Başarılı Girişimcilik

Bionluk.com girişimi 500 bin TL’lik melek yatırım aldı

500 bin TL’lik yatırım aldı

Melek yatırım ağı BIC Angel Investments’ın yeni yatırımı, yeteneklerin, fikirlerin ve tecrübelerin paraya dönüşebildiği Bionluk.com oldu. Girişim, 500 bin TL’lik melek yatırım aldı.

Bionluk.com, kullanıcılarına profesyonel dublaj hizmetinden özel tasarım papyon dikmeye, sürpriz hediyelerden web tasarımına kadar binlerce farklı türde hizmete 10 liradan başlayan ücretler ile ulaşma olanağı sunuyor. Kuruluş fikri ‘bir ihtiyacın daha iyi nasıl karşılanabileceği’ sorusundan çıkan site, geçen yılın Nisan ayında faaliyete geçirildi. Kuruluşunun üzerinden kısa bir süre geçmesine karşın melek yatırımcıların ilgisini çeken site, BIC Angel Investments’ten 500 bin TL’lik yatırım almayı başardı.

Bionluk-com

Sitenin kuruluş öyküsünü ve yaşadığı gelişmeleri şöyle ifade edebiliriz. Freelancer platformlardan hizmet alan Bionluk.com kurucu ortağı Utku Subakan, bazı zorluklar yaşar ve çevresindekilerle konuşmaya başlayınca daha farklı bk yapının daha iyi hizmet sunabileceğini görür. Daha derinlemesine araştırmaya başlar. Yurtdışındaki örnekleri inceler. Bionluk.com da bu şekilde ortaya çıkar.

Çoğu freelancer platformunda önce talep sahibi yani alıcı bir proje oluşturur. Daha sonra da bu talebe hizmet vermek isteyenler, satıcılar, teklif verir. Daha sonra alıcı bu projeye gelen tekliflerden bir tanesini seçer ve hizmeti alır. Ancak ufak işlerde ve hizmetlerde bu durumun alıcı ve satıcı için çok zorlu bir süreç olduğunu gören Subakan, Bionluk’ta her servisin bir ürün olarak sergiler. Böylelikle ihtiyaç sahibi hizmet verene tek bir soru bile sormadan sipariş verebiliyor.

Platformda 25 binden fazla satıcı ve alıcının buluştuğunu ifade eden Subakan, yıl sonuna kadar 80 bin aktif üyeye ulaşmayı hedeflediklerini söylüyor. Subakan, “Bionluk’a üye olan her 3 üyeden l’ine, en az 1 hizmet satabiliyoruz” diyor.

ANA OYUNCU OLMA HEDEFİ

İş modelini oluştururken doğru soruları sorması ve bunlara doğru ya nıtlar bulmasının büyümeyi olumlu yönde etkilediğini belirten Subakan, aldıkları melek yatırımla ilgili olarak şunları söylüyor:

“BIC Angel Investments’dan 500 bin TL yatırım aldık. Türkiye’nin önemli melek yatırım ağlarından birinin ilgisini çekebilmek ve yatırım alabilmek önemli bir değer bizim için. Bionluk.com olarak Türkiye merkezli yakın coğrafyada yeteneğe bağlı her hizmetin bir ürün olarak sergilendiği bu pazarın en kapsamlı platformu olmak istiyoruz. Altyapımızı aldığımız yatırım ile bir üst seviyeye taşımak BIC Angel Investments bünyesindeki yatırımcıların tecrübe ve vizyonlarıyla Bionluk.com’u kendi kategorisinde bölgedeki ana oyuncu haline getirmek istiyoruz.”

Bundan sonrası için önceliklerinin daha fazla kişiye ulaşmak olduğunu vurgulayan Subakan, henüz ulaşamadıkları birçok serbest çalışan, yetenekli insan ve üniversite öğrencileri olduğunu ve bu kişilere ulaşmayı hedeflediklerini belirtiyor. Subakan, “Bununla birlikte birkaç ay sonra mobil uygulamalarımızı yayına alacağız ve mobil tarafta da büyümek istiyoruz” diyor.

“Fikre değil uygulamaya bakıyorlar”

‘Kendi çevresi, netvvork’ü olan girişimler yatırım alır, olmayan yatırım alamaz’ düşüncesinin büyük bir yanılsama olduğunu ifade eden Utku Subakan’ın melek yatırım almak isteyen girişimcileri tavsiyeleri şöyle: “Kayda değer bir kullanıcı datası yakalamadan çoğu yatırımcı girişiminizle ilgilenmeyecektir. Bir fikriniz var ama uygulamadıysanız işiniz çok zor. Artık fikre değil uygulamaya ve onun nasıl uygulandığına yatırım yapılıyor. Tohum yatırım almadan Venture Capital’e gitmelerini de önermem. VC’Ierin beklentileri ile melek yatırım ağlarının beklentileri çok farklı. Bunlardan geriye kalan ise çok çalışmak.”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu