Giyim Bayilikleri

Bovizza Franchising

Bovizza Franchising Türkiye’de daha önce olmayan bir iş modeliyle hizmet veren bir şirket. Lisans sözleşmesi yaptığı yabancı markaların Türkiye’deki tüm operasyonlarını yöneten şirket sayesinde markalar yerleşik bir firma kurmak zorunda da kalmıyor.

5 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren Bovizza Franchising’in faaliyet gösterdiği alan oldukça ilginç. Şirket lisans sözleşmesi yaptığı yabancı markaların Türkiye’deki tüm operasyonlarını yönetiyor. Bu sayede markaların Türkiye’de yerleşik bir firma kurmalarına gerek kalmıyor. Bovizza, markalara yatırımcı buluyor, lokasyonu tespit etmeden kira sözleşmelerinin pazarlığına kadar pek çok konuda şirketlere destek veriyorlar.

Bu hizmet franchise verildikten sonra da devam ediyor. Açılıştan sonra düzenli olarak merchingdising çalışmaları yapılıyor.

Silvian Heach

11 markayı temsil ediyorlar

Şirketin Portekizli, İtalyan ve Türk olmak üzere üç ortağı bulunuyor. Bugün 7 tanesi hazır giyim, üçü aksesuar ve bir tanesi de kozmetik olmak üzere 11 marka için Türkiye’de hizmet veriyor şirket.

Dünyanın farklı ülkelerinde de aynı hizmeti verdiklerini söyleyen Bovizza Franchising’in Türk ortağı Adil Yıldırım, markalarla lisans sözleşmesi yaparak çalışmaya başladıklarını söylüyor. Verdikleri diğer hizmetleri ise Yıldırım şöyle anlatıyor:

“Yabancı markaların Türkiye genelinde bayilerinin bulunması, doğru lokasyonun tespit edilmesi, dekorasyon konseptinin diğer mağazalarla aynı olacak şekilde uygulanması, çalışacak elemanlara açılış öncesi perakende ve satış eğitimi verilmesi, mağazaya doğru oranda mal alımı ve açılıştan sonra da düzenli aralıklarla mal dizimi kontrollerinin yapılması, (merchadising) ve satış performansını artırmaya yönelik çalışmalar, Bovizza’nın tümüyle üstlendiği hizmetler.”

Avantajları ne?

Franchise açısından pek çok avantaj sağladıklarını söylüyor Yıldırım. Sözleşmeyi markalarla yapan yatırımcıların aynı dili konuşan insanlarla muhatap olmalarının da diğer bir avantaj olduğunu belirten Yıldırım, stok yönetimi hizmetinden merchandising’e pek çok hizmeti de ücretsiz olarak kendilerinin verdiğini dile getiriyor. Verdikleri hizmetin bedelini ise marka sahibi şirketten aldıklarını dile getiren Yıldırım, “ Franchise’in hiçbir problemi şirkete yansımıyor. Bayilerinizi denetlemek için bir ekip oluşturmaları gerekmiyor” diyor.

Türk markalardan da son dönemde teklif aldıklarını söyleyen Yıldırım, “Franchise operasyonlarını yönetemiyorum” diye gelen markaların bulunduğunu da sözlerine ekliyor.

Silvian Heach için bayilik veriliyor

Türk, İtalyan ve Portekiz ortaklıklı bir operasyon firması olan Bovizza Franchising, İstanbul dışında dünyada Milano ve Porto ofisleri ile de faaliyet göstererek Türk müşterilerinin yanı sıra AvrupalI müşterilerine de hazır giyim, aksesuar ve kozmetik markalan ile hizmet veriyor. Şubat 2013’te ünlü İtalyan giyim markası Silvian Heach’in franchise verme haklarını üstlenen şirket, markayı Türkiye’nin her yerine vereceği bayiliklerle yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Bovizza’mn Türkiye Yöneticilerinden Adil Yıldırım AVM’ler ve yoğun alışveriş trafiği olan cadde mağazalarına öncelik vereceklerini söylüyor. Silvian Heach ve Silvian Heach Kids olmak üzere iki ayrı markanın da bayiliklerini sunacaklarım belirten Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Bayi adaylarımız sadece çocuk, sadece kadın veya çocuk-kadm miks mağaza açabilecekler. 70-300 metrekare arasuıdald mağazaları tercih edeceğiz. Konseptimiz tüm dünyada aynı mağaza konseptini içeriyor. Yerel mimarlık ofisleri ile çalışıyoruz. Yaklaşık 3 hafta süren bir dekorasyon sürecimiz; bulunuyor. Bayilerimize yüzde 60 kâr oram veriyoruz. Şu anda Türkiye’de en yüksek kâr oranına denk geliyor bu.”

Silvian Heach markası ile 2013 senesinde 5 mağaza açmayı planlayan Bovizza Franchising, 2014 senesi içerisinde ise bu sayıyı 12’ye çıkarmayı hedefliyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu