Başarılı Girişimcilik

Budak’tan Gençlere ‘Girişimcilik’ Dersi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya Ticaret Borsası Meslek Lisesi öğrencilerine “Girişimcilik” dersi verdi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak, gençlere kendi işlerini kurmaları için cesur ve kararlı olmaları tavsiyesinde bulundu. Facebook’un tek bir bilgisayar ve bir fikirle ortaya çıktığını hatırlatan Budak, “Hayal kurmak ve hayallerinizi gerçekleştirmek sizin elinizde” dedi. Budak, iş yaşamında en büyük sermayenin ise “dürüstlük” olduğunu vurguladı.

budak tan genclere girisimcilik dersiGirişimcilik Haftası etkinlikleri kapsamında Muratpaşa Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen söyleşide Budak, öğrencilerin sorularını yanıtladı, kendi yaşamından örnekler verdi. Ulu Önder Atatürk’ün ‘Vatanın bütün ümidi ve geleceği size, genç nesillerin anlayış ve enerjisine bağlanmıştır’ sözlerini hatırlatan Budak, Türkiye’nin genç girişimcilere ihtiyacı olduğunu söyledi. Türkiye’de girişimci oranın, gelişmiş ülkelere göre çok düşük olduğunu belirten Budak şunları söyledi:
“Çok az sayıda girişimcimiz var. Bu sayının yukarı çıkması için gençlere büyük görev düşüyor. Artık gençlerimizin önemli bir bölümü ‘garanti bir işe girmek’ten ziyade ‘yeni iş fikirleri ile kendi işlerini kurmayı’ amaçlar halde mezun olmalıdırlar. İşsizlikle mücadele edebilmemiz için ülkemizin mesleki bilgisi olan, yabancı dilde okur ve yazar, bilgi teknolojilerine hakim, dünyadaki gelişmeleri izleyen, yaratıcı düşünce için gerekli kültüre sahip, takım çalışmasına uyan, bilgiye dayalı cesaret sahibi genç girişimcilere ihtiyacı var.”

DÜŞ KURMAKTAN KORKMAYIN

‘Girişimci’yi, ihtiyaçlar üzerinden yola çıkarak yeni iş fikirleri ile kendi işini kuran, yaratıcı, öz güveni tam, risk almayı seven kişi olarak tanımlayan ATSO Başkanı Budak, Facebook’un tek bir bilgisayar ve bir fikirle ortaya çıktığını belirten Budak, “Facebook’u kuran Mark Zuckerberg tek bir fikirle henüz 26 yaşında dolar milyarderi oldu. Düş kurmaktan korkmayın. Gelecek sizlerin elinde. Araştırma yapmak sizin için artık çok kolay. Bilgi çağında yaşıyoruz, bilgiye kolay ulaşıyorsunuz. Tüm dünya ile ilişki kurabilecek imkanlara sahipsiniz” dedi.

BABAMI ÖRNEK ALDIM

İşçi çocuğu olduğunu, her zaman babasını kendisine örnek aldığını belirten ATSO Başkanı Budak, iş hayatında en büyük sermayenin dürüstlük olduğunu vurgularak, “Türkiye’de iş hayatında en önemli şey güvendir. Çünkü ticaret insanlar arasında yapılır. Kuracağınız iyi ilişkiler çok önemlidir. Güven duyulan bir işadamı olursanız başarılı olursunuz. İşinizi büyütmek, güçlü rakiplerle rekabet etmek ancak size duyulan güvenle mümkün olabilir” diye konuştu.

Antalya Ticaret Borsası Meslek Lisesi Müdürü Cahit Öztürk, tecrübelerini öğrencilerle paylaşan ATSO Başkanı Budak’a teşekkür ederek günün anısına bir plaket verdi.

Kaynak: ATSO

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu