Anasayfa / Kariyer ve İş / Bir Asistandan Daha Fazlası Olmak İcin 3 Öneri

Bir Asistandan Daha Fazlası Olmak İcin 3 Öneriİdari işlerde çalışan herkes bilir ki günümüzde bir sekreterin işi sadece dosyalama, kahve götürme veya belgeleri hazırlama değildir. Ancak yöneticilerin yeteneklerini daha çok kullanıp kendi e-maillerini kendilerinin kontrol etmesine rağmen eski, klasik sekreter örnekleri halen iş yerlerinde mevcuttur.

Yıllar önce sekreterler patronun ofisinin dışında duran ve beyni olmayan bir mobilyaydı. Bu yüzden halen birçok sekreter “sadece bir sekreter” olarak kalıplaştırıldıkları için ellerinde olan yetenekleri kullanmaktan çekinmektedirler.

Nasıl bu ön yargının üstesinden gelebilirsiniz? Bu alanda çalışmış iki uzmanın önerilerine dayanarak hazırlanmış aşağıdaki tavsiyeleri incelemekle işe başlayabilirsiniz:

1- Güçlü Yanlarınızı Ortaya Koyun

Medya, sekreterleri halen zekalarını kullanamayan kişiler olarak da tanıtsa, Şeytan Marka Giyer ve 9’dan 5’e filmlerinde de olduğu gibi modern kültürün içinde patronlarını yöneten güçlü ve zeki kadınlar ünlenmeye başlamıştır. İnsanların ön yargılarını yenmenin en iyi yolu daha fazla sorumluluk alıp bu sorumlulukları başarıyla yerine getirmektir.

Özgeçmişinizi tekrar hazırlamalısınız, çünkü kendinizi bir kez kanıtladıktan sonra, proje yönetimi alanlarında bile iş bulma şansına sahip olabilirsiniz.
Klasik sekreter örnekleriyle karşılaşmanızın veya karşılaşmamanızın sebebi çalıştığınız endüstriden çok patronunuzun bakış açısıyla ilgilidir. Yönetici asistanı olarak çalışan Lyndia Boulay, iki patronu olduğunu ve patronlarından birinin yeteneklerini kullanması için kendisine full yetki verirken, ötekinin yaptığı her dosyayı en ince ayrıntısına kadar tekrar kontrol ettiğini söylemiştir.

2- Yönetimi Elinize Alın

Heather Myers, başladığı yeni işinde eskiden olduğu gibi proje yönetimi kararlarında söz sahibi olacağını düşünürken, yeni patronunun ondan tek beklentisi fotokopi çekebilmesi olmuş. Patronunun sadece 43 yaşında olduğunu söyleyen Myers, sorunun patronunun geldiği “ ben ne söylersem onu yaparsın çünkü karar verme becerisine sahip değilsin” iş ortamı olduğunu belirtmiştir.

  Bimeks Eleman Alımı 2013

Bu gibi durumlarda patronunuza karşı kabalaşmadan açık sözlü olun ve ona yetenekleriniz ile bu yeteneklerinizi firmanın amaçlarına ulaşmasını sağlayabilmek için nasıl kullanabileceğinizi anlatın. Çoğu süpervizör size daha fazla sorumluluk verebileceğini bilmekten mutluluk duyar.

Myers’ın işine son verilmiş ancak kendisi bütün yeteneklerinin patronu tarafından takdir edildiği yeni bir iş bulmuştur. Eğer patronunuz açık fikirli olmamaya devam edecek gibi gözüküyorsa, tedbirli bir biçimde yeni bir iş aramaya başlamayı isteyebilirsiniz.

3- Küçük Bir Adım

Tüm problemlere rağmen sekreterlik sorunlarından biri olan “ düşünme yeteneği olmayan, fakat göz dolduran genç, güzel sekreter” anlayışının artık azaldığı bir gerçektir.

Ancak, patronunuz veya iş arkadaşlarınız huzursuz hissetmenize sebep olan hal ve hareketlerde bulunuyorlarsa, iş yerlerini özellikle içine alan “ cinsel taciz” kanunlarından yararlanabilirsiniz. Hoş olmayan davranışlarla karşılaşmanız durumunda ilk olarak bu davranışları kanıtlayabilmeyi ve  problemin devamı halinde yasal bir şikayet formu hazırlamayı bilmelisiniz. Son çare ise bir avukata danışmak olabilir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir