Güncel Ekonomi Haberleri

Borsada Büyüme Potansiyeli Yüksek 10 Şirket

kobilere kredi1BORSA 61 binleri aşınca kar satışı beklentileri güçlendi. Bu da yatırımcıyı hisse seçiminde daha titiz davranmaya sevk etti. Çünkü hem global ekonomideki sıkıntılar hem de Türkiye-Suriye ilişkilerindeki gerginlik nedeniyle piyasanın önünde çok sayıda belirsizlik var. işte böylesi dönemlerde doğru hisseyi bulmak ve yatırım yapmak her zamankinden çok daha zor hale geliyor. Analistler, böyle ortamlarda yatırımcılara özel hikayesi olan, defansif yapıya sahip, güçlü bilanço beklentili ya da iskontolu hisselere yönelmelerini öneriyor. Özellikle de endeksteki düşüşlerde bu hisselerden orta-uzun vadeli portföy oluşturulabileceği belirtiliyor. İşte bu görüşler doğrultusunda bu hafta borsada yatırım yapmak isteyenler için beklentisi olan ve büyüme potansiyeli yüksek 10 şirket belirledik. Söz konusu şirketlerin yöneticilerinden ciro, yatırım, kâr beklentilerini aldık. Önde gelen aracı kurum temsilcilerine de bu hisselerin yükseliş potansiyeli ve hedef fiyatlarını hesaplattırdık…

Mehmet AKTAŞ / Yaşar Grubu İcra Kurulu Başkanı
Şirket satın alabiliriz

Toplam iş hacmimizin yüzde 70-75’i gıda, 20-22’si boya, kalan bölümü ise dış ticaret,M1 kağıt, turizm ve enerji şeklinde dağılıyor.
Bu dağılımda turizm büyük bir pay almasa da bizim için çok önemli bir sektör. 2011 yılında 3 milyar TL konsolide ciro elde etmiştik. Bu yıl da yüzde 15 konsolide büyüme hedefliyoruz. Yılın ilk 6 aylık verileri bu hedefi yakalayacağımızı gösteriyor. Toplam ciromuzun yüzde 10’unu ihracat ve diğer yurtdışı gelirler oluşturuyor. İhracatta bu yılki hedefimiz yüzde 15-20 büyümek. Gıdada Irak’ta Düyüyoruz. Önümüzdeki dönemde Ortadoğu’da özellikle Birleşik Arap Emirlikleri’nde üretim düşünebiliriz. Sütlü ve etli ürünler konusunda portföyümüzü geliştirme yönündeki çalışmalarımız devam ediyor. Fırsat olursa yurtiçinde ya da yurtdışında şirket de satın alabiliriz.

Ayhan YAVRUCU / Alarko Topluluğu Genel Koordinatörü
Enerjiyle büyüyeceğiz

57 yıldır enerjiden turizme, taahhütten gayrimenkule 7 farklı alanda faaliyet gösteriyoruz. Önümüzdeki dönem için i hedefimiz, enerji ve yurtdışı müteahhitliklerle büyümek. Halen iki santral üzerinde çalışıyoruz. 100 milyon dolarlık Adana Karakuz HES (Hidroelektrik Santrali] projesini 2013 yılında bitirmeyi öngörüyoruz. Çanakkale Karabiga’da devam eden ithal kömüre dayalı santralimizin inşaatı da devam ediyor. Bu yıl yüzde 7-8 büyüme öngörüyoruz. Büyüme, ağırlıklı olarak enerji ve yurtdışı müteahhitlik işlerinden gelecek. Ayrıca turizm alanında yurtiçinde ve Avrupa’da yeni alternatifleri değerlendirmeye çalışıyoruz. Mevcut köprü ve otoyolların özelleştirme ihalelerine de gireceğiz.

Hakan TİFTİK / Kordsa Global İcra Kurulu Başkanı (CEO)
270 milyon S’lık yatırım yapacağız

Kordsa Global olarak önümüzdeki 3 yılda 270 milyon dolarlık yatırım hedefliyoruz. Bu yıl yeni yatırımlar için 130 milyon dolarlık bütçe ayırdık. İzmit tesisimize 13 milyon t dolarlık ek kapasite yatırımı yaptık. Bu yatırımı önümüzdeki yıl devreye almayı planlıyoruz. Yatırımlar ve pazar geliştirme politikalarımızda başta Çin, Endonezya ve Tayland olmak üzere Asya-Pasifik ülkelerine odaklanıyoruz. Kordsa Global, Endonezya’daki en büyük Türk yatırımı konumunda. Çin’e yakınlığıyla stratejik konumda olan
Endonezya’daki tesislerimizde kapasite artırma çalışmaları kapsamında 110 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Yine bu yıl Mısır tesisimizde 10 milyon dolarlık fabrika modernizasyonu ve kapasite artışı yatırımı yapıyoruz.

Taner DURSUN / Adel Kalem Kırtasiye Grubu Bşk. Yard.
Yeni fabrikamıza geçiyoruz

Bu yıl yüzde 17 büyümeyle yaklaşık 160 milyon TL net ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. Ciroda ihracatın payının yüzde 10 artacağını (9 milyon TL) öngörüyoruz. Geçen yıl “Faber-Castell Anadolu” f şirketimizle Rusya pazarına açılmıştık. Rusya’daki üçüncü yılımızda yıllık 15 milyon dolarlık ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. İhracatımız, ülke bazında İran ve Rusya ağırlıklı olmak üzere Avrupa kıtasına yayıldı. Önümüzdeki 2 yıl içinde Kartal’daki mevcut tesislerimizden Çayırova Şekerpınar’daki arsamız üzerinde inşaatı devam edeceğimiz yeni fabrikaya geçmeyi planlıyoruz. Bu yatırımın tutarı 20-25 milyon doları bulabilir. Yeni fabrikayla amacımız, tüm ürün gruplarında yüzde 20-50 aralığında kapasite artışı sağlamak.

Dr. Yaşar KARAKAYA / Karkim Sondaj Yön. Kurulu Başkanı
“% 25’in üzerinde büyüyeceğiz”

Bu yıl yaşanan yoğun kış şartları açık alanlarda bulunan sondaj sahalarında çalışma koşullarını ağırlaştırdı. Ardından hava şartlarının düzelmesiyle çalışmalarımız hızlandı. Nisan-mayıs aylarından itibaren tam kapasiteye ulaştık. Bu yıl için 35-40 kuyuda yaklaşık 75 bin metre sondaja hizmet vermeyi hedeflemiştik. Son aylarda tam kapasite çalışıyoruz. Bunun yıl sonuna kadar sürmesini bekliyoruz. Böylece 2012 sonu itibarıyla yüzde 25’in üzerinde büyüme ve 12 milyon TL civarında ciroya ulaşacağımızı tahmin ediyoruz. Ortalama kuyu gelirlerimiz de bu hedefe ulaşmamızın mümkün olduğunu gösteriyor. Karkim olarak yurtdışında büyümek amacıyla hisse satışı, bölgede yeni bir şirket kurulması dahil her türlü stratejik işbirliği alternatiflerini de değerlendirebiliriz. Özellikle Ortadoğu ve Kafkaslar’da büyüme hedefimiz var. Ancak Ortadoğu henüz tam güvenli değil. Kafkaslarda ise taraflarla görüşmelerimiz devam ediyor.

Orhan TANIŞMAN / İhlas Holding Yatırımcı İlişkileri Müdürü
“6 yeni projemiz var”

Holdingimizin 657 milyon TL’lik 2011 yılı cirosunda en yüksek payı yüzde 41’le pazarlama ve ev aletleri oluşturdu. Bu sektörleri yüzde 21’le inşaat, yüzde 20’yle medya, yüzde 3’le de gıda ve meşrubat izledi. Okul, hastane ve madencilik işlerimiz ile bisiklet ve motosiklet üreticisi Bisan’ın payı ise yüzde 15 oldu. Sektörel dağılımda bu yıl inşaatın payının yüzde 30’a çıkmasını ve asıl büyümenin buradan gelmesini bekliyoruz. İhlas Holding olarak bugüne kadar 12 bine yakın ev inşa ettik. Şu anda inşası süren 4 ayrı projemiz var. Bu kapsamda yaklaşık 400 milyon TL’lik konut satışının büyük bölümünün 2012 yıl sonu bilançosuna yansımasını bekliyoruz. Kalan bölüm 2013 yılındaki teslimlere bağlı olarak yansıyacaktır, inşaatta, Ispartakule bölgesinde henüz başlamadığımız ama anlaşmasını yaptığımız bin 500 konutluk Bizimevler 6 projemiz var. Bu projeye 2013 yılında başlayacağız. Başka konut alanları için de çalışmalarımız devam ediyor.

Sait KOÇ / Uyum Gıda Genel Müdürü
20124yi kârla kapatacağız

Halen 50 mağazamız var. Yıl sonuna kadar 65-70’lere ulaşırız. Ama burada asıl önemli olan alan büyüklüğü. Şu anda 37 bin metrekare satış alanına sahibiz. Yıl sonunda bu 50 bin metrekare civarına çıkacak. Halen İstanbul dışındaki tek mağazamız Çorlu’da bulunuyor. Diğer illerde de mağazalar açmayı planlıyoruz. İlk etapta İzmit, Adapazarı ve Yalova’ya yöneleceğiz. Hatta yakında Gebze mağazasını açıyoruz. Bu yıl yüzde 60-70 civarında büyüme bekliyoruz. Ayrıca yılı karla kapatacağız. Bu yıl ramazan yaz ortasına denk geliyor. Geçen yıl ramazan ayında ciromuz 2010’a göre yüzde 20 civarında artmıştı. Bu yıl da benzer bir oran bekliyoruz. Büyüme hedefi için şu an herhangi bir satın alma veya birleşme söz konusu değil. Ama 2013’te satın almalarımız olabilir.

Engin YEŞİL / Yeşil Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı
Şirketlerimizi holdinge alıyoruz

Ağırlıklı olarak inşaat, enerji ve ayakkabı sektörlerinde faaliyet gösteriyoruz. ABD’de ise telekomünikasyon işlerimiz var. Şirketlerimizi holding çatısı altında toplamaya karar verdik. Holdingleşmeyle birlikte yer aldığımız sektörlerdeki yatırımlarımızı artıracağız. Holdingleşme çalışmalarımız bu yıl sonuna kadar tamamlanabilir. İnşaat şirketimiz İzmit’te 390 villa yapacak. Buradan 165 milyon TL ciro hedefliyoruz. “Innovia Körfez” adlı bu villalarda geliştirdiğimiz yeni bir kompozit tuğla kullanacağız. Yüzde 95’i yerli malzemeden yapılan bu ürünümüz başarılı olursa ihraç da edeceğiz. Kompozit tuğlayla Van’da 100 konut yaptık. “Yeşil Çatı” adını verdiğimiz bir organizasyonla yılda 500 ile bin adet konutu dul ve yetimler için ücretsiz yapacağız. Bu evlerde de kompozit ürün kullanılacak.

Hayri ÖĞÜT / Koza Altın İşletmeleri Genel Müdür Yardımcısı
Himmetdede hayata geçecek

Geçen yıl 302 bin ons altın ürettik. Bu yılki hedefimizse 350 bin ons. Türkiye genelinde 41 işletme ve 401 arama ruhsatına sahibiz. Halen 4 madende üretim yapıyoruz. İlk hedefimiz Kayseri’deki Himmetdede projesini hayata geçirmek. Yılın son çeyreğinde ‘ K ‘ Himmetdede’de inşaata başlamayı planlıyoruz. Burası için hedefimiz 2013 yılı içerisinde üretime başlamak. Tam kapasite üretim hedefimizse yıllık 100 bin ons. 2011 sonu itibariyle toplam kaynağımız 11 milyon, rezervimiz ise 3.1 milyon ons seviyesinde.

Arif BAYRAKTAR / Bimeks Genel Müdürü
% 40 büyüme öngörüyoruz

Halen 65 mağazamız var. Bunların 37’sini kendimiz işletiyoruz. 28’i ise franchise olarak faaliyet gösteriyor. Yeni mağaza açılışlarıyla Türkiye’ye yayılmayı sürdürüyoruz. Özellikle tatil yörelerinde açtığımız mağazalarla büyümeye ve pazardan pay almaya devam ediyoruz. Yeni mağazaların da desteğiyle bu yıl yüzde 40 büyüme öngörüyoruz. Geçen yıl ciromuzun BIIIİGKS yüzde 7’sini internet üzerinden satışlarla sağlamıştık. Bu yıl ise yüzde 10 hedefliyoruz. Halen 9 Teknoport mağazamız var. İzmir, Ankara ve Mersin’de yeni Teknoport mağazaları açmak üzere çalışmalarımız devam ediyor.

İdil Taraklı / Para Dergi

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu