Anasayfa / Başarılı Girişimcilik Fikirleri / Bir Teknoloji Startup’ı Nasıl Büyütülür?

Bir Teknoloji Startup’ı Nasıl Büyütülür?Hızlı büyüyen Tapu.com, sahanın her yerinden satış kanalına ulaşarak yatırımcısını memnun ediyor.

Tapu.com, ilk işlemini Van’daki bir polis memurunun ev alma sürecine aracılık ederek yaptı. 2015 yılında gerçekleşen bu işlemin ardından Tapu.com, her geçen gün daha fazla satışın gerçekleştiği bir platform haline geldi. Değerleme raporlu tapuların, açık artırma yöntemiyle fiyatının oluştuğu pazar yeri olan tapu nokta, com; Haşan Aslanoba, Earlybird, Can Yücaoğlu, Seha İşmen Özgür ve Banu Küçükel’in yatırım yaptığı bir şirket. CEO Emre Erşahin yönetimindeki Tapu.com, geçtiğimiz aylarda gerçekleşen yatırım turunda 1,2 milyon dolar yatırım alarak toplamda 3 milyon dolarlık bir yatırıma ulaşmış oldu. Önümüzdeki aylarda yeniden bir yatırım turuna çıkacak olan startup, yatırımları değerlendirmek için yeni alanların peşinde koşuyor.

Tapu.com, özellikle bankalara ve diğer finans kuruluşlarına odaklanarak hızlı büyüyen bir şirket. Son dönem yeni iş alanları yaratana kadar şirket işlerinin yüzde 85’lik kısmı fınansal kuruluşlardan geliyordu. Aslına baldırsa Tapu.com bu alanda daha çok fırsat görüyor. Emre Erşahin, “Finansal kesime önemli bir kaynak sağlıyoruz. Biz bankacılık sektörüne hiçbir faiz beklentisi olmadan 70 milyon lira kaynak aktardık. Bizim için büyük olsa da bankacılık için küçük bir rakam elbette.

Ama bu rakamlar sistemin çalıştığını gösteriyor” diyor ve devam ediyor: “Bankanın elindeld beton ve toprağı nakde dönüştürüyoruz. Bu, bankaların bize tanıdığı bir test alanı. Bankalar 70 milyon değü, 700 milyon liralık portföy verirse, 700 milyon liralık satarız. Biz bankaların tapusunu en kısa sürede nakde çeviren yapıyız.” Şu an aktif olarak sekiz bankayla çalışan Tapu.com, toplamda 13 fınansal kurumun gayrimenkullerini nakde çevirmiş durumda. Kamu bankaları henüz bu platformda yer almıyor. Ancak Erşahin kamu bankalarıyla da görüşme halinde olduklarının altmı çiziyor. Bankalar şirket için hayati öneme sahip. Zira nakde dönüştürmek istedikleri gayrimenku-lün sayısı bir hayli fazla. “Bankaların elindeld tapuların ortalaması 100 bin lira olsa, 2 bin 500 adet tapusu olan bir bankanın 250 milyon lira sermayesi betona bağlı kalmış durumda. Bu para bankaya döndüğünde yaklaşık 8,5 katı kredi büyüklüğü ortaya çıkabiliyor. Biz 250 milyon liralık betonu nakde çevirdiğimizde 2 milyar liralık kredi verebiliyor. Üstelik bu kaynak için neredeyse hiç maliyet yok.”
Bankalardan alman iş sayısı artsa da bu, Tapu, com’un beklediği hızda değil. Şirket bu nedenle diğer alanlarda da iş arayışına girdi. Finans için de varlık yönetim ve leasing şirketleri bu anlamda iyi bir kaynak.

Ancak Tapu.com daha fazla satıcı için halka açık şirketlere yöneldi. “Bugün artık diğer yollardan ödeme alamayan pek çok şirket, bayi ağlarından tapu ile ödeme kabul ediyor. Bunu gören diğer şirketler tapu ile ödeme kabul eder hale geldi” diyor Emre Erşahin.

  Yatırımcıların Bir Girişimcide Görmeye Bayıldıkları 10 Şey

Emlak danışmaları da şirketin sancıları arasında yer alıyor ve büyümeye destek oluyor. Bunun için özellikle satılık malın sahibini temsil kabiliyeti olan danışmanlarla çalışan şirket, emlak danışmalarının da iş hacmini büyütebiliyor. Emre Erşahin, “Normalde reddettikleri işi kabul edebilir hale getiriyor ve işlerini büyütüyoruz. Örneğin İstanbul’daki bir emlak danışmanı, Datça’daki bir arazinin satışına danışmanlık edemez. Ama bizimle çalışarak bu mülklerin satışlarına da aracılık edebilir hale geliyorlar. Bir diğer fırsat, danışmaların kendilerini belli bir fiyat aralığına sokabilmeleri. Bu aralığın dışında kalan işlere aracılık etmezler. Bizimle çalışmaya başlayınca portföyleriyle benzerlik sağlamasa bile mülkün alım-satımına aracılık edebilir hale geliyorlar” diyor.

Bu arada vakıfların elinde yüklü miktarda tapu olduğunu fark ediyor Emre Erşahin. Elbette bunların hepsi satılık değil zira kiraya verilenler de var. “Tapu kadastro kayıtlarına göre 11 bin 300 tapu vakıflara bağışlanmış durumda. Burada bizim için bir fırsat olduğunu söyleyebiliriz” diyor Erşahin ve devam ediyor: “Türk Eğitim Vakfı ile çalışıyoruz, Darüşşafaka’da ilerledik, prensipte anlaştık, sözleşme aşamasındayız. LÖSEV ile çalışıyoruz. Misyonlarına destek olurken işimizi büyüttüğümüz için vakıflardan bir servis bedeli almıyoruz.”

Diğer yandan Tapu.com, bankalarla işbirliğini artırmak için farklı kanalları da zorluyor. Bankalarla müteahhitler arasında yapılan ve konut alıcısının faiz yükünü azaltmayı amaçlayan anlaşmalar da yeni satiş kanalı olabiliyor. Bağlı krediler olarak adlandırılan bu krediler için Tapu.com alıcıyı bularak her ild taraf için çözüm oluşturuyor. “Müteahhitle banka anlaşıyor, ama alıcı bulamadıkları zaman ikisi de para kazanamıyor. Daire satılmadığı için banka katkı payını alamıyor. Birinin alıcı getirmesi ve bağlı krediyi çözmesi gerekiyor. Bu işi Tapu.com yapıyor. Bunun finansal sistemde iyi bir değer zinciri olduğunu düşünüyorum” diyor Emre Erşahin. Diğer yandan Tapu.com müteahhitlerle birebir de çalışmak istiyor. Ancak müteahhitlerin indirim yapma konusunda çok istekli olmaması işbirliklerinin önüne geçmiş.

Tapu.com mevcut işbirlikleriyle hızlı bir büyüme performansı ortaya koyuyor. Şirketin bu gidişatından memnun olan yatırımcılar da büyümeyi kaynak sağlayarak desteldiyor. Şirket yeniden yatırım arayışına girerken, kaynakların en iyi şekilde değerlendirilmesi için yeni satış kanallarına saldırıyor. 2017’de ortalama aylık 640 bin aktif ziyaretçisi bulunan Tapu.com, bugün için 66 ilde satış bitirmiş durumda. “2017’de bir önceki yıla göre iyi bir büyüme gerçekleştirdik. 2018’in ilk aylan iyi geçti. İşlerimiz yolunda olduğu için bir yatırım turu atalım diyoruz. Kaynakları artırıp, bu sene işleri daha hızlı yapabilmek istiyoruz. Özellikle yurt dışından yatırım almayı planlıyoruz” diyor Emre Erşahin. —Sinan Koparan

SÖZÜN ÖZÜ: tapu.com yeni satıcılar bularak büyürken, yatırımcılardan gelen yeni kaynak da bu büyümeyi destekliyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Girişimcilik Yaşı Düşüyor Başarılı Genç Girişimciler

Son yıllarda girişimciliğe adım atanların sayısı artarken “girişimcilik” yaşı da düşüyor. 28 yaşına gelmeden iş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir