yapılacak ve yenilenebilir enerji kaynaklı enerji üretim kapasitesi artırılacak.

Cengiz Holding’in yenilenebilir enerji yatırımları, Türkiye’nin enerji dönüşümünde önemli bir rol oynayacak ve gelecek nesiller için daha sürdürülebilir bir dünya bırakılmasına katkıda bulunacak.

Eti Bakır’a Güneş Enerjisi: Cengiz Holding Yenilenebilir Enerjide Gücüne Güç Katıyor

Cengiz Holding, sürdürülebilir enerjiye olan yatırımlarını sürdürüyor. Son olarak Eti Bakır’ın Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri arazisinde 52 megavat kurulu güce sahip bir güneş enerjisi santrali (GES) kurdu. Bu yatırımla Cengiz Holding, sanayide kullandığı elektriğin önemli bir kısmını yenilenebilir kaynaklardan temin etmeyi hedefliyor.

Cengiz Holding Enerji Grup Başkanı Ahmet Cengiz, Eti Bakır için ilk güneş enerjisi santralinin kurulumunun tamamlandığını ve yılın ikinci yarısında faaliyete geçeceğini duyurdu. 711 milyon liralık yatırımla kurulan santralin 210 bin hanenin tüketimine eşdeğer elektrik üreteceği öngörülüyor.

Cengiz, şirketinin vizyonu doğrultusunda mümkün olan en kısa sürede sanayi tesislerinin elektriğini tamamen yenilenebilir kaynaklardan sağlamak istediklerini vurguladı. Bu kapsamda hidroelektrik, rüzgar, solar ve termik santrallerden oluşan portföylerinin toplam 4 bin 854 megavatlık kurulu güce sahip olduğunu ve bunun yüzde 60’ını yenilenebilir kaynaklı enerjinin oluşturduğunu belirtti.

Cengiz Holding’in yenilenebilir enerjideki yatırımlarını bir adım ileriye taşıdığını ve elektrik üretimini daha verimli hale getirmek için hibrit santrallere yöneldiğini ifade eden Cengiz, Türkiye’de ilk hibrit enerji santralini Bingöl’de hayata geçirdiklerini hatırlattı. Avrupa’nın en büyüğü olan bu hibrit santralin yanı sıra Sinop’ta da rüzgar enerji santrallerini güneş enerjisi ile desteklediklerini aktaran Cengiz, orta vadede yenilenebilir portföylerine 1020 megavat kurulu güç ekleyerek bu alandaki toplam kurulu gücünü 3 bin 875 megavata, portföy içindeki payını da yüzde 70’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Cengiz Holding’in Eti Bakır için kurduğu güneş enerjisi santrali, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak ve sürdürülebilir bir enerji sistemi kurmak için önemli bir katkı sağlayacak. Cengiz Holding’in yenilenebilir enerjideki öncü yatırımları, Türkiye’nin yeşil kalkınma hedefine de katkıda bulunacak.

Cengiz Holding’in Yenilenebilir Enerjideki Başarıları:

  • Türkiye’de ilk hibrit enerji santralini Bingöl’de hayata geçirdi.
  • Avrupa’nın en büyük hibrit enerji santralini işletiyor.
  • Sinop’ta rüzgar enerji santrallerini güneş enerjisi ile destekliyor.
  • Orta vadede yenilenebilir portföyüne 1020 megavat kurulu güç eklemeyi hedefliyor.

Cengiz Holding’in yenilenebilir enerjideki başarıları, Türkiye’nin enerji dönüşümünde önemli bir rol oynayacak ve gelecek nesiller için daha sürdürülebilir bir dünya bırakılmasına katkıda bulunacak.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu