Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

Bodrum’da Kiralık ve Satılık Konut Fiyatları El Yakıyor

Bodrum’da Kiralar Uçuşa Geçti

Masmavi koyları, rengarenk cıvıl cıvıl sokakları ve temiz havası ile Bodrum uzun zamandır en canlı turizm ilçesi oldu.

Para Dergisi’nden Ayşegül Küçükkurt Zor‘un haberine göre; sadece tatil için değil, sürekli yaşamak için de ilk akla gelen yer Bodrum oluyor. Kovid-19 salgını sürecinde de Bodrum, şehirlerden kaçanlar için bir sığınma yeri haline geldi. Büyük şehirlerden, kalabalıktan, koronavirüs salgınından kaçanların talebi, doğal olarak satılık ve kiralık ev fiyatlarına da yansıdı.

İlçede villadan müstakil evlere, rezidanslardan sıradan konutlara kadar her tür gayrimenkulde talep arttı. Şimdilerde gelenleri 12 ay boyunca ağırlayan Yalıkavak, Gümüşlük, Türkbükü, Bitez gibi popüler yerlerde kiralık ev fiyatları emlakçıların deyimiyle uçuyor. 10 bin TL’den başlayan aylık kiralar 100 bin TL’ye kadar yükseliyor. Bazı emlakçılar bu durumun sürekli olamayacağına dikkat çekerken, bazıları evden çalışma şeklinin süreklilik kazanmasıyla talebin düşmeyeceğini dile getiriyor. Diğer taraftan, nüfusu giderek artan ama altyapısı gelen nüfusu kaldırmaktan uzak olan Bodrum‘un yerlileri bu problemlerden şikayetçi.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), default quality

İLÇENİN BATISI POPÜLER

Bodrum‘da son bir senede ev satış fiyatlarının yüzde 70 civarında yükseldiğine dikkat çeken Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, ilçede 2020 yılında 6 bin 403, 2021’in ilk üç ayında ise 1574 ev satıldığını belirtti. Bodrum‘da özellikle yeni evlerdeki kiraların metrekare değeri 50 ile 55 TL arasında değişiyor. Bu rakam ikinci el evlerde ise 30 ile 35 TL arasında.

Özelmacıklı, konutların merkeze yakın olması, deniz görmesi, yeni ve bahçeli olmasının fiyatları oldukça etkilediğini vurguladı. İlçenin en çok taleple karşılaşan bölgeleri Gölköy, Türkbükü, Yalıkavak, Küçükbük, Gündoğan, Yahşi ve Bitez oluyor. İlçenin batı tarafının konut sahibi olmak isteyenlerin tercih ettiği yerlerden olduğun dikkat çeken Özelmacıklı, “Yoğun uçuşların olduğu, eğitim, sağlık ve ulaşım gibi tüm ihtiyaçların en iyi şekilde çözüme kavuştuğu yerlerden biri Bodrum. Doğallığını kaybetmeyen, havası, denizi ve mandalina bahçeleri ile emeklilik dışında da rağbet gören bir ilçe. Özel mimari projeler, lüks hizmet ve donanımlar ile fiyatlara abartı diyemeyiz. Özellikle pandemi sonrasında bu tür lokasyonlar daha fazla tercih edilmeye başladı” diye konuştu.

25 BİN İLE 75 BİN TL ARASINDA

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, Temmuz ve Ağustos aylarında denize yakın konutlarda aylık kiraların 25 bin TL’den başladığına, denize sıfır evlerde ise 75 bin TL’ye kadar yükseldiğine dikkat çekti. “Sezonluk 250 bin TL olan kiralık evler var. Denize yakınlık, hangi koyda olduğu ve manzarası fiyatı etkiliyor” diye konuşan Yazıcı, rakamların gerçeklikten uzaklaştığının da altını çiziyor. Bu rakamlar kimi emlakçıya göre geçici, kimine göre ise uzaktan çalışmaya geçilmesi nedeniyle kalıcı. Yazıcı‘ya göre, Yalıkavak ve koyları en fazla rağbet gösterilen yerler. Koylarının çeşitliliği, yapılanma ve marinanın bulunması bölgeyi cazip hale getiriyor. Yazıcı, yatırımcıların ve şehirden uzaklaşanların Bodrum‘u tercih etmelerinin sebebini şöyle anlatıyor:

Bodrum çok geniş bir coğrafyaya sahip. Bu kadar yapılaşmaya hala el değmemiş koyları var. Şu anda gündemde olmayan Mazı ve Kertme tarafının hala bakir olduğunu ve değerleneceğini düşünüyorum. Şu anda gündemde olmayan Mazı ve Çökertme tarafının hala bakir olduğunu ve değerleneceğini düşünüyorum. Özellikle de şehir merkezini bu bölgeye bağlayan yol planı devreye girdiğinde ulaşım çok daha kolaylaşacak. Bodrum hem yaşamın devam ettiği hem de denize ve güneşe aynı anda ulaşabildiğiniz bir yer. Her coğrafya artıları ve eksileri ile değerlendirilmeli.”

TALEP ARTARAK DEVAM EDİYOR

Keypoint Gayrimenkul Türkiye CEO’su Tarık Seçkin, Bodrum’da pandemi döneminde gayrimenkul fiyatlarının ikiye katladığını, özellikle İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir illeri başta olmak üzere bir çok büyükşehirden gayrimenkul almak isteyenlerin akın akın Bodrum’a geldiğini belirtti.

Bodrum‘da şu anda tarihte görülmemiş bir yatırım talebi var. Bodrum’a yerli talebinin yanı sıra yabancı yatırımcıların da ilgisi oldukça fazla. Yatırımcılar ağırlıklı olarak gayrimenkul alımı için geliyor. Emlak sektörünün canlanmasında yabancı yatırımcının rolü büyük. Özellikle İngiliz, Rus, İranlı ve Azerbaycanlı olmak üzere ciddi  yabancı yatırımcı talebi var. Mevcut talep üzerine hem gayrimenkullerin satış fiyatlarında, beraberinde de kiralama bedellerinde önemli ölçüde artış oldu” diye konuşan Tarık Seçkin, talebin artarak devam edeceği beklentisinin altını çizdi.

SÜREKLİ HAREKET VAR

Endeksa verilerine göre, Bodrum’da ev kiraları son bir senede yüzde 24 arttı. Ortalama metrekaresi 32 TL olan evlerde kira fiyatları 3 bin 120 TL’den başlıyor. Uzaktan çalışmaya geçilmesi ve yazlık bölgelerde daha fazla vakit geçirilmesi sebebiyle buralardaki kiraların ciddi şekilde arttığını vurgulayan Endeksa CEO’su Görkem Öğüt, “Bodrum‘da mahalle bazında en yüksek kiranın Eskiçeşme, Kumbahçe ve Bitez‘de olduğu görülüyor” dedi.

Eskiçeşme ve Kumbahçe‘de kiraların metrekareleri ortalama 37 TL, Bitez‘de ise 36 TL civarında. Kiralar Eskiçeşme‘de ortalama 3 bin 21 TL, Kumbahçe‘de 3 bin 72 TL, Bitez‘de ise 3 bin 318 TL olarak kaydediliyor. Öğüt, ilçenin hastane, okul, restoranlar gibi yaşam alanları ile gelişmiş bir bölge olduğuna, yalnızca yazlık olarak değil kışın da yaşamak için en fazla ilgi gösterilen yerlerin ilk sırasında olduğunu vurguluyor.

VİLLA KİRALAMALAR ARTTI

Kovid-19 salgını sürecinde Bodrum, Çeşme, Alanya, Kemer gibi yazlık bölgelere talebin arttığına dikkat çeken Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, “Mart 2020’den bu yana yazlık ilçelerin nüfusları katlandı. Özellikle Bodrum ilgi görüyor. Bu bölgelerde 12 ay yaşanabilecek ev arayışları zirve yaptı” dedi.

İnsanlar villa kiralamalarda en çok Bodrum’a yöneliyorlar. Oda ve yatak sayısı, havuz, bahçe, teras, manzara, sauna gibi birçok imkana göre ev fiyatları farklılaşıyor. Fakat 4 kişilik bir aile için günlük ortalama fiyat 1.000 TL’den başlıyor 10 bin TL’ye kadar yükseliyor. Ultra lüks kategorisinde fiyatı 20 bin TL’yi bulan evler oluyor. Uzun süreli rezervasyonda indirimler yapılabiliyor.

Nilay KURŞUNOĞLU / inbodrum Emlak Yönetici Ortağı
“Bodrum’un geliri, kira geliri oldu”

“Maalesef Bodrum‘da kiralık ev bulmak kolay değil. Söylentilerdeki rakamlar doğru olmasa da şu anki gerçek ne yazık ki bu. Sezonluk kiralamaları ocak, şubat ve mart aylarında yaparken, geçen yıl koronavirüsün başlamasıyla evlere yerleşildi ve çıkılmadı. Ev bulmakta zorlanıyoruz. Özellikle kendine ait plajlı, müstakil villalar müthiş rağbet görüyor. Temmuz kiraları için 120 bin TL’lerden bahsediliyor. Bodrum‘un geliri, kira geliri oldu. Kiracı bile evinden çıkıp başka bir yere taşınıyor ve evi kiraya vererek ciddi kar sağlıyor. Bu durumlara kadar geldik. 10 yıldır Bodrum‘da yaşıyorum. Bütün dengeler değişti. Kamu görevlileri, sağlıkçılar, memur ve hizmet sektöründe çalışanlar için ilçedeki kiralar makul olmaktan çıktı. Standart bir evin kirası 5 bin TL dolaylarında. Bu kiralar yıllık peşin olarak alınıyor. İstanbul,  Ankara  ve  Adana  gibi illerden gelen çok fazla insan var. Tabiri caizse Bodrum şu an tavan yaptı. Yerliler buradan başka lokasyonlara gitmek istiyor. Öte yandan, insanların gelmesi yeni projeleri de beraberinde getiriyor.”

Songül Toprak ÖZSAN / Lüks Gayrimenkul Brokeri
“Fiyatlar daha da artacaktır”

Bodrum‘da lüks segmentte uçuk fiyatların en azından iki yıl daha normale dönmeyeceğini hatta daha da artacağını düşünüyorum. Bu yüzden önümüzdeki yaz sezonu ve gelecek yıl Bodrum‘daki kiralar, İstanbul‘un Bağdat Caddesi ve Nişantaşı semtlerindeki gayrimenkul fiyatlarıyla eşdeğer halde ilerleyecektir. Koronavirüs nedeniyle geleceğe ilişkin belirsizlik Bodrum‘daki lüks mülk satışlarına olan rağbeti tetikledi. Belirsizliğin ne zaman sona ereceğini kimse bilmediği için insanlar İstanbul’u terk ederek Bodrum gibi deniz ve sosyal hayatı renkli yerlerde yaşamaya karar veriyor.”

İzak HASON / İzak Hason Bodrum Emlak Danışmanlığı Firma Sahibi
“300 bin TL kira isteyen ev sahipleri var”

“Aylık kirası 7 bin TL olan bir ev, haziran, temmuz, ağustos döneminde üç ay olarak 90 bin TL’ye kiraya verilebiliyor. Bodrum’da çok fazla proje var ancak bunlar genelde satılık. Kiralıkta aylık verdikleri zaman, bir aile yerine beş aile kalabiliyor. Tabii hal böyle olunca eşyalar zarar görüyor. Bu nedenle kiralamalarda öyle fiyatlar isteniyor ki, ortaya neredeyse evdeki eşyaları yenileyecek düzeyde rakamlar çıkıyor. İlçede artık yıllık kiralamalar söz konusu. Ev sahipleri yıllık peşin olarak ücreti temin ediyor. Türkbükü, Yalıkavak, Bitez, Ortakent, Gümüşlük‘te kira fiyatları yükseldi. Deniz görmeyen yeni dairelerin ortalama kirası 7 bin TL ile 30 bin TL arasında. Deniz gören, yeni ve villa tipi kiralamalarda rakam 100 bin TL’lere kadar çıkabiliyor. Haziran, temmuz ağustos dönemlerinde 300 bin TL kira isteyen ev sahipleri var. Bu evler 3-4 milyon dolarlık evler. Şu anda bölgede yabancıdan çok Türkler bulunuyor. Bazı ev sahipleri, 3-4 bin TL’lik sıradan evlere geçerek kendi evini 30 bin TL’ye kiraya verebiliyor. Durum şu anda ticarete dönüşmüş durumda.”

Mikail YAŞA / Bodrum Can Emlak Firma Ortağı
“Fiyatlar sürekli yükseliyor”

“Korona başlangıcından beri özellikle müstakil evlerde normal kira taleplerinin üç katı kadar artış yaşandı. Normal sıradan kiralık evlerin fiyatı 3-4 bin TL’den başlıyor. Şu an Gümüşlük‘te bahçe içerisinde tek katlı bir evin kirası aylık 20-25 bin TL. Bu bedel de yıllık peşin isteniyor. Bitez ve Ortakent gibi bölgelerde kiralar havada uçuşuyor. Şu anda Bodrum piyasasında kiralık ev yok denilecek kadar az. Yazlık kiralamalarda artış oranları yüzde 50’yi buldu. İnsanlar otellere gitmek istemiyor. Villa kiralama şirketleri de müstakil evlere yöneldi. Büyük şirket çalışanlarının çoğu ya ofislerini kapattılar ya da evden çalışmaya başladılar. Hal böyle olunca ilçeye yerleşenlerin sayısı arttı. Geçen yıl ocak ve martta yabancı satışımız neredeyse hiç yokken, bu yıl bu sayı her ay iki adete dönüştü. Türkiye yabancılara cazip geliyor. Geçen yıl ile bu yılki Bodrum‘u kıyaslarsak arada çok fark var. Bu yıl inanılmaz bir trafik var. İstanbul, Ankara ve Eskişehir gibi illerdeki mülk zenginleri Bodrum‘a yerleştiler. Koronavirüs devam edince burada kaldılar, yatırım yapmaya ve ev almaya yöneldiler. İstanbul’luların Bodrum’a olan talebi yüksekti; şimdilerde Ankara ve Adana gibi iller de buna katıldı. Fiyatlar sürekli yükseliyor. İlçedeki insan sayısı artınca altyapı sorunları da ortaya çıkıyor. Bodrum, artık yaz-kış yaşanan bir lokasyona dönüştü. Marketler en yüksek cirolarını artık burada yapıyor.”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu